cultuur 113 'Album is ongelooflijke kans' NEDER LANDtü LEEST Jacoba 'Kernachtig en veelzijdig' Lezingen en workshops tijdens Nederland Leest DE GROTE VAN VELDE - agenda PATRICK LE DUC Goese singer-songwriter nam debuutplaat op samen met Blof-leden vrijdag 22 oktober 2010 Complete uitgaansagenda staat op www.pzc.nl/uit Meer agendanieuws op de website van deze krant OP PAD MuseumNa|8 26 Zeeuwse musea doen vanavond mee aan de vierde editie van de MuseumNa|8. Op alle locaties zijn er extra activiteiten voor jong en oud, zoals vertellingen, rond leidingen en muziek. De meeste musea zijn vanaf 20.00 uur tot middernacht geo pend. Het complete programma is te vin den op www.scez.nl. Cadzand Verlichte 11 -stratenpuzzeltocht. Deelnameformulier afhalen tussen 19.00 en 20.00 uur in Café de Buitenlust. Middelburg Presentatie Boek Zoemhout van Phons Bakx, met uitleg, demonstraties en WK zoemhoutslingeren. Museumcafé/Abdijplein, 16.00-19.00 uur Ouwerkerk Marco Veendorp van Arcadis geeft toe komstvisie op dijken in het kader van de Week van de Geschiedenis. Watersnoodmuseum, 14.00 uur. Zierikzee Proefduik maken. Zwembad Onderdak, vanaf 19.30 uur. PODIUM Krabbendijke Esther Groenenberg met haar band geeft Nederlandstalig theaterconcert. De Meiboom, 20.00 uur. Middelburg ISH brengt dansspektakel over Hercules. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Najaarsconcert Het Zeeuws Orkest, met werk van Ives, R. Strauss en Nielsen. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Oud-Vossemeer De vermaarde pianist Daniel Wayenberg verzorgt een concert. De Vossenkuil, 20.15 uur. Oostburg Slotconcert Festival van Z-Vlaanderen: Sin- fonia Rotterdam o.l.v. Conrad van Alphen. Solist: Ronald Brautigam (piano). St. Eligiuskerk, 20.00 uur. *Cabaret: Raak door Nathalie Baartman Ledeltheater, aanvang 20.15 uur. Vlissingen Cabaret: Het Recht van de Sterkste door Sil vester. Arsenaaltheater, 20.15 uur. BESTE ZEEUWSE BOEK Wie wint de PZC Publieksprijs? Stem ook op het beste Zeeuwse boek van het jaar: www.pzc.nl/publliekspiriijs. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl door Rolf Bosboom Zelf noemt hij zijn plaat 'een geweldig verhaal uit een jongensboek'. Squa re moods, zo heet het de ze week verschenen debuutalbum van Patrick Le Due uit Goes, een uiterst volwassen klinkende cd waarmee hij ook landelijk hoge ogen hoopt te gooien. Niet in de laatste plaats dankzij de betrokken heid van Paskal Jakobsen en Peter Slager van Blof. „Het is een onge looflijke kans die ik heb gekregen." Enkele jaren geleden speelde hij nog in de Zeeuwse band Sonar- phonic, die hij verliet omdat hij zich er niet meer thuis voelde. Na een jaar rust ging hij in het thuis- studiootje dat hij bij elkaar had ge spaard aan de slag met eigen num mers. Daarbij kreeg hij hulp van gi taarbouwer Sjak Zwier. „Via-via kwamen de demo's bij Paskal van Blof terecht. Die was zo enthou siast, dat hij ze aan Peter liet ho ren. Toen besloten ze met mij een plaat op te nemen." Het hele opnameproces is voor hem uiterst leerzaam geweest", zegt Le Due. „Paskal heeft me bij voorbeeld gecoacht in de zang. Dat was heel fijn, aangezien ik daar nooit zo bewust mee bezig was ge weest. Ik heb veel van zijn erva ring kunnen leren." Het is verleidelijk zijn muziek, hoe wel Engelstalig, met die van Blof te vergelijken, al geldt dat zeker niet voor alle nummers. „We heb ben nu eenmaal dezelfde smaak qua muziek. Dan is het logisch dat het enigszins op elkaar lijkt, hoe-' De demo's van Le Due vielen meteen in de smaak bij Peter Slager en Paskal Jakobsen van Blof. „We waren gecharmeerd van zijn stem en zijn kernachtige, veelzijdi ge manier van liedjes schrijven", zegt Slager. „Maar we dachten ook: als zo'n jongen uit Zeeland het helemaal op eigen kracht moet doen, wordt het een zware wed strijd." Daarom besloot het Blof-duo er een eigen project van te maken, waarbij ze de plaat produceerden, financierden en deels inspeelden. „We hebben er zelfs een eigen la bel voor opgericht, Crazy Oyster. wel mijn muziek ook wordt verge leken met bijvoorbeeld Paul Wel- ler of Buffalo Tom." Een opvallende gastrol op Square moods is weggelegd voor Bart van der Weide van Racoon. „Ik had hem gevraagd voor de mondhar monicapartij in het nummer Head on fire. Die heeft hij ook inge speeld. In de studio ontstond het idee om Sweet things te proberen Mochten we ooit weer zoiets te genkomen, dan is het makkelijk om zoiets op te pakken. Voorlopig hebben we er geen tijd voor, maar het is niet uitgesloten dat we in de toekomst weer iemand 'adopte ren'. Ik denk dat artiesten in de toekomst vooral op deze manier platen gaan maken, nu platenmaat schappijen niet zoveel meer dur ven." Ondanks de Blof-steun is landelijk succes niet verzekerd. „We doen wat we kunnen, bijvoorbeeld door hem nu in ons voorprogramma te laten spelen, maar we kunnen ook geen wonderen verrichten." als duet. Dat wilde hij wel doen. Ik ben heel blij met het resultaat. Zijn manier van zingen is heel an ders. Dat heeft me geïnspireerd om mijn manier van zingen op nieuw uit te vinden." Het album wordt afgesloten met de cover High and dry van Radio- head. „Het is het enige nummer dat we live hebben ingespeeld. Het is een soort toetje, dat staat voor vriendschap, voor de mooie tijd die we hebben meegemaakt in de studio. Die sfeer ademt het hele nummer." Inmiddels heeft Patrick Le Due zijn eigen band, met onder ande ren de Zeeuwse gitarist Angelo de Rijke. Tot eind dit jaar doet het viertal het voorprogramma van de clubtour van Blof, een mooie kans om in de voornaamste zalen van Nederland ervaring op te doen. „Er heerst nu een echt bandge- voel. Met deze jongens wil ik dan ook zeker verder. Tijdens de tour met Blof krijgen we steeds een en thousiast onthaal van het publiek, dat ons het gevoel geeft dat "we de tweede hoofdact zijn." Recensie van Square Moods op PZC-weblog kunst- en cultuur, te vinden onder www.pzc.nl/blog. Patrick Le Due (2e van rechts) met zijn band: bassist Kai Liebrand, gitarist Angelo de Rijke en drummer Edwin van der Burgt. foto Hans-Peter van Velthoven goes - De roman De grote zaal (1953) van Jacoba van Velde staat centraal tijdens Nederlandse Leest, de landelijke campagne die van daag begint. Openbare bibliothe ken verstrekken het boek, een ver geten literair meesterwerk, gratis aan hun leden. De campagne, die dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden, duurt tot en met vrij dag 19 november. In Zeeland speelt vooral de Bibli- Oosterschelde (Bevelanden, Tho- len en Schouwen-Duiveland) in op de campagne. De organisatie houdt op zes locaties Passie voor Le zen. Mariene Lunter verzorgt tel kens een lezing die later wordt ge volgd door een workshop. In de le zing staat de vraag 'Hoe kies en be oordeel ik een roman?' centraal. In de workshop komen de deelne mers samen om over hun favorie te boeken te praten, tips uit te wis selen en hun passie voor lezen te delen. Verder houdt Stella Braam naar aanleiding van De grote zaal op woensdag 27 oktober een lezing in de bibliotheek in Goes, met als ti tel 'Ouder worden is een boeiend avontuur'. Aanvang: 20.00 uur. Ook zijn er informatiemarkten voor mensen die moeite hebben met lezen: vrijdag 22 oktober in de bibliotheek in Goes (11.00 tot 16.30 uur), donderdag 4 november in Zierikzee (13.30 tot 17.00 uur) en vrijdag 5 november in Tholen (14.00 tot 17.00 uur). Op uitnodiging van Stichting Lite raire Activiteiten Zeeland komt schrijver Marcel Möring dinsdag 9 november naar de Zeeuwse Biblio- heek in Middelburg. Hij verzorgt een lezing over Samuel Beckett, die nauwe banden had met Jacoba van Velde. Aanvang: 20.00 uur. Locaties lezingen Mariene Lunter/work- shops: Goes (lezing op 25 okt./work- shop op 8 nov.), 's-Gravenpolder (27 okt./10 nov.), Yerseke (1 nov./15 nov.), Tholen (3 nov./18 nov.), Zierikzee (4 nov./18 nov.), Kapelle (9 nov./18 nov.). Tijd: telkens van 19.30 tot 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13