Opwarming mooie beelden op 2 uil Activiteiten voor jong en oud op 26 locaties tijdens Zeeuwse museumnacht donderdag 21 oktober 2010 door René Schrier MuseomNa|8 in 2008, bij Polderhuis in Westkapelie. foto Lex de Meester In totaal 26 Zeeuwse musea doen morgenavond mee aan de vierde editie van de MuseumNa|8. De musea organise ren het evenement samen met Stichting Cultureel Erfgoed Zee land, in het kader van de Week van de Geschiedenis. Er zijn acti viteiten voor jong en oud rond het thema Land en Water. Een overzicht van de deelnemers: Aardetiburg - Gem. Archeologisch Mu seum (Marktstraat 18), 19-24 uur. Muziek harpiste Anna Van Avalon (o.v.). Voor kinderen opgraving/speurtocht. Arnemuidein - Hist. Scheepswerf C.A. Meerman (Zuidwai 63), 20-24 uur. De werf is sfeervol verlicht, hapjes en drankjes (o.a. gerookte vis). Video's over de visserij en de werf. Arnemuiden - Wings to Victory Air- war Museum (vliegveld), 19 uur Delen van een B24 die bij Heinkenszand zijn gevonden, worden getoond. Ook presentaties wrakduikstichting en mo delvliegvereniging. Axel - Oorlogsmuseum Gdynia (Twee de Verkorting 3), 20-24 uur Voertuigenshow. Ook oorlogsverhalen en muziek uit de oorlogstijd. Axel - Streekmuseum Het Land van Axel (Noordstraat 11), 20-24 uur Verhalenverteller en muziek. Breskens - Visserijmuseum (Kaai 1), 19.30-23 uur Rondleiding/voordracht Arco Wille- boordse over vier VOC-schepen. Brouwerhaven - Brouws Museum (Ha ven Zuidzijde 14-15), 20-24 uur Museumtuin is sfeervol verlicht, extra rondleidingen en hapjes en drankjes. Bruinisse - Brusea (Oudestraat 23), 20-23 uur. Vertoning nostalgische films, waaronder van de viering van het 500-jarig bestaan van Bruinisse. Ook expositie De eerste week van de ramp van 1953. Burgh-Haamstede - De Burghse Schoole*(Kerkstraat 3), 20-24 uur. Verhalen aan de hand van de originele vertelselplaten getekend door Isings. Ook tocht naar Tempelput, waar het mysterie uit de doeken wordt gedaan. Domburg - Marie Tak van Poortvliet Museum (Oostsfraat 10a), 19-24 uur Rondleiding expositie Jan Sluijters. Ook activiteiten voor de jeugd. Dreischor - Museum Goemanszorg (Molenweg 3), 20-24 uur. Oud-medewerker van Rijkswaterstaat Becu houdt inleiding met persoonlijke herinneringen aan de Deltawerken. Goes - Historisch Museum De Bevelan- den (Singeistraaf 13), 19-23 uur Speurtocht met thema verdronken dor pen, lezing over onderwaterarcheologie, muzikale afsluiting om 22.00 uur. Goes - Museum Stoomtrein Goes-Bor- sele (hoofdingang A. Plesmanweg) Nachtrit door Zuid-Beveland. Vertrek in Goes om 20.45 en 21.45 uur. Vertrek in Hoedekenskerke om'23 en 24 uur. Hulst - Museum De Vier Ambachten (Steenstraat 28), 20-24 uur Tentoonstelling ter gelegenheid van het 500ste geboortejaar van Jansenius. De auteurs van het nieuwe boek over het leven van Jansenius vertellen erover. Ijzendijke - Museum Het Bolwerk (Markt 28), 20-24 uur Om 21.30 uur lezing Ruud van der Berg over Napoleon en Staats-Spaanse Linies. Kapelle - Fruitteeltmuseum (Annie M.G. Schmidfsingel 1), 20-23 uur Bas Chamuleau vertelt over de geschie denis van het land en het water. Nieuwdorp - Bevrijdingsmuseum Zee land (Coudorp 41), 20-24 uur Speurtocht voor de kinderen. Rondlei ding door getuigen oorlog in Zeeland. Opwerkerk - Watersnoodmuseum (Weg van de Buitenlandse Pers 5), vanaf 19 uur Liederen Historische Spelen. Vertoning film Weemoed en Wildernis (Digna Sinke) Sint-Annaland - Streekmuseum De Meestoof (Bierensstraat 6), 20-24 uur Expositie over ontstaan van Tholen, aardrijkskundetest, muzikale afsluiting. Veere - Museum De Schotse Huizen (Kaai 25/27), 19-21 uur Voor kinderen van 6 tot 12 jaar een tocht in het donker door het museum. Veere - Stadhuismuseum De Vier schaar (Markt 5), 21-24 uur De Grote Veerse Quiz. Vlissingen - Zeeuws maritiem mu- ZEEum (Nieuwendijk 11), 20-23 uur Elk uur draait de film De Schelde, verge ten trots. Om 21 en 22 uur stadswande ling met Hans van Haven. Ook muziek. Westkapelie - Polderhuis (Zuidstraat 154-156), 20-24 uur Museumquiz, computerspel Dijkwacht, dijkwerker vertelt over dijkdichtingen, film over dijkdichting, om 20 en 21 uur wandeling over de dijk met gids. Yerseke - Oosterscheldemuseum (Kerkplein 1), 20-24 uur Demonstratie klederdracht (o.v.). Exposi tie over oestersteken van pannen. Foto wedstrijd over 'land en water'. Teken wedstrijd voor de jeugd. Zaamslag - Minox Museum (Axelsest- raat 1), 19-24 uur Bedrijfsfilm van MINOX te zien. Zierikzee - Museumhaven Zeeland (Vissersdijk 2) Gerestaureerde vissersschepen te zien. DONDERDAG 21 OKTOBER Ouwerkerk Vertoning Weemoed en Wildernis van Digna Sinke in het kader van de Week van de Geschiedenis. Watersnoodmuseum, 14.00 uur. VRIJDAG 22 OKTOBER Brouwershaven MuseumNa/8 in het Brouws Museum,. Van 20.00 tot 24.00 uur. Bruinisse Nostalgische filmavond tijdens MuseumNa/8 in Brusea. 20 tot 23 uur. Burgh-Haamstede MuseumNa/8 in de Burghse Schoole. van 20.00 tot 0.00 uur. CADZAND 11-stratenpuzzeltocht. Gevels en tuinen zijn verlicht en monumenten en ateliers opengesteld. Opbrengst voor goed doel dat bij de prijsuitreiking bekendgemaakt wordt. Deeinameformulier afhalen van 19 tot 20 u. in Café de Buitenkist bij molen. Dreischor MuseumNa/8 in Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg. Van 20 tot 0.00 uur. Ouwerkerk Marco Veendorp van Arcadis geeft toe komstvisie op dijken in het kader van de Week van de Geschiedenis. Watersnoodmuseum om 14.00 uur. MuseumNa/8. Opvoering nummers spel Dijkval en vertoning film Weemoed en Wildernis van Digna Sinke. Watersnood museum vanaf 19.30 uur. Zierikzee Proefduik bij onderwatersportvereniging Scaldis. Zwembad Onderdak, 19.30 uur. *MuseumNa/8j Museumhaven Zeeland. ZATERDAG 23 OKTOBER Krabbemdijke MAC de Zeeuwen houdt een puzzelrit i.s.m met Rasenberg Wegenbouw. Oostpolderweg 13.30 uur. Ouwerkerk Inleidingen over Staatsspaanse linies en bloemdijken in het kader van de Week van de Geschiedenis. Watersnoodmuseum vanaf 14.00 uur. Scharendijke Hobbymarkt, organisatie Marjolein Ver boom. Dorpshuis De Putmeet, 10-16 uur. Westejischouweu Excursie paddenstoelen in Boswachterij Westerschouwen, deelname 2 euro, aan melden bij VW 0900-2020233. Excursieschuur, start 13.30 uur ZONDAG 24 OKTOBER Vlissingen Begeleide stadswandeling. Kosten 6 euro. Start Muzeeum, 14.00 uur. Ellewoufsdijk Klederdrachtgroep Mooi Zeeland en Ver halenkring 't Kerkje van Ellesdiek houden een boerenbruiloft, als decor voor verha len en de presentatie van boek Zeeuwse Babbels van Jo Koeman, 't Kerkje, 14.30 uur. Volgens Monique de Leeuw van het COS, Centrum voor Ontwikke- lings Samenwerking in Zeeland, is het nog steeds nodig mensen te la ten zien wat klimaatverandering betekent. Het is geen 'ver van mijn bed show', legt ze uit. Het COS or ganiseert de klimaatweek, in sa menwerking met het IVN Consu lentschap en de ZMf In 2006 werd de eerste Zeeuwse klimaatdag gehouden. Die is in middels al uitgegroeid tot een week en zelfs buiten die week wor den klimaatactiviteiten gehouden. Het doel van de klimaatweek, van 13 tot en met 20 november, is vol gens De Leeuw mensen laten zien dat ze door hun eigen gedrag bij kunnen dragen aan een beter kli maat. Dat is nodig omdat al op ver schillende plekken op de wereld mensen direct geraakt worden door klimaatveranderingen. Als voorbeeld noemt De Leeuw de Ma lediven, die in Nederland vooral bekend zijn als idyllische plek voor bijvoorbeeld huwelijksreizen. Wat maar weinig mensen zich realise ren is dat die Malediven door hun lage ligging bedreigd worden door zeespiegelrijzing. De Leeuw: „Een stapje minder of een stapje terug raakt mensen direct in hun bron van bestaan. Mede omdat klimaat verandering een mondiaal pro bleem bij uitstek is." Ze rekent er op dat de fototentoon- De Zeeuwse Klimaat week heeft dit jaar een topper in huis. Een internationale fo totentoonstelling die pijnlijk duidelijk maakt wat de gevol gen van klimaatverandering in verschillende delen van de we reld inhouden. Een expositie met foto's van internationaal vooraanstaande fotografen - on der wie World Press Photo win naars - die voor het eerst te zien was op de klimaattop in Kopen hagen. stelling met de titel 'Consequen ces' veel publiek zal trekken. Niet alleen mensen die iets met het the ma hebben, maar ook bijvoor beeld bedrijven die duurzaamheid in hun vaandel hebben staan. En natuurlijk mensen die iets hebben met fotografie, omdat de foto's van bijzondere kwaliteit zijn. Te vens zijn alle Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs uitgeno- digd. De tentoonstelling wordt volgende week donderdag (28 oktober) offi cieel geopend in de Grote Kerk in Goes. De foto's zijn daar nog tot en met zaterdag 20 november te zien. De expositie is slechts een van de activiteiten binnen het kader van de klimaatweek. Zo is er donder dag 19 november de Grote Zeeuw se Klimaattest, georganiseerd door de ZMf, in het provinciehuis te Middelburg. Iedereen - voor zover er plek is - kan er aan meedoen. Op donderdag 18 november is er in Biggekerke een workshop kli- maatvriendelijk koken, zaterdag 20 november komt de Belgische au- Een familie, behorend tot het volk van de Nenetsen in Siberië, pro beert een signaal op te vangen voor hun mobieltjes, foto Yuri Kozyrev De Burghse Schoole

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42