Dorpsraad wil geen groter Zwin Herdenking IJzendijke 18 FOOTNOTES Postduiven als oorlogshelden Subsidie voor aanschaf septic tank geschrapt Berkhout schoenmpdes Wie het laatste blaft MEN S STYLE Kritiek op uitbreiding almanak MONUMENT ISABELLAWEG Oud-tankcommandant Martin Reagan wilde dat zijn gesneuvelde kameraden zouden worden herinnerd en erkenning voor hun strijd voor de goede zaak donderdag 21 oktober 2010 BY FRPNK BULEUELD Havenstraat 10 Terneuzen 0115-610204 door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - In Retranche- ment is volgens de dorpsraad nau welijks draagvlak voor de uitbrei ding van natuurgebied Het Zwin. De dorpsraad is bovendien boos, omdat de organisatie niet is geraad pleegd bij het maken van de plan nen voor de vergroting van het ge bied. Dat zegt dorpsraadvoorzitter Bram Basting. Hij uitte zijn grie ven dinsdag tijdens een informa tie- en inspraakavond over het pro ject. De uitbreiding is een initiatief van de Nederlandse en Vlaamse overheid en omvat een vergroting van het huidige natuurgebied van 120 hectare. Tien hectare daarvan ligt op Nederlands grondgebied, de rest in België. Doel is het tegen gaan van verzanding van de huidi ge Zwingeul en herstel van de na tuur in en rond de Westerschelde. Basting, en met hem enkele parti culiere insprekers, vroeg om com pensatie voor het dorp als de plan nen wel doorgaan. Het verdwijnen van camping de Sandt Plaet levert Retranchement economische scha de op, betoogden de insprekers. De dorpsraad wil 'in ruil' toestem ming voor de bouw van starters- woningen. Want in Retranche ment zijn de huizenprijzen relatief hoog, wist de dorpsraadvoorzitter. Ook raadsleden toonden zich tij dens de informatie-avond kritisch over het plan. Een groot deel van de raad heeft er moeite mee dat het aan Sluis wordt opgedrongen. Het verdwijnen van de camping en de kosten die daarmee gemoeid zijn (zo'n 5 miljoen euro) leverden commentaar op. Aanwezigen ver baasden zich er ook over dat er nog geen gedegen onderzoek is ge daan naar eventuele verzilting van omliggende akkers. Ook bleken de aanwezige medewerkers van het Rijk geen weet te hebben van het project Vlaamse Baaien. Dat voor ziet in de komst van een kilome terslange baai voor de kust bij Knokke. Zowel de Nederlandse als de Belgische overheid hebben nog niet alle benodigde grond in bezit. Uiteindelijk kan dat leiden tot ont eigening van grondbezitters. De gemeenteraad komt volgende week met een verklaring over het project. Die wordt aan het Rijk ge stuurd. Laars met verstelbare schacht hoogte, verkrijgbaar in de kleuren: blauw en grijs. Uitermate geschikt voor losse steunzolen' Voor deskundig advies naar: Zuidstraat 6, Sas van Gent, Tel. 0115-45 15 62 Tip? redactie@pzc.nl Het terras van het strandpaviljoen was afgeladen met mensen die een wandeling met de hond hadden ge maakt. De viervoeters waren net zo druk in gesprek als hun baasjes. Een Duitse gezelschap besloot er een schepje bovenop te doen. Zodra de honden stil vielen, imiteerde één van hen luid een bulldog, waarna de hon den weer aan het blaffen sloegen. Schaterend keek hij om zich heen of zijn grap in goede aarde viel. Bij de zevende keer kreeg hij enkel nog geër gerde blikken toegeworpen. Toen het gezelschap het terras verliet, kon een Zeeuw, die het spektakel had geobser veerd, het niet laten. „Sie vergessen etwas", zei hij tegen de Duitser, die zoekend naar de lege tafels en stoe len om zich heen keek. „Ihre hund." door René Hoonhorst Een bezoeker van herden kingsbijeenkomsten kan colourguards van de Royal Canadian Legion zo maar onderling Duits horen praten. Een behoorlijk aan tal vaandeldragers van de Europe se afdelingen woont in Duitsland. Zo ook voorzitter Reg Bonnar van de Royal Canadian Legion. Hij woont in het Duitse Lahr en is ge trouwd met een Duitse. De betrek kingen zijn 65 jaar na het einde van de laatste wereldoorlog geluk kig genormaliseerd. Maar ook in een pensioengerechtigde periode na vijandelijkheden tussen Duit sers en geallieerden blijft het be langrijk jaarlijks een herdenking bij het monument aan de Isabella- weg onder IJzendijke te houden, betoogt Bonnar. Het monument werd in 1997 opgericht ter nage dachtenis aan de 41 Britse en Cana dese militairen die 20 oktober 1944 bij een reeks explosies op een nabij het monument gelegen boer derij omkwamen. De Legion liftte sinds die tijd mee op plechtigheden die het Comité Monument IJzendijke hield. Het ontstaan van dat comité was aange zwengeld door oud-tankcomman- dant Martin Reagan, die er dit jaar vanwege ziekte niet meer bij kon zijn. Voor Peter King en Geert Aal- ders, zijn Engelse en Nederlandse secondanten voor activiteiten van het comité, een reden om de jaar lijkse herdenking op 20 oktober ter discussie te stellen. „Het monu ment staat er, er is een plek waar iedereen op elk gewenst moment de slachtoffers van destijds kan ge denken. Nu er geen overlevenden van de tragische gebeurtenis meer bij kunnen zijn, hoeft de herden king niet meer per se op de offi- Monument Oud-tankcommandant Martin Rea gan schreef eind jaren tachtig zijn herinneringen op aan de slachtof fers van een reeks ontploffingen bij IJzendijke. Hij wilde graag een monument voor gesneuvelde oud-collega's oprichten en kwam via-via in con tact met Geert Aalders uit Rilland. Aalders vond medestanders in en om IJzendijke. Met hulp van aanne mer Van Poucke verrees de gedenk plaats aan de-lsabellaweg. Het monument moet lang blijven bestaan voor privé-herdenkingen. ciële datum plaats te vinden", stelt Aalders. King is dezelfde mening toegedaan. Hij stuurt ruim twee honderd uitnodigingen voor het bijwonen van de plechtigheid, maar krijgt er de laatste jaren nau welijks nog respons op. „Reagan, 85 intussen, is één van de twee nog levende militairen die de ont ploffingsramp bij IJzendijke des tijds meemaakten. De directe be langstelling ebt langzaam weg." King benadrukt dat de toe komst van het monument is gewaarborgd door instel ling van een fonds, waaruit onder- houds- en reparatiekosten kunnen worden betaald. Betrokken particu lieren uit de streek dragen zorg voor regelmatige inspectie. De Royal Canadian Legion blijft de plek bezoeken, liet Europees voor man Bonnar weten. „Maar het zal waarschijnlijk niet meer precies op 20 oktober zijn. Als de Engel sen de ceremonie niet meer organi seren, stemmen wij een bezoek aan IJzendijke af op het program ma in Vlaanderen. Dan komen we waarschijnlijk tijdens september- bijeenkomsten in Adegem." De laatste gezamenlijke Engels-Ca- nadese plechtigheid werd door striemende regen- en hagelbuien een uiterst gedenkwaardige. Duiven staan bekend als vre- desvogels. Minder bekend is dat ze als boodschap pers ook in de Tweede Wereldoor log een belangrijke taak hadden en zelfs uitgroeiden tot oorlogshel den, memoreerde voorzitter Frans van der Vlies van de IJzendijkse postduivenvereniging Steeds Snel ler gisteren tijdens de herdenkings plechtigheid bij het oorlogsmonu ment aan de Isabellaweg. De doffer GI Joe redde duizend Britse militairen en de bevolking van een Italiaans dorpje, omdat hij een Amerikaanse bevelhebber net op tijd berichtte dat de Duitsers Vijf duiven zoeken de vrijheid. het dorp hadden verlaten. Een bombardement was dus niet lan ger nodig. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn duiven ingezet om boodschappen door te geven aan de geallieerden, wist Van der Vlies. Duivenmelkers namen een behoorlijk risico, om dat ze van de bezetter geen vogels mochten houden, maar hun dui ven moesten ruimen. De 65ste ver jaardag van Steeds Sneller was een mooie gelegenheid om deel te ne men aan de herdenkingsplechtig heid vond de voorzitter. Vijf dui ven moesten regen en hagel trotse ren op hun symbolische vlucht. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen schrapt de subsidie voor inwo ners in het buitengebied die geen riolering hebben dus een moderne septic tank moeten aanschaffen. Dit jaar was daarvoor nog een be drag van 25.000 euro beschikbaar. In het kader van het beleid ten aanzien van de lozing van huishou delijk afvalwater stellen burge meester en wethouders de ge meenteraad voor te kiezen voor de zogenaamde 'smalle zorgplicht'. Hierbij moet een woningeigenaar zelf zorgen voor de aanschaf en het onderhoud van een individue le Behandelingsinstallatie voor Af valwater (IBA) die voldoet aan de normen. Als doekje voor het bloe den moeten die inwoners dan geen rioolbelasting betalen. In het verleden heeft de gemeente panden in kwetsbare gebieden aan gesloten op de riolering of voor zien van een dure IBA. In het 'wei nig kwetsbaar' gebied zijn 600 pan den die nog lozen op een te kleine septic tank. Vanwege de kosten hebben gemeente, provincie en waterschap afgesproken dat die in woners tot 2027 de tijd krijgen om een wettelijk vereiste septic tank van minimaal zes kubieke meter aan te leggen. MEEST GELEZEN 1. Dorp Sluiskil voelt zich WK-stad. 2. Kapster Jessica is klaar voor finale. 3. Inbraak in winkel Terneuzen. STELLING Stem op stelling op PZC-site 'Zeeuws-Vlaanderen heeft behoefte aan een positiever geluid'. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70