261 zeeland Drachtdrager slaat brug tussen Het fotoboek 'Zeeuwse Koppen' van Yerseker foto graaf Alice Barbé laat zien hoe anders mensen lijken, gekleed in streekdracht of dagelijks kloffie. Mooiste tuin brieven Alice Barbé: vrijdag 22 oktober 2010 ZEEUWSE KOPPEN „De dracht maakt je echt een ander mens. Veel vrouwen lijken er ouder uit te zien in hun kostuum. Maar vrouwen op hoge leeftijd lijken juist weer jonger in streekdracht. Waar het hem in zit, daar ben ik nog niet achter." foto Willem Mieras Marlies Jeremiasse in Zuid-Bevelandse, protestantse dracht. Ze draagt 'halve rouw'. Zware rouw - geheel zwart zonder enige opsmuk - Jaap en Marian Meijer in Zuid-Bevelands werktenue. werd gedragen voor naaste familieleden. De andere grote hobby van Marlies is het beoefenen van duurlopen. foto's uit besproken boek ROC-Zeeland, bewaken 's zomers met de KNRM door Claudia Sondervan Herken de badmeester maar eens, volledig aan gekleed. Of de operatie assistent in strandte ntje. Zo'n ervaring zette de Yersek- se fotograaf Alice Barbé aan het denken. „Ik kwam Nel Minnée tegen, van klederdrachtgroep Mooi Zeeland. Tenminste, ik werd vanuit een au to hartelijk toegezwaaid door een dame op haar zondags. Ik zag echt niet wie het was. Ik wist dat ik haar moest kennen. Ik heb vijf mi nuten gekeken, naar haar stem ge luisterd, geprobeerd om haar thuis te brengen. Toen heb ik het maar gevraagd. Het zette me aan het denken." Barbé kende Minnée van de prentbriefkaartenserie die ze net gemaakt had voor Mooi Zee land. Het verschijnsel dat kleder dracht mensen zo anders kan la ten lijken dan ze tonen in hun mo derne, alledaagse uitdossing, intri geerde haar. „Natuurlijk, bij dracht draag je geen make-up of bril. Veel vrou wen gebruiken een namaak-blis, de opgerolde voorlok onder de dag wordt gepresenteerd bij 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewouts- dijk. Dat zit die dag.vol met de mo dellen en hun partners. Het boek laat zien wat de de leden van de Zeeuwse streekdrachtvere- nigingeij eigenlijk doen: bruggen slaan tussen verleden en heden. Een 21-ste eeuwse vrouw die in de werkkleding van haar moeder op de akker zit, is volstrekt geloof- muts. Maar de dracht maakt je echt een ander mens." Barbé ging op onderzoek uit met haar camera. Ze schoot veertig por tretten van drachtdragers. In vol Zeeuws ornaat, en tijdens de uitoe fening van hun hobby. Op de golf baan bijvoorbeeld. In het zwem bad. En bij vrijwilligerswerk. Die portretten bundelde ze in het boek 'Zeeuwse koppen', dat zater BIGCEKERKE - De tuin van joke Cijsouw in Biggekerke is op de website Tuinen.nl verkozen tot mooiste tuin van Zeeland. Tiental len tuinbezitters in Zeeland had den zich voor de verkiezing aange meld. De wedstrijd is een initiatief van Tuinen.nl en tuingereedschap- penspecialist Bosch. Bezoekers van de site konden fo to's van hun tuin insturen en stem men op een tuin. Een deel van de uitslag is bepaald door een vakju ry. Vandaag wordt bekend wie van de provinciale winnaars de mooi ste tuin van Nederland heeft. mmmmmssmmmammmmmmsmmsm Benoeming vereffenaar en oproeping schuldeisers Mr. M.H. Daams, notaris te Papendrecht, postbus 71 (3350 AB) maakt bij deze bekend zijn benoeming tot vereffenaar als bedoeld in artikel 203 lid 1 sub a. van boek 4 BW van de nalaten schap van de heer Engel Ringelberg, geboren te Driewegen op 23-03-1922, overleden te Goes op 27-01-2010, laatst wonende Platteweg 31 te 4438 AA Driewegen, en verzoekt aan schuldeisers zich tot zijn kantoor te wenden voor het indienen van vor deringen en dit te doen vóór 1 december 2010. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.ril Oermens 3 In de brief van de heer Koeman (krant van 19 oktober) kan ik mij volledig vinden! Och meneer Plan soen, zijn de mammoetkiezen en allerlei fossielen die vissers bij dui zenden uit de Noordzee opgevist hebben en dat nog steeds doen, dan ook nog maar zevenduizend jaar jong? Zo'n honderdduizend jaar geleden tot voor ongeveer tien duizend jaar, was de huidige Noordzee een enorm steppenge- bied waar mammoeten, neus hoorns en oerrunderen in groten getale leefden. En zijn de delen van skeletten van dinosauriërs die zo'n 65 miljoen geleden zijn omge komen door een enorme inslag van een meteoriet dan van plastic? Door die gigantische inslag werd de atmosfeer ernstig vervuild en daalde de temperatuur enorm en langdurig. De inslagkrater is door geologen gevonden op en rond het schiereiland Yucatan. Is briefschrijver Plansoen wel eens in Nieuw Namen gaan kijken naar het oudste stukje Zeeland? In de Van der Heijden groeve zijn de zandlagen een paar miljoen jaar oud! Tjerk Westerterp Populierenlaan 3, Middelburg Vrouwelijke bestuurders 2 Naar aanleiding van het artikel over de 46 wethouders in Zeeland, van wie er vier vrouw zijn, in de krant van woensdag, wil ik even reageren. De gemeente Kapelle is met haar vijf (van de vijftien!) vrouwelijke raadsleden, vrouwelij ke secretaris én vrouwelijk griffier als zeer vrouwvriendelijke gemeen te te benoemen. Burgemeester Siebe Kramer Kerkplein 1, Kapelle Vrouwelijke bestuurders 3 'Zeeuwse bestuurder is man', klopt wel: er zijn te weinig vrouwen in het openbaar bestuur. Zie het be richt in de krant van 20 oktober. Zeeland scoort landelijk gezien slecht op dat punt. Met 'openbaar bestuur' wordt bedoeld: Rijk, pro vincies, gemeenten en waterschap pen. In het bewuste onderzoek en artikel zijn de waterschappen he laas niet genoemd. Gelukkig heb ik een positief bericht: van de in to taal tien Dagelijks Bestuursleden van de twee Zeeuwse waterschap pen, zijn er twee vrouw. De inwo ners van Zeeland (18 jaar en ouder) krijgen nu een unieke kans: zij kunnen met de komende water schapverkiezingen (stemmen per brief van 11 tot en met 23 novem ber) stemmen op een vrouw. Laat de samenstelling van het bestuur een afspiegeling zijn van de bevol king. Zet Zeeland op de kaart en krik het cijfer op. Wilma C. Brouwer (lid DB Waterschap Zeeuwse Eilanden; lijsttrekker PvdA Oostsingel 90, Goes Frankrijk In Frankrijk zijn er grote stakingen naar aanleiding van het verhogen van de pensioengerechtigde leef tijd van 60 naar 62 jaar. Momen teel wordt miljoenen euro schade geleden door die stakingen. Waar schijnlijk realiseren die mensen zich nog steeds niet dat ze die scha de ook weer moeten terugverdie nen. Een verenigd Europa betekent ook dat de pensioenleeftijd gelijk getrokken moet worden. De schul denlast moet teruggedrongen wor den, anders worden er boetes uitge deeld, alleen Frankrijk en Duits land vinden dat dit niet zo scherp gesteld moet worden, die willen er onderuit kunnen. Hoe verenigd is Europa nu eigenlijk? In Engeland bezuinigen ze de komende vier jaar ruim 94 miljard, die gaan uit van beter een korte dan een lange pijn en daar gaat de pensioenleef tijd naar 66 jaar, dat scheelt nog steeds vier jaar met Frankrijk. En bezuinigen op het Europees Parle ment, dat moet kunnen, een geld verslindende en blaffende, niet bij tende organisatie. A. de Waele H. Dunantstraat, Koewacht Rotonde Dauwendaele Dat de Middelburgse bewoners van Dauwendaele en de Mortiere zich zorgen maken over de veilig heid (krant 20 oktober) begrijpt een ieder die met de situatie be kend is. De verkeersdeskundigen die deze mini-oplossing voor deze kruising bedacht hebben, hadden rekening moeten houden met een zich uitbreidende wijk Mortiere en een fietsroute van Nieuw- en St. Joosland via de Mortiere. De ver binding tussen de wijken had er een moeten zijn als Dauwendae- le-Zuid, met stoplichten dus, maar ik ben geen verkeersdeskundige en mij is niets gevraagd. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28