vandaag t uitlehcht Staatssecretaris met verlof 'Tijd nodig om te wennen aan kind' 'Geen zomervakantie' Geen definitief besluit 'Ook leuk om weer te werken' Toen ze nog staatsscretaris was, ging Melanie Schultz van Haegen er twee keer tussenuit voor zwangerschapsverlof. Dat speelde nog een rol bij een politiek relletje. Lees hierover meer op zie: Uitgelicht op on?e website donderdag 21 oktober 2010 illustratie Mare Kolle ters niet zitten: „In een enkel indi vidueel geval zal dat misschien ge beuren, maar vrouwen melden zich niet op grote schaal ziek na het zwangerschapsverlof." De werkgeversorganisatie is dan ook tegen een uitbreiding van het zwangerschaps- en vaderschapsver- lof Buevinlc: „Het verlengen van het zwangerschapsverlof met twee weken kost per jaar 515 miljoen eu ro, inclusief twee weken vader schapsverlof Alleen een verlen ging van het zwangerschapsverlof met twee weken kost 280 miljoen. Dat is veel geld, terwijl er geen noodzaak is om dit te doen." En al die miljoenen moeten werk gevers uiteindelijk opbrengen, stelt Buevink. „De werkgever betaalt het loon bij zwangerschapsverlof door en tot 45.000 euro krijgt de werkgever dat bedrag vergoed via het UWV uit het WW-fonds. Maar de laatste jaren wordt dat fonds alleen gevuld met premies van de werkgever." Het probleem is volgens Buevink dat er een algemene regeling, die veel geld kost, wordt ingesteld om een individueel probleem op te los sen. Buevink: „Er zijn allerlei ver lofregelingen die voor extra zwan gerschaps- en vaderschapsverlof kunnen zorgen, zoals de levens loopregeling. Daarnaast kunnen ouders ook vrije dagen opnemen. Een verlof van zestien weken is al redelijk lang, er zijn landen die veertien weken hebben." Het Europees Parlement heeft gisteren een belangrijk besluit geno men, maar dat wil niet zeggen dat het vaderschaps verlof en het lan gere zwangerschapsverlof direct worden ingevoerd. Niet alle landen zijn het met dit voorstel eens: Het besluit van het parlement zal eerst door de ministerraad worden besproken. Het parlement zal daarna weer stemmen over het compromis dat in de ministerraad wordt gesloten. Als het definitieve besluit eenmaal is gevallen krij gen de lidstaten nog twee jaar de tijd de nieuwe verlofregeling in te voeren. Invoering zal zeker niet voor 2013 gebeuren. Acht weken geleden is Marrije Deurholt (31), die 24 uur per week werkt als anesthesiemedewerker op een operatie-afdeling, bevallen van haar dochter Nynke. Ze had al haar zoontje Hylke en bij beide zwangerschap pen heeft ze haar verlof met enkele weken vakantie uitgebreid. „Bij de laatste zwangerschap had ik zes we ken voor de bevalling en tien weken daarna verlof. Dat is erg kort, daar om heb ik nog vijf weken vakantie op genomen." Die weken had ze ook wel nodig, ver telt Marrije: „Je moet in het ritme ko men, je kind moet regelmatig drinken en dat kost allemaal veel energie. Als je alleen zwangerschapsverlof hebt is die tijd zo voorbij. Maar na die vijf we ken vakantie vond ik het ook weer leuk om aan het werk te gaan, want je wereldje wordt wel erg klein." Een verlof van 20 weken en ook vaderschapsverlof is volgens Marrije ide aal. „De eerste week na de bevalling hebben we kraamhulp gehad en de week daarna heeft mijn partner vrij genomen. Ook mijn moeder heeft meegeholpen." Het zou volgens Marrije jammer zijn als vrouwen van het geven van borst voeding afzien omdat het verlof te kort duurt. „De werkgever moet vrou wen de gelegenheid bieden te kolven, maar sommige vrouwen vinden dat misschien lastig. Ik geef borstvoeding en mij maakt het niet uit, ik kan overal kolven." Marieke van Duuren (30) is een warm voorstander van uitbreiding van het zwangerschapsverlof. In juni is ze bevallen van haar zoon Rohan. Ze vond het te vroeg om twaalf weken na de bevalling weer te gaan werken. Marieke: „Je bent bezig te wennen aan een ander leven en aan je kindje. Acht weken na de bevalling begin je alweer te denken dat je over vier we ken weer aan het werk moet en dan gaat het snel." Ze knoopte dan ook vier weken vakan tie vast aan haar verlofperiode. Marieke, die 28 uur per week in een sportcentrum werkt, vond het fysiek geen probleem om weer aan het werk te gaan. Het was meer psychisch: „Net na acht weken begint je kind zich meer te bin den en dan zou het naar de crèche moeten." Haar partner heeft na de bevalling drie weken vrij genomen. Dat was vol gens Marieke heel nuttig. Niet alleen omdat hij kon helpen met prakti sche zaken, maar ook voor de binding met Rohan: „Het is heel anders dat de vader van de moeder leert hoe hij met het kind moet omgaan dan wanneer hij het rechtstreeks van zijn kind leert. En het is goed dat de va der kan helpen met de verzorging, want een bevalling is niet niks." Jan-Willem Brink (29) is moe. Hij heeft dit hele jaar nauwelijks vakantie dagen opgenomen. „Alleen in het voorjaar een weekje", zegt Jan-Willem. „Mijn vrouw is zwanger en het leek me verstandig om dagen op te sparen zodat ik na de bevalling een paar weekjes vrij kan nemen." En dus ging er een streep door de zo mervakantie in zonnig Frankrijk. Jan-Willem werkte gewoon door. Het Europese plan om papa's direct na een bevalling twee weken in plaats van twee dagen vrij te gunnen, klinkt de toekomstig vader als muziek in de oren. „Ik zal mijn plannen voor een even tueel tweede kind absoluut niet van het Europees Parlement laten afhan gen, maar ik denk dat je na een beval ling die twee weken verlof gewoon nodig hebt. Ik ben een man die, slecht tegen slaaptekort kan. Misschien dat mijn baas er niet zo blij mee is als ik in de toekomst twee weken vrij krijg op zijn kosten. Maar hij is ook vader, dus ik denk dat hij het wel kan begrijpen." Jan-Willems vrouw Loes is uitgerekend op 31 december. Mocht het kindje in het nieuwe jaar geboren worden, dan nóg komt een eventuele wetswij ziging te laat. Jan-Willem heeft alvast maatregelen getroffen: „Ik heb nu samen met mijn vrouw besloten dat ik halve dagen vrijneem als de kraamhulp er is. Zodra die vertrokken is, wil ik twee hele weken vrij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11