i8l Zo mogelijk wat vee te redden 4 Spannend, dat moet Hij noemt Hotel New York in Rotterdam. „Dat was in het begin ook maar de vraag of het iets zou worden, in zo'n desolaat gebied. Later kwam daar Katendrecht bij. Een wijk die een heel slecht imago van zich af moest schudden. Dat moest veran deren. De gemeente verkocht er grond, maar na acht kavels stopte het al. Er werden mensen doodge schoten en nog voor de crisis klap te het hele project in elkaar. Ik ben gaan praten met de acht mensen die er echt nog iets van wilden ma ken. Zij werden de ambassadeurs. We verzonnen de slogan 'Kun jij de kaap aan?', die na zes jaar nog steeds wordt toegepast. Dat werk te. boor de prijzen in het begin 'Gemeente G Nieuwe burgemeester Vlissingen Van de Ree Brilmode Projectontwikkelaars en woningcorporaties werken aan een visie op het Scheldekwartier. De zoveelste, maar dan anders. De woordvoerder ziet het project zonnig in. OKTOBER EN NOVEMBER W00NMAANDEN bij PAC Zonweringen nlvision.nl donderdag 21 oktober 2010 Domburg, 21 oktober 1944. In Zeeuws-Vlaanderen wordt Breskens door de geallieerden inge nomen. 's Middags, omstreeks 1 uur ziet Jaap Komejan vanuit De Wieleaal in Domburg, 'grote for maties vliegende forten'. Opnieuw een hevig bombardemt bij Vlissin- gen. „Alles stond te schudden en te beven, doch nu minder hevig ge zien wij er nu veel verder vandaan zitten." 's Ochtends waren de mannen weer vroeg op. „Degenen die mee varen zijn: Wisse, vader, Louws de knecht en zijn vader. Het doel is: zo mogelijk wat vee te redden. Overal loeiende koeien die reeds tot half hun buik in het water staan, en niet weten waar heen. Trouwens de meeste hunner staan in de schuren vast. Met kunst en vliegwerk wordt bij Wisse in Ma- riekerke, via een helling van stro, nog wat vee een zolder op gesjord. „Er zit ook nog een varken in de schuur. Deze staat tot de helft in het water, met zijn poten op een bak, om zodoende zijn kop boven water te kunnen houden. Vader ontfermt zich er over door het beest een mes in de keel te steken. Daarna wordt het in de' boot ge legd en mee naar huis genomen. Om zes uur wordt met slachten be gonnen." VLISSINGEN - Vanavond wordt tij dens de raadsvergadering in Vlis singen bekend wie de nieuwe bur gemeester wordt. De vergadering begint daarom een uurtje vroeger. Eerst is er om 18.30 uur namelijk een besloten gedeel te waarin raadsleden de twee laat ste kandidaten voorgelegd krijgen door de 'vertrouwenscommissie', die wel al een favoriet heeft. Via stembriefjes mag de raad haar ei gen voorkeur kenbaar maken. Dat gebeurt in het openbare deel van de vergadering, dat rond half acht zal beginnen, nog een keer. Maar dat is slechts een formaliteit. Als het goed is, heeft de vertrou wenscommissie dan in tussentijd gebeld met de 'winnaar', die elders in de stad verblijft. Die komt ver volgens naar het stadhuis. Korte Geere 11 4331 LE Middelburg Tel. 0118-615860 www.vandereebrilmode.nl SCHELDEKWARTIER door Wendy van den Hurk Samen met Volker Wes- sels, (B)AM en de drie Walcherse woningcorpo raties werkt gebiedsont- wikkelaar Proper Stok aan een visie op het Scheldekwar tier in Vlissingen. De hersens kra ken, maar de miljoenen blijven voorlopig in Rotterdam. „Voor wie bouw je, welke sfeer wil je creëren, hoe staat Vlissingen op de kaart? Is het een economisch sterke stad, zijn de inwoners tevre den, en de ondernemers?" Zulke algemeenheden moet Proper Stok-directeur Peter van der Gug- ten zien te bundelen in een visie die het Scheldekwartier vooruit moet helpen. Dat gebeurt op vrij willige basis, dus ongevraagd en onbetaald. „Omdat wij onderling heel enthousiast zijn over het Scheldekwartier. Samen willen we slimme dingen verzinnen om het op gang te brengen. Het is een prachtig project, maar het heeft veel factoren niet mee. De crisis na tuurlijk, maar ook het bestuurlijke gedoe. Ja, dat volgen wij elders in Nederland ook wel." Proper Stok was de projectontwik kelaar die in de prijsvraag voor wie het eerste deelplan 'mocht gaan doen', aan het kortste eind trok. De winnaar was AM. Voor dat die haar plannen op papier zet te, gooide de gemeente er heel wat onderzoeken tegenaan. Toch moet het nog een keer, vindt Van der Gugten. „Blijkbaar is het project niet goed genoeg uitgezocht. An ders waren er wel meer huizen ver kocht. Die paar opties, dat gaat na tuurlijk nergens over. Oude rappor ten lees ik niet. Nee, wij geven ón ze visie, gebaseerd op de huidige si tuatie. De plannen van vijfjaar ge leden zijn sowieso in grote mate achterhaald geraakt." Als gebiedsontwikkelaar weet Van der Gugten waar hij over praat. „Ik ken alle gebieden in Neder land, praat daarover met ministers en de rijksbouwmeester. Het Schel dekwartier is heel bekend. De eni ge manier om zo'n project goed in kaart te brengen, is door er vaak te Peter van der Gugten komen. Daarom rij ik in het week end vaak naar Vlissingen. Ik ga op het terras zitten en luister wat Vlis- singers over hun stad zeggen. Ik hoor zorgen over de leefbaarheid. Dat zie je zelf ook als je er loopt. Je moet natuurlijk wel aan je stad blij ven werken, focussen op wat je hebt en proberen je mensen bin nenboord te houden. En je tegelij kertijd afvragen waarom sommi gen liever ergens anders gaan wo nen. In de stad zie ik leegstaande panden. Maar goed, ga eens in Schiedam kijken. Daar schrik je je kapot. En weet je wat het gekke is? De leegste straatjes zijn het leukst. Dat is in Vlissingen ook." laag te houden en initiatieven als collectief particulier opdrachtgever schap, dus samen bouwen, is de wijk verder gegroeid. Uiteindelijk werd drieënhalve ton betaald voor huizen die in het begin een ton minder kostten. De wijk begon te leven en te bruisen. Er gingen zelfs burgerlijke types wonen." Volgens Van der Gugten moet ook Vlissingen niet bang zijn, maar juist trots. En dat uitdragen. Daarmee doelt hij op een promotiecampagne die achter de schermen al wordt be dacht voor het Scheldekwartier. „Als een gebied goed genoeg is, ko men er ook mensen van buiten op af Het zijn natuurlijk afstandjes van niks. Maar je moet wel iets met de stad hebben. En de wijk iets gedurfds. Een gebied kan het nooit hebben van woningen al leen. Die kun je namelijk overal ko pen. Vlissingen is een stad waar het niet automatisch gaat. Dat is het gevaar van vergelijken met Middelburg; die stad is goed op or de. Maar heeft geen zee, geen bou levard. Middelburg is minder risi covol, Vlissingen is spannender. Dat moet het Scheldekwartier ook zijn." Wat voor rol Proper Stok daarin gaat spelen, daar blijft de di recteur vaag over. „Er kan een soort samenwerkingsverband ont staan. Maar investeren? Tja, wij ste ken overal geld in. Dat heeft AM ook gedaan. Over geld hebben wij nog niet met de gemeente gepraat. Dat zou de zaak ook te veel verlam men. We kijken ook niet naar boekwaardes en dergelijke; het gaat ons puur om de visie." Toch dreigt geld - het gebrek daar aan - het project al te verlammen. De gemeente zoekt al jaren naar projectontwikkelaars die mee risi co willen dragen, ofwel: die geld in het Scheldekwartier durven te steken. En dan krabbelt de direc teur terug. „Nou ja, je wilt je geen enorme scheur in de broek halen. Ik ben natuurlijk ook onderne mer. Je investeert ergens, ik noem maar wat, tien miljoen. Dat moe ten er wel ooit elf worden. Of lie ver nog twaalf. Nou ja, we zijn in elk geval enthousiast." door Wendy van den Hurk De voormalige machinefabriek krijgt een speciale bestemming. edeputeerde Harry van Waveren vraagt zich af .of de focus op het Schel dekwartier 'niet wat sterker had gemoeten'. „Je kunt je afvragen of alle bouwplannen wel uitgevoerd moeten worden. Met projectontwikkelaars kun je im mers ook in gesprek over bestaan de plannen. Zo ver zijn gemeen ten in Zeeland nog nooit gegaan, maar zo'n overweging is niet al leen aan de orde in Vlissingen." En als je dan toch met projectont wikkelaars aan tafel zit, kan Vlissin gen het gelijk eens hebben over al Zonweringen Kozijnen-zonwarlngon-tulnm»ub«len Deze maand: van 15 ókt. t/m 3 november GRATIS luxaflex raamdecoratie t.w.v. 250,00 bij aankoop van Finstral kunststof kozijnen vanaf 2isó,°°) maximaal l,bon pér klant, niét voor lopende orders PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 4389 WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 FONTEINEN VAN AARDE Het oorlogsdagboek van jaap Komejan zie www.pzc.nl/oorlogsdagboek professionele oogmeiing door gediplomeerde opticiens met geavanceerde apparatuur deskundige contactlensaanpassing en controles door gediplomeerde contactïensspecialisten onderscheidende collecties monturen, zonnebrillen en contactlenzen uitmuntend gastheerschap en ongeëvenaarde service persoonlijke aandacht en een betrouwbaar advies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20