eland Reconstructie van tot moord gaat om Ziekenhuizen doen het redelijk bij Elseviertest 2 2 Knuffels PZC f donderdag donderdag 21 oktober 2010 door Willem van Dam Opa, als je zo oud bent als jij, kun je dan ook nog zoveel van je knuf fels houden?" Hij keek me met zijn grote blauwe ogen ernstig aan en drukte zijn Sjaffie stevig tegen zich aan. Sjaffie is zijn favoriete knuffel beest; een lappen giraffe, die van kleur is verschoten en enigszins riekt. Dat moeten knuffels ook, een beetje rieken. Een knuffel beest dat geen geurtje bij zich draagt, is geen goede knuffel. Kleinzoon Luca is zéér aan zijn Sjaffie gehecht. Waar Luca is, is Sjaffie nooit ver uit de buurt. Natuurlijk had ik er vroeger ook één, zo'n knuffelbeest. Het heette geen Sjaffie, maar Beer.' Dat was een welgekozen naam. Want Beer was een beer, een geelbruine. Beer had het niet breed. Ik had hem zó vaak zó hartstochtelijk ge knuffeld, dat hij nog slechts één oog bezat, hij miste één oor en op de plek waar zich ooit een linker achterpoot bevond, bungelde nog slechts een klein stompje. Beer sjouwde ik overal mee naar toe. Naar mijn oma, als ik bij haar een nacht uit logeren ging. Naar mijn tante Manna en Ome Ed, bij wie ik soms werd ondergebracht als mijn ouders zichzelf een weekje vakantie gunden; geen beter medi cijn tegen kleinejongetjesheim- wee dan mijn Beer. - „Opa, als je zo oud bent als jij, kun je dan ook nog zoveel van je knuffels houden?" - „Natuurlijk jongen", zei ik, „van knuffels blijf je houden, hoe oud je ook bent", en ik aaide hem ge ruststellend over het blonde kop- pie dat boven het dekbed uitstak. Mijn Beer ben ik lang geleden kwijtgeraakt, toen mijn moeder mij naar zee fietste. Ergens tussen Haarlem en het Bloemendaalse strand duikelde mijn knuffelbeer uit het kinderzitje en verdween spoorloos in de bosjes langs de weg. Ik heb nu zes nieuwe knuffels. Ze heten Emma, Wolf, Luca, Fay, Hero en Brechje - mijn kleinkinde ren. - „Trusten, opa." - „Trusten, mannetje." COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pze.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Kraoit wiet owtvawgew? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.aiil/lezersiervice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00- 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaaj 71,95 (acceptgiro €74,95) jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke. Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wiltIntrek ken, kunt u drt schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ml >T1 TrTil MvTd Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een'doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (iwu) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088- 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om niet peisoonsgegevei is, In het colofon treft u nadere informatie aan. Plaats waar het meisje gevonden is r Renesse rj?r: f f mm 0oy Camping f De Wijde Bliek In de vroege ochtend van donderdag 26 augustus, rond 3.30 uur, sloegen twee zeventienjarige meisjes uit Brabant alarm bij de politie, omdat zij een persoon met iets zagen slepen op de Hogezoom in Renesse. De meisjes fietsten samen met de agenten terug naar de plek, maar vonden niets. Toen de agenten even later weer terug reden, sprong een man uit de berm, die hulp vroeg voor een bewusteloos meisje. Het bleekte gaan om een zeventienjarige Duits meisje. Ze werd aangetroffen in de sloot, net voorde achteringang van camping De Wijde Bliek aan de Hogezoom. Het meisje werd per Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De Hogezoom in Renesse was gisteravond en afgelopen nacht hermetisch afgesloten vanwege een reconstructie van een mis drijf. Op 26 augustus werd daar een 17-jarig Duits meisje bewus teloos aangetroffen in een sloot. Een 28-jarige Duitser is aange houden op verdenking van aan randing en poging tot moord, maar ontkent. Openbaar Ministe rie en politie proberen zo meer helderheid te krijgen in de zaak. door Cornelfleke Blok eim Marcel Modde Klokslag acht uur 's avonds en het uit gaansgebied van Ren esse aan de uitlopers van de Hogezoom is uitgestorven. De neonverlichting van de bars en discotheken brandt tevergeefs. Uit de wagenwijd geo pende deuren van spelletjeshal Funhouse schalt nog muziek, maar er zijn geen mensen om te lokken. Ter hoogte van het BP-tankstation is de weg met dranghekken gebar ricadeerd. De paar mensen die worden doorgelaten, hebben met het onderzoek te maken. Zoals die twee jonge dames op de fiets. Geen toevallige passanten, merkt een oplettende toeschouwer op aan de 'oortjes' die ze inhebben. De aanloop naar de verwurging en aanranding van het zeventienja rige Duitse meisje eind deze zo mer, wordt zo minutieus mogelijk nagespeeld. De verdachte beweert, aldus officier van jusititie Rob Rammeloo, dat hij het bewustelo ze meisje juist wilde helpen. Ver der stro'ken de verklaringen van de verschillende getuigen niet met el kaar. Rammeloo hoopt zo ant woorden te krijgen op de vragen die er nog zijn blijven hangen na de verschillende verklaringen. Met name de tijdsspanne waarbinnen ze zeggen te hebben gedaan wat ze die bewuste 26e augustus de den, is voor deze reconstructie heel belangrijk, legt Esther Boot van de politie Zeeland uit. Met een stopwatch wordt geklokt om te kijken of de nagespeelde prak tijk aansluit bijde verklaringen. Eén voor één moeten verdachte, slachtoffer en vier getuigen ieder afzonderlijk exact dezelfde route' afleggen als toen. Of die aanpak nieuw licht op de zaak heeft ge worpen, wordt pas later bekendge maakt. Een ruim uur later dan aangekon digd, lijkt de reconstructie dan ook daadwerkelijk te beginnen. Vanaf de andere kant van de roton de komt een stoet auto's langzaam aangereden. Een tiental mannen, gewapend met paraplu's tegen het gure weer, stapt uit tegenover het BP-station en groepeert ogenblik kelijk samen. In hun midden een lange man, met een integraal helm op. Boot sluit niet uit dat het om de verdachte gaat, die zo onherken baar blijft voor de buitenwereld. Maar ook voor de politiewoord voerder is dat gissen, omdat zelfs naar haar uit oogpunt van privacy en zuiverheid van het onderzoek door het Openbaar Ministerie geen mededeling is gedaan over de identiteit van de lopers in het 'spel'. De man met de helm ont vangt zichtbaar instructies.' Een rood lampje van een videocamera naast hem licht op. De beelden worden live doorgezonden naar beeldschermen in de politietrailer aan de achteringang van camping De Wijde Bliek. Vanuit die plek ge zien is het pakweg twintig meter tot de plek waar het meisje bewus teloos werd gevonden. Op de Ho gezoom loopt de man met de helm een vijftigtal meter verder langzaam richting grandcafé Hel der. Hij voorop, de rest er achter aan. Voor het café houdt de groep al weer halt en volgt nieuw over leg. De man met de helm knikt en in ganzepas verdwijnt het gezel schap op de Hogezoom uit beeld. Een goed half uur later zijn ze aan gekomen op de plaats delict achter De Wijde Bliek. Het is doodstil en pikkedonker. Het gezelschap stopt in het duister, precies tussen twee lantarenpalen. Het begint weer te regenen, net als op de avond van het misdrijf. Een fietslicht komt vanuit de verte dichterbij. Mannen struinen langs de slootkant. Eén van hen draagt een zwarte bivak- MIDDELBURG - De Zeeuwse zieken huizen horen niet bij de besten, maar ook niet bij de slechtsten van Nederland. Dat concludeert het weekblad Elsevier in het jaar lijkse onderzoek naar de kwaliteit van de ziekenhuiszorg. Zorgsaam Terneuzen haalt drie van de vier punten die Elsevier uit deelt; het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis in Vlissingen (en Göes) twee van de vier. Het ziekenhuis in Dirksland doet het slechter: die scoort één uit vier. Het weekblad doet jaarlijks onder zoek naar de prestaties van alle zie kenhuizen in Nederland. Dat is dit jaar op een andere manier gebeurd dan voorgaande jaren: daarom is vergelijking met eerdere beoorde lingen niet mogelijk. Dit jaar is voor het puntensysteem gekozen. Daarmee wordt de prestatie van een ziekenhuis uitgedrukt in ver houding tot de prestaties van ande re ziekenhuizen. De uitslag zegt niets over de kwali teit van de artsen, zegt Elsevier. En ook niet over het aantal geslaagde operaties. Bovendien is de patiënt- tevredenheid niet meegewogen. Drie ziekenhuizen springen er po sitief uit: het Groene Hart Zieken huis in Gouda, het Slotervaartzie- kenhuis in Amsterdam en de Zie- kenhuisgroep Twente. VIDEO Het WK driebanden in Sluiskil is be gonnen. Bekijk de video van de ope ningsdag op www.pzc.nl/v8deo Wat is nou je punt? Jong, fris en een tikkeltje brutaal. www.watisnouje.nl, dé jongerensite van Zeeland. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2