Voor 1600 euro ben je cum laude Voorrang rotonde 1 Cruise SPANJE, MAROKKO MADEIRA '22T BW LÖMAFRAUDE Bedrijven lijden jaarlijks bijna 3 miljard euro schade als gevolg van fraude door werknemers. Pas in 2012 komt er een centraal register, waardoor vervalsing gemakkelijker is op te sporen. 'Het beeld is gecreëerd dat de kwaliteit van het hbo onder druk staat' KI donderdag 21 oktober 2010 Doekte Terpstravoorzitter van de HBO-raad Diploma's zijn te koop en, zoals bij de hogeschool In- Holland, soms met weinig inzet te behalen. Voor werk gevers is diplomafraude las tig te controleren. „Neem een cv nooit voor lief" door Dick Hofland Eén probleem is opgelost: wie zijn mondhygiënist niet vertrouwt, kan op in ternet zien of die wel een diploma heeft behaald. Kopen of vervalsen is er voor deze beroeps groep niet meer bij. Sinds deze maand publiceert de beroepsvere niging een lijst van mondhygiënis ten van wie een kopie van het di ploma is geregistreerd. Doel is het tegengaan van titelmisbruik. Uitstekend initiatief, vindt René Reijenga. Hij is directeur van de Levent-Group, die onderzoek doet naar grootscheepse bedrijfsfraude en sinds vijfjaar ook naar diploma fraude. „Het bedrijfsleven lijdt jaar lijks bijna 3 miljard euro schade door fraude van medewerkers. Een deel daarvan kun je voorko men door goed na te gaan wie je aanneemt." Voor veel werkgevers is dat niet vanzelfsprekend. Vooral kleine bedrijven gaan vaak uit van een goede indruk die iemand tij dens het sollicitatiegesprek maakt, constateert Reijenga. Ook ondernemersorganisatie MKB Nederland erkent dat. Ze ad viseert leden daarom nadrukkelijk navraag te doen bij enkele referen ties en een cv nooit voor lief te ne men. In hoeverre werkgevers die raad opvolgen, weet de woordvoer der van MKB Nederland niet. Een Herken vervalsing Een vals certificaat is meestal niet te herkennen aan de papierkwali teit of de druk. Het lijkt dikwijls als twee druppels water, inclusief wa termerk, op de papieren die door erkende onderwijsinstellingen wor den uitgereikt. Valse documenten komen vaak van 'scholen' uit het buitenland. Op de website van de instelling zijn er een aantal punten die op verval sing kunnen duiden: Er is geen informatie over facultei ten, staf en dergelijke. Er staat een voorbeelddiploma op. Er staan logo's op van creditcards. De naam van de universiteit lijkt echt, maar heeft een toevoeging, zoals bijvoorbeeld State of Interna tional. bureau inschakelen dat de antece denten van sollicitanten natrekt, doen ze in elk geval zelden. Voor gespecialiseerde bureaus is het overigens ook lastig te achter halen of iemand fraude pleegt met diploma's. Reijenga: „Het kost veel tijd en moeite, omdat er nog altijd geen centraal register is waar alle gegevens te vinden zijn." Dit diplomaregister moet in 2012 gereed zijn bij de Informatie Be heer Groep in Groningen. Daarin komen alle diploma's te staan die na een bepaalde datum zijn be haald in het door de overheid be kostigde onderwijs. Dit plan, bedacht door premier Mark Rutte in de tijd dat hij staats secretaris van Onderwijs was, had in 2008 al gerealiseerd moeten zijn. Nu het register er eindelijk lijkt te komen, geeft het nog altijd geen oplossing voor diploma's die in het buitenland zijn behaald, Studenten van de Rotterdam School of Management gooien na het behalen van hun diploma hun hoofddeksels in maar op internet worden ook valse diploma's verkocht. danwel daar zijn gekocht, of die zijn vervalst. Een diploma is soms vrij eenvou dig te regelen. Zo is het mogelijk via internet voor 1600 euro een di ploma te kopen van de Dartley University. Zonder ook maar een tentamen te hoeven doen, slaagt iemand 'cum laude' en kan door het leven als briljante student. Nederlandse schooldiploma's zijn ook te koop. Ook al geldt het ver valsen van diploma's van bestaan de onderwijsinstellingen als vals heid in geschrifte en is het straf baar voor zowel de vervalser als de gene die het valse diploma ge bruikt. De maximale straf is zes jaar gevangenis. Niettemin staan er op internet di verse advertenties van particulie ren of instellingen waar een diplo ma te koop is. Zoals die van DBA Intermediair, dat adverteert onder de naam University Network. Dit bedrijf verzorgt jaarlijks honder den diploma's voor klanten die hun titels gebruiken om meer in komsten te krijgen voor het werk dat ze doen. Recent kwam de hogeschool In- Holland in opspraak, omdat leer lingen een diploma hadden gekre gen terwijl ze daar gezien hun re sultaten geen recht op hadden. Daarmee laaide de discussie over de waarde van diploma's weer op. Wat heb je bijvoorbeeld aan een automonteur die op zijn diploma is aangenomen in een garage, maar geen idee heeft wat hij moet doen als hij de remmen nakijkt, 10-daagse zeecruise per Norwegian Jade**** INCLUSIEF *1 of Rotterdam 9 nachten cruise alle maaltijden aan boord NERGENS VOORDELIGER! We bieden de liefhebbers nu éénmalig de kans om met hoge korting te cruisen naar Spanje, Marokko, bloemeneiland Madeira én zonnig Gran Canaria! Wie snel reageert, kan nu boeken voor deze 10-daagse cruise vanaf slechts 649! Aan boord van het super-de- luxe Norwegian Jade****+ zal het u aan mets ontbreken. Bovendien kunt u naar keuze vliegen vanaf Amsterdam of Rotterdam. Kortom, een fantastische cruise voor een waanzinnig lage prijs. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, dus boek snel! waarom zou je meer betalen Dag 1-2: vlucht naar Barcelona, inscheping, dag op zee. Dag 3: Casablanca met de kleur- en geurrijke centrale markt. Dag 4: tijd voor de populaire Marokkaanse badplaats Agadir. Dag 5: ontdek Gran Canaria met mooie groene valleien. Dag 6: Madeira, beter bekend als Bloemeneiland. Dag 7-8: dag op zee, op naar het Zuid-Spaanse Malaga! Bezoek optioneel Granada met het wereldberoemde Alhambra. Dag 9: dag op zee, geniet nog van de faciliteiten aan boord. Dag 10: ontscheping in Barcelona, vliegreis terug. ZEECRUISE PER NORWEGIAN JADE**** Aan boord van dit luxe schip verblijft u o.b.v. 'Freestyle Cruising': eten waar, wanneer en met wie u wilt. Het schip beschikt o.a. over restaurants, bars, zwem- en bubbelbaden, een spa, theater, casino, bibliotheek en een fitnesscenter. Januari 14 649 Februari Prijzen o.b.v. 2-persoons buitenhut. 25 €729 Zie www.kras.nl/32454 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Js-reizen Prijzen zijn per persoon, tenzij 'anders vermeld. Prijzen zijn .exclusief reserveringskósteïi' en Calamiteitenforids. door Koos van Wees DEN HAAG - Rotondes waarop fiet sers voorrang hebben, zorgen jaar lijks voor vele tientallen extra ver keersslachtoffers. Wegbeheerders weten dit, maar ze geven de voor keur aan doorstroming van het fietsverkeer boven de verkeersvei ligheid. Als op alle rotondes auto's voorrang zouden hebben, zou dat jaarlijks vijftig tot zeventig zieken huisgewonden schelen. Bij de aanleg van rotondes wordt een in 1998 opgestelde richtlijn ge hanteerd, waarin binnen de be bouwde kom de fiets voorrang heeft, en daarbuiten de auto. De SWOV, de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid, ondersteunde die richtlijn, maar kwam daar in 2005 na onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6