toen en nu Ook de woningvoorraad moet krimpen in een krimpregio OM: Reconstructie poging tot moord Renesse 'bron voor verder onderzoek' Congres over Obama-effect in Middelburg Plattelands Parlement over kleine kernen 1% Ben 111 een rekenwonder? Pf j 97 Cooie Piet Diego is onderweg naar Nederland Kom zijn show bekijken met korting van uw krant! middelburg - Zestig wetenschap pers van universiteiten en institu ten uit Amerika en Europa komen naar Zeeland-voor het internatio nale congres 'The Obama Effect: Transatlantic Perspectives Past and Future'. Zij onderzoeken tijdens dit con gres het verleden en de toekomst van Noord-Amerikaanse en Euro pese betrekkingen, waarbij de ver kiezing van president Barack Oba ma als keerpunt wordt gezien. Het congres is van 27 tot en met 29 oktober. De organisatie is in han den van het Roosevelt Study Cen ter (RSC) en het Middelburg Cen ter for Transatlantic Studies heinkenszand - De ZVKK (Zeeuw se Vereniging voor Kleine Kernen) houdt samen met Scoop het twee de Zeeuws PlattelandsParlement in de Stenge te Heinkenszand. Dat gaat over de thema's wonen, voorzieningen, mobiliteit en zorg in tijden van krimp en bezuinigin gen. Bewoners van dorpen en wij ken kunnen in gesprek gaan met raadsleden en wethouders, leden van provinciale staten en gedepu teerden, directies van woning bouwcorporaties en zorg- en wel- zijnsinstellingen, met het water schap en landbouworganisaties. Het congres is zaterdag 13 novem ber vanaf 10.00 uur. door René Schrier middelburg - De Zeeuwse over heid moet er voor zorgen dat de woningvoorraad in deze provincie afneemt. Want in krimpregio's is ook de krimp van de woningvoor raad nodig. Dat staat in een rapport van de kennisbank van de Rabobank over de demografische krimp in Neder land. Of zoals de Rabobank het be schrijft: „Om de dynamiek op de woningmarkt in krimpregio's te rug te laten keren, moet een zeke re mate van schaarste tot stand worden gebracht." Er zijn wel an dere factoren die een gunstige in vloed hebben op het tegengaan van krimp, zoals nieuw econo misch elan, maar die laten zich niet afdwingen. Een streep halen door bouwplannen of sloop van woonwijken wel. Uit het rapport van de bank blijkt dat de groei van het aantal oudere inwoners bij kan dragen aan het te gengaan van krimp. Maar ouderen zijn evenwel niet met een lage wo ningprijs te verleiden in een regio te gaan wonen die hun voorkeur niet heeft. Daar is meer voor no dig. Weliswaar zijn de woningprijs en een aangenaam woon- en leefkli maat belangrijke factoren voor de vestigingskeus van ouderen, maar om echt van invloed te zijn moet de woningprijs met tientallen pro centen dalen. En daar is juist in Zeeland geen sprake van blijkt uit hetzelfde rapport. Want tot 2040 wordt juist een stijging van de wo ningprijzen in Zeeland met bijna 5 procent verwacht. In het rapport wordt ook gesigna leerd dat het steeds gebruikelijker wordt om te werken buiten de re gio waar je woont. Dat gebeurt vooral in regio's die een goede toe gang hebben tot werkgelegenheid. Voor Zeeland biedt dat niet zo veel perspectief omdat het gaat om regio's gelegen tussen Zeeland en Groningen. Het woon-werkver- keer overschrijdt dan ook steeds meer de regionale grenzen. Bijna een kwart van de Nederlandse be roepsbevolking werkt inmiddels buiten de regio waar zij woonach tig is. Regio's specialiseren zich daardoor, al naar gelang zij als ves tigingsplaats vooral aantrekkelijk zijn voor bedrijvigheid of vooral voor bewoners, als centrum van werkgelegenheid of juist als woon gebied. Naar verwachting zal door de ver grijzing in de komende decennia met name in de gezondheids- en welzijnszorg de arbeidsmarkt krap worden. In minder dynamische regio's zo als Zeeland zal deze ontwikkeling veel minder zijn, als gevolg van de uitstroom van - jonge - inwoners in het verleden. Dunbevolkte en krimpende regio's hebben wel te maken met een afkalvend draag vlak voor (zorg)voorzieningen. vrijdag 22 oktober 2010 Doe de test op www.pzc.nl/rekendictee /si s Portretten van leden van Mooi Zeeland, in hun drachtkostuum en in hun dagelijks leven. Jaap, werkzaam bij de technische dienst van KPN en Marian, werkzaam bij Kamperlandse badgasten als vrijwilligers bij de post Domburg. ABONNEE VOORDEEL u abonnee? Kijk zaterdag in het tweede katern! waardig als vrouw uit 1920, maar tegelijk van tot tot teen heden daags. Een guitig lachend meisje in de ka tholieke Zuid-Bevelandse dracht uit de negentiende eeuw blijkt in haar eigen, 21-ste eeuw een wilde bras op de trekker van haar vaders bedrijf. Barbé koos voor modellen met zo wel dagelijkse als zondagse drach ten en werkkleding uit heel Zee land. Ze geeft het boek in eigen beheer uit; Zoeteweij te Yerseke verzorgde de druk. Er zijn vooralsnog duizend exemplaren van 'Zeeuwse koppen', ad 19,95 euro te koop in boekhandels door heel Zee land. Q www.alicebarbe.nl. door Marcel Modde renesse - Het Openbaar Ministe rie en de politie hebben de hele nacht nodig gehad voor de recon structie van de poging tot moord en aanranding van een 17-jarige meisje in Renesse. Rond zes uur gisterochtend zette de recherche een punt achter de waarheidsvin ding op het plaats delict achter camping De Wijde Bliek. Of de reconstructie meer helder heid op de zaak heeft geworpen, is nu nog te vroeg om te zeggen, al dus persofficier Esther Bethlehem van het OM in Middelburg. „Het is een bron voor verder onderzoek. Alles is gefilmd. Die beelden wor den straks geanalyseerd en vergele ken met de verklaringen die de ver schillende betrokkenen in deze zaak hebben afgelegd." Bethlehem sluit niet uit dat de 28-jarige verdachte uit Essen (Duitsland), het slachtoffer en ge tuigen op basis van ervaringen uit de reconstructie opnieuw zullen worden gehoord. Ook is het vol gens haar mogelijk dat een aantal feiten en details worden gebruikt op de pro-fermazitting voor de Middelburgse rechtbank op 2 de cember. In die zitting staat vooral de vraag centraal of er voldoende grond is om de verdachte nog lan ger vast te houden. In het eerste kwartaal van 2011 volgt de inhou delijk behandeling van de zaak, zegt Bethlehem. Zowel het slachtoffer als de ver dachte waren bij de reconstructie aanwezig. Ze zijn strikt van elkaar gescheiden gehouden. Politie woordvoerder Esther Boot: „Ik heb het meisje zelf niet gesproken, maar ik kan me zo voorstellen dat het heel emotioneel was om hier weer rond te lopen en alles te her beleven." De nachtelijke operatie is voor de politie zowel organisato risch als logistiek uitstekend verlo pen, aldus Boot. Ook campingeigenaar Peter van Oost toont zich tevreden over het gedrag van zijn gasten. Hij had ze voorafin een brief geïnformeerd over de reden van het onderzoek. „Er is de afgelopen nacht een enke ling aan de poort komen kijken. Het ziet er allemaal natuurlijk ook best wel indrukwekkend uit. Maar gelukkig heeft dit geen sensatiezoe kers op de been gebracht. Iedereen vindt het eigenlijk prima dat ze dit zo zorgvuldig uitzoeken." Van Oost werd een paar weken ge leden gebeld door de politie met de mededeling dat bij zijn achter deur de aanloop naar het misdrijf tegen de 17-jarige Duitse in scène zou worden gezet. Het meisje ver bleef op die bewuste 26ste augus tus met haar ouders in een chalet op De Wijde Bliek. De reconstructie werd zo veel mogelijk gedaan door de direct betrokkenen. Een pop heeft de plek van het slachtoffer ingenomen. foto Rolf de Feijter 'H-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29