Willens nillens de kritische fijnproever uil 5 selectie donderdag 21 oktober 2010 Als dit artikel op de pers belandt, zit ik nog in de 'late-night unplugged' versie van Branding van Lebbis. Er valt dus niet veel na te beschouwen. Wel zit in mijn achterhoofd nog die 'flauwe' reactie op Ontboeze mingen, dat humoristisch dra ma over borstkanker. Dat flau we zit me altijd weer dwars, als ik in de zaal herkenning proef en aan het applaus waardering meet. Ongewild word ik dan als de fijnproever die in zo'n glossy lifestyle-magazine het menu de grond inboort, dat mij persoon lijk in dat toch niet al te goedko pe restaurant echt wel goed smaakte. En zo iemand wil ik niet zijn, maar ik word het wil lens nillens tóch. Een poging ter rechtvaardiging dan maar. Vijf vrouwen worden - allemaal in een andere levensfase en tegen een andere biografische achtergrond - geconfronteerd met borstkanker. Onmiskenbaar een kwestie van 'noodlot', een drama tisch ingrediënt. Ik hoor en zie ze reageren. Allen zijn uitgesproken persoonlijkheden, een dramati sche voorwaarde. Er zijn er die vloeken. Maar niemand vérvloekt (dat noodlot). Er zijn er die ster ven. Maar niemand gaat ten on der. Ik noem dat nu even het 'ca mera-effect', naar die reality-pro- gramma's waarin mensen voor de camera stijlvol aan een gruwelijke ziekte doodgaan. Als ik het niet uit eigen ervaring wist, dan nog zou ik durven vermoeden (nee, zéker weten) dat de werkelijkheid zon der camera's anders is. Minder Daniel Wayenberg De vermaarde pianist Daniel Wayenberg is inmiddels de tachtig gepasseerd, maar treedt nog altijd op. Zijn reputatie als vingervlugge virtuoos met een fabelachtige tech niek is tot op de dag van vandaag onaangetast. Wayenberg blijft on vermoeibaar en maakt nog steeds achter zijn vleugel indruk. Vrijdag 22 oktober, De Vossenkuil, Oud-Vossemeer, 20.15 uur. 'glossy'. Ik geloof het niet meer. Het drama is weg. Waarom? Er zijn toch uitzonderin gen? Er zijn toch helden? Ook mo derne! Inderdaad. Maar helden zijn driedimensionaal, en plots rea liseer ik me dat deze vijf vrouwen eendimensionaal zijn. Het zijn schema's van reacties. Niet omdat ze gecompileerd zijn uit dertig waargebeurde verhalen. Maar om dat we ze eigenlijk niet leren ken nen (van één, oudere, vrouw krij gen we een beetje geschiedenis, maar alleen uit haar mond en van voorbij de crisis). Deze vrouwen zijn 'alleen maar' borstkankerpa- tiënt. Geen geslaagde of mislukte moeder, geen geslaagde of misluk te minnares, korter en minder sek sistisch misschien: geen geslaagd of mislukt mens. Dat bedoel ik Nathalie Baartman Cabaretière Nathalie Baartman pre senteert haar programma Raak in het Ledeltheater. Het leven ligt voor je voeten en de humor voor het oprapen. Zelfs op maandag, zo is haar stelling. Ie moet even stil staan om het te zien. Of springen in den vreemde. Juist als je het niet bedacht had, gebeurt het. Vrijdag 22 oktober, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. met eendimensionaal. En ik denk dat ik de voorstelling daarom zo 'flauw' vond. Ook al valt er met die ziekte niet te lachen. Maar groot persoonlijk drama maakt nog geen universeel drama. Nog meer aanstellerij van de kritische fijnproever: er valt ook weinig vooruit te blikken. De uit-agenda van Zee land is elke week redelijk gevuld (veel muziek, nu eenmaal niet mijn onderwerp) en toch is het aanbod mager. Overal in (rand- stad)Nederland gonst het van to neel, ik zou me geen raad weten in de driehoek Rotter dam-Utrecht-Amsterdam, maar in Zeeland is er de komende week geen toneel te zien. Een beetje ca baret, ook niet eens zo veel. En Tempo Rubato Het Japans-Italiaanse pianofor- te-duo Tempo Rubato (vorig jaar winnaar van het Van Wassenaer Concours) is te gast bij Muziekpo- dium Zeeland. Antonio Piricone, en Megumi Tanno brengen een programma met werk van Beetho ven, Mozart, Rauzzini, Giordani en Clementi Zaterdag 23 oktober, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. niet zo aanlokkelijk. Ik grijp de kans aan om een goed woordje te doen voor het 'Jonge Snaken Festi val'. Dat vindt jaarlijks plaats in de (Belgische) herfstvakantie, dit jaar van 29 oktober t/m 7 november. Plaats van handeling: De Werf in Brugge (www.dewerfbe). En zoals de naam al zegt, en de vakantie doet vermoeden: dit is een festival van jeugdtheater. Met veel eigen producties, en een keuze van het beste jeugdtheater dat in België wordt gemaakt. Ik ben al jaren een groot liefheb ber van jeugdtheater, liefst nog van de categorie 5+. Eerlijk gezegd zitten er in mijn top-10 van de laat ste jaren zeker drie jeugdvoorstel lingen. Ze komen me bovendien nog veel gemakkelijker voor de geest dan die zeven andere. Omdat Beans Fatback Onno Smits 'muzikale soul kit chen' Beans Fatback doet Goes aan. De voorganger van Lefties Soul Connection bracht dit jaar een album uit vol soul, country en zonnige popliedjes. Live staat de veelkoppige band (met twee drum mers) bekend om haar levendige en enthousiaste show. Zaterdag 23 oktober, 't Beest, Goes, 21.00 uur. ze vaak zo beeldend zijn. En zo vol fantasie. En omdat ze zo over duidelijk gespeeld worden voor het publiek, voor jóu. Ze worden cadeau gedaan, het verhaal wordt met liefde en overtuiging in je han den geduwd. Pak an. Eén voorstelling kies ik uit het rui me aanbod. Brooddoos werd al en thousiast besproken. Het gaat over Casie, een meisje dat gepest wordt. Brooddoos is het enige scheld woord, dat haar kan kwetsen. Maar ze maakt er een eretitel van en haar jurk wordt een cape en zij - a la Spiderman - wordt een su perheldin. Er volgen scènes van grote verwarring en van levendige uitbundigheid. Brooddoos, donderdag 4 november om 15.00 uur in De Werf in Brugge. Jan Akkerman Jan Akkerman is al veertig jaar één van de meest gerespecteerde gita risten van Nederlandse bodem. Tijdens concerten toont hij zich een authentiek improvisator en deelt hij zijn gitaarpassie met zijn bandleden: Coen Molenaar (toet sen), Wilbrand Meischke (bas) en Marijn van den Berg (drums). Zaterdag 23 oktober, De Piek, Vlissingen, 21.00 uur. foto Raymond Mallentjer Scène uit Brooddoos. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. UB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45