Ruim duizend nieuwe WD: zuinig zijn met ontheffingen MAAND :ien 18 Huursector in beweging Overlast tijdens reconstructie van Kraaijensteinweg (N57) beperkt NIEUWBOUW Slechte woningmarkt dwingt tot bijstellen van plannen Debat over centrum Zierikzee nlvision.nl Alex de Nie Optiek OKTOBER EN NOVEMBER WOONMAANDEN bij PAC Zonweringen donderdag 21 oktober 2010 door Melöta Lamftimg door Ton van den Nowweland ZIERIKZEE - Als in januari het Stads distributiecentrum Zeeland wordt geopend, vindt de WD dat de ge meente 'kritisch moet kijken' naar het aantal ontheffing dat wordt verleend om met grote vrachtwa gens door de Zierikzeese binnen stad te mogen rijden. Die belofte deed WD-raadslid Tom Soeters dinsdagavond tijdens een discussiebijeenkomst van de vereniging Bewonersbelangen Bin nenstad Zierikzee (BBZ). Verenigingsvoorzitter Wouter Teu- nissen stelde met genoegen vast dat er vrijwel geen grote vrachtwa gencombinaties meer in de stad ko men. De BBZ verwelkomt ook het distributiecentrum. Maar het is de vereniging een doorn in het oog dat er 43 ontheffingen zijn ver leend, die bovendien niet per wa gen maar per vervoerder gelden. Eén transporteur kan zodoende met meerdere vrachtwagens de stad in. „Het lijkt wel of iedereen ontheffing heeft gekregen," zei Teunissen. Pas na enig aandringen liet Soeters zich ontvallen dat zijn partij straks extra aandacht zal hebben voor het verlenen van die ontheffingen. Daarbij speelt de levensvatbaar heid van het distributiecentrum ook een rol. Want minder onthef fingen betekent dat meer transpor teurs het distributiecentrum zul len inschakelen om hun goederen bij de winkels in het centrum af te leveren. De WD komt de BBZ niet tegemoet als het gaat om het autoluw maken van de binnen stad. Volgens Soeters is dit een pri ma plan voor het winkelgebied, maar mag de automobilist in de Weststraat of aan de Grachtweg geen strobreed in de weg worden Het CDA kan zich wél vinden in een autoluwe binnenstad en pleit te zelfs voor een projectwethouder die uitvoering van de masterplan- nen voor het centrum van Zierik zee, voor Bruinisse en voor Renes- se gaat versnellen. Wethouder Wim Stouten of Gilles Houteka mer zou dit er als extra taak bij moeten nemen. GroenLinks-raadslid Theo de Gel der koestert heel andere ideeën over herinrichting van de binnen stad. „De structuurvisie waar we nu over praten is inmiddels tien jaar oud en achterhaald", zei hij. „De functie 'werken' moet eruit, want die creëert verkeer en dat wil len we niet. Vervolgens gaan we nadenken wat we wél willen. Een soort Vrijthof met overal rieten stoelen? Dan is het denkbaar dat Xenos en Albert Heijn de stad uit gaan en zich aan de stadsrand ves tigen. Ik word moe van het steeds maar proberen de kool en de geit te sparen. Waarom lukt het in Thorn, Heusden en Haarlem wel om een verblijfsgebied met wat middenstand erin te creëeren en in Zierikzee niet?", zo vroeg het raadslid van Groenlinks. VAN HET 5 GOEDE REDENEN VOOR EEN BEZOEK AAN EEN ZELFSTANDIGE OPTICIEN: 0 professionele oogmeting door gediplomeerde opticiens met geavanceerde apparatuur deskundige contactlensaanpassing en controles door gediplomeerde contactlensspecialisten onderscheidende collecties monturen, zonnebrillen en contactlenzen uitmuntend gastheerschap en ongeëvenaarde service persoonlijke aandacht en een betrouwbaar advies Burghsering 27 4328 LL Burgh Haamstede Tel. 0111-652440 Brillen, contactlenzen en boortoestellen In het centrum van Scharendijke wordt voor senioren gebouwd. ZIERIKZEE - In de woningmarktana lyse is ook onderzoek gedaan naar de huurwoningen. Daaruit blijkt dat in deze sector vraag en aanbod niet stroken met elkaar. In het algemeen is een grote vraag naar nul-tredenwoningen, vooral onder mensen die zich nieuw wil len vestigen op Schouwen-Duive- land. Dat is in overeenstemming met de migratiecijfers. Onder de nieuwkomers zijn veel huishou dens van 55-plussers. Zij zoeken vaak rust, veiligheid en ruimte in combinatie met zorg. De meeste vraag naar dergelijke woningen is in Bruinisse, Burgh-Haamstede en Zierikzee. Op de langere termijn verwachten de onderzoekers dat de vraag naar beschutte woonvor men (zelfstandige huur- of koop woningen) zal toenemen. Wat ook opvalt is dat Schou- wen-Duivelanders met verhuis plannen vaker kiezen voor een huurwoning dan voor een koop woning. Daarbij zijn de eerder ge noemde nultredewoning en de duurdere huurwoning populair. In Zierikzee, Bruinisse en Burgh- Haamstede is een overschot aan huizen met een huurprijs in het middensegment, van 350 tot onge veer 500 euro. In de middelgrote en kleine kernen is juist veel vraag naar goedkopere huurwoningen, al zijn huizen onder de 350 euro nergens meer populair. Minder huizen bou wen maar wat er neergezet wordt wel beter laten aan sluiten op de vraag. Dat is kort gezegd de conclu sie van een woningmarktanalyse die in opdracht van de gemeente is uitgevoerd. Het huidige ambitieniveau is te hoog. Nu nog gaat de gemeente uit van jaarlijks 250 woningen er bij. In totaal 2500 woningen in tien jaar tijd. Dat blijkt veel te veel, zeker gezien de verwachting dat het inwonertal zal krimpen. De onderzoekers komen tot de conclusie dat 670 woningen in tien jaar tijd voldoet aan de verwachte behoefte. Het college stelt voor om voorlopig uit te gaan van 1400 wo ningen en sluit daarmee aan bij de prognose van de provincie. Het provinciebestuur heeft relatief veel zeggenschap over het nieuw- bouwbeleid. Zo heeft de provincie bepaald, dat 60 procent van het aantal nieuwbouwhuizen in Zie rikzee moet staan. De rest wordt verdeeld over de andere kernen. Dat is een lastige regeling volgens wethouder Wim Stouten. „Ik ga er bij de provincie voor pleiten om dat bundelingsprincipe los te la ten", zegt hij. Ook de onderzoe kers plaatsen vraagtekens bij deze systematiek. Als die wordt losgela ten, kan de nieuwbouw wat mak kelijker aansluiten bij de behoefte van de marlet. De drastische bijstelling naar bene den van de nieuwbouwbehoefte heeft ook gevolgen voor grootscha lige projecten voor koopwoningen als Noorderpolder en Poortam- bacht in Zierikzee, denkt Stouten. „De markt is slecht. Dat geldt ook voor Noorderpolder en Poortam- bacht. De ontwikkelaars zeggen zelf ook dat de plannen misschien eens kritisch bekeken moeten wor den." Stouten denkt dat daar mis schien minder woningen ge bouwd worden. Besloten is om het plan minder snel vol te bou wen en de bouw te spreiden tot na 2020. Wat verder opvalt is dat de onderzoekers er voor pleiten om geen duurdere koopwoningen (boven 300.000 euro) te bouwen op Schouwen-Duiveland. Daarin is volgens hen voldoende aanbod. gaaBBaagsffiiwiifi r,ii; 11Wii'fwwji'iff11h1* door Joeirii Wisse BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de re constructie van de Kraaijenstein weg (N57) bij Burgh-Haamstede, blijft de overlast beperkt. De weg wordt medio september twee nachten geheel afgesloten. De rest van de bouwperiode, die loopt tot dececember 2011, kan het verkeer gebruik maken van de huidige weg of de nieuwe rijbaan, die er naast word aangelegd. Tijdens een goed bezochte infor matieavond van Rijkswaterstaat in dorphuis De Schutse maakte aan nemer Ooms de planning voor de werkzaamheden bekend. Ook kon den omwonenden vernemen hoe de weg er na de reconstructie uit komt te zien. Het feit dat er tussen februari en augustus een snelheidslimiet van 50 geldt, levert misschien nog de meeste hinder op. Die snelheidsbe perking wordt ingesteld voor de veiligheid van de wegwerkers. Zowel de rotonde ter hoogte van de Steursweg als de nieuwe roton de die het kruispunt en de ver keerslichten bij de kruising met de Serooskerkseweg vervangt, wor den in het 'vrije veld' aangelegd. Alleen als het verkeer op de nieu we wegen wordt aangesloten, moet de weg even dicht. Dit ge beurt telkens 's nachts. Eén nacht moet het verkeer over de recreatie- verdeelweg, de andere nacht is het omrijden over Noord-Beveland. Tijdens de bouw van de fietstun- nel bij de kruising met de Meel dijk, rijdt het verkeer enkele maan den over een tijdelijke bypass. Alhoewel de meeste zaken al vast liggen, heeft Rijkswaterstaat toch nog enkele opmerkingen mee kun nen nemen. Ellen Visser, directeur Wegen en Verkeer van Rijkswater staat Zeeland: „Kleine aanpassin gen, zoals een middeneiland bij een fietsoversteekplaats, kunnen eventueel nog worden meegeno men in het definitieve ontwerp." Zonweringen Deze maand: van 15 okt. t/m 3 november GRATIS luxaflex raamdecoratie t.w.v. 250,00 bij aankoop van Finstral kunststof kozijnen (vanaf 2iso,f) maximaal 1 bon per klant, niet voor lopende orders PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 4389 WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 Sintjesdiek aan de Sint Joosdijk in Oosterland is een inbreidingsproject. (GoldesvijS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80