onrust in Tsjetsjenië P Navo-baas vraagt aan Rutte hulp Afghanistan Duitse president Wulff springt in de bres voor ehristenen in Turkije Ook Al Qaeda roept op tot terreur in Nederland irlementsgebouw in Tsjetsjeense hoofdstad Grozny aan Rechtszaak tegen Bemba gaat door Britten staken nieuwe grote operaties Geen procedure tegen Frankrijk orn Roma Sarkozy trotseert stakingen woensdag 20 oktober 2010 itsgebouw in Grozny nadat daar een aanvaller zich heeft opgeblazen. kendgemaakt. Volgens de politie was de aanval zeer waarschijnlijk het werk van slechts drie separatis ten, van wie een zichzelf opblies bij de ingang van het gebouwen complex, waarin zich naast het par lement ook het ministerie van landbouw bevindt. Allahu Akbar ('God is groot') roepend stormden de overige twee rebellen het com plex binnen en openden het vuur. Zij werden in een vuurgevecht met de politie gedood, zei de woordvoerder van de door Mos kou gesteunde president Kadyrov. De roerige Russische regio Tsjetsjenië kampt al jaren met se paratistisch geweld. Hoewel Rus land al diverse malen gemeld heeft de strijd tegen de opstandelingen in zijn voordeel te hebben be slecht, blijft het onrustig. De laat ste maanden worden weer steeds meer aanslagen gepleegd. In ver band met het toenemende geweld is de Russische minister Rasjid Noergalijev van Binnenlandse Za ken voor besprekingen in Grozny. Parlementsleden besloten on danks de aanval een geplande ver gadering te laten doorgaan. Noer galijev sprak de parlementariërs toe en verklaarde dat de dagen van de opstandelingen geteld zijn. „De leiding van de ondergrondse op stand is praktisch uitgeschakeld. Een aanzienlijk deel van de wapen aanvoer en financiële ondersteu ning is afgesneden. Het werk van afgezanten van buitenlandse terro ristische centra is ingedamd", zei hij. Kadyrov pocht dat de rust in Grozny is weergekeerd. Mensen rechtenactivisten zeggen echter dat een te hoge prijs is betaald, in de vorm van buitengerechtelijke RUSSISCHE FEDERATIE Kaspische Zee INGOESJETIE TSJETSJENIË AZERBEIDZJAN nifogvp" CN executies, ontvoeringen en marte lingen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Een nieuwe Nederland se bijdrage aan de Navo-troepen- macht in Afghanistan is een Neder lands belang. De strijd tegen terro risme en de internationale solidari teit zijn de belangrijkste argumen ten. Dat zegt Navo-secretaris-gene- raal Anders Fogh Rasmussen, die premier Mark Rutte maandag for meel om nieuwe troepen voor Af ghanistan heeft gevraagd. In een telefoontje met Rutte vroeg de Deen om een 'stevige bijdrage'. „Ik heb Mark gefeliciteerd met zijn benoeming en hem meteen ge vraagd trainers te leveren voor het opleiden van het Afghaanse leger en politie. Ik hoop dat de nieuwe regering en parlement daar posi tief op reageren", zegt Rasmussen in gesprek met deze krant op het Navo-hoofdkwartier. Rutte vertelde dat het kabinet bin nenkort een brief hierover aan de foto Moesa Sadoelajev/AP Tweede Kamer zal sturen en dat vervolgens een debat moet plaats vinden. „We zijn in Afghanistan om te voorkomen dat dat land opnieuw een vrijhaven wordt voor terroris ten," zegt Rasmussen. „Het is ook een kwestie van solida riteit binnen de Navo. En Neder land heeft altijd internationaal zijn verantwoordelijkheid genomen." Op de suggestie dat velen in Neder land zullen zeggen dat het land al ruim voldoende heeft gedaan, ant woordt Rasmussen: „Natuurlijk willen ook de Nederlanders een eind zien aan de missie in Afgha nistan. En die is voorbij op de dag dat de Afghanen zelf verantwoor delijkheid kunnen nemen voor hun veiligheid. Daarom juist moe ten we het Afghaanse leger en poli tie trainen, ook door Nederland. Hoe groot de Nederlandse bijdra ge moet zijn? Ik praat nu niet over cijfers, maar in elk geval een 'stevi ge bijdrage', en geen symbolische." lie onze website :huitènland Zie de terroristen het parle ment bestormen ANKARA - De Duitse president Christian Wulff is opnieuw in de bres gesprongen voor minderhe den tijdens zijn bezoek aan Tur kije. Na zijn recente omstreden oproep in een speech over de Duitse een heid, waarin hij stelde dat de islam inmiddels ook bij Duitsland hoort, zei hij gisteren tijdens een toe spraak in Ankara dat het christen dom ook bij Turkije hoort. „Moslims kunnen in Duitsland hun geloof op een waardige ma nier praktiseren. Het toenemende aantal nieuwe moskeeën is daar voor een duidelijk teken", aldus Wulff „Tegelijkertijd verwachten we dat christenen in islamitische landen dezelfde rechten hebben om hun geloof openlijk te praktise ren, theologische opvolgers op te leiden en kerken te bouwen", zei de president als eerste Duitse staatshoofd ooit in een halfvol par lement in Ankara. Circa 99 procent van de meer dan zeventig miljoen inwoners van Turkije is moslim. Nog geen half procent is christen. Hoewel de Turkse regering sinds enige tijd stelt zich in te zetten voor een be tere positie voor christenen in Tur kije, is er wettelijk nog niets veran derd. Autoriteiten verhinderen nog altijd de bouw van kerken en priesters mogen er niet worden op geleid. Jean-Pierre Bemba DEN HAAG De zaak van de hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) te gen Jean-Pierre Bemba is ontvanke lijk. Dat heeft de ICC-hogerberoep- rechter gisteren bekendgemaakt. De 47-jarige Bemba kwam in 2008 als eerste 'grote vis' in handen van het ICC. Hij is beschuldigd van oor logsmisdaden in de Centraal-Afri- kaanse Republiek. LONDEN Het Britse leger kan geen nieuwe grootschalige militaire operaties meer uitvoeren zoals de invasie in Irak en de veiligheidsoperatie in de Afghaanse provincie Helmand. Dit komt door de grootste naoorlogse bezuinigingen in Groot-Brittannië, waar ook defensie aan moet gelo ven. Dat heeft de Britse premier Da vid Cameron gisteren bekendge maakt in het Lagerhuis in Londen. BRUSSEL Er komt geen officiële procedure te gen Frankrijk vanwege het uitzet ten van Roma. Dat heeft de EU-commissaris Reding (Justitie) gisteren bekendgemaakt. De com missie dreigde eerder een procedu re te beginnen omdat Franse wetge ving de Europese regels over het vrij verkeer van personen binnen de EU niet volledig respecteert. door onze correspondent Harald Doornbos DUBAI - Na de Taliban roept ook Al Qaeda aanhangers op in onder meer Nederland aanslagen te ple gen. Zij moeten 'auto's gebruiken als maaimachine'. 'Niet om er gras mee te maaien natuurlijk, maar om de vijanden van Allah neer te maaien', aldus Yahya Ibrahim. On der de kop 'de ultieme maaimachi ne' adviseert hij in een artikel in het Engelstalige blad van Al Qae da, Inspirehoe een auto zoals een pick-uptruck het beste kan wor den ingezet voor terreurdaden. De oproep is gericht aan Al Qae- da-aanhangers in tien landen, naast Nederland onder meer Frankrijk, de VS, Denemarken en Israël. Landen die volgens de au teur van het artikel pro-Israël zijn of achter de Amerikaanse invasies in Irak en Afghanistan staan. 'Of landen', zo voegt Ibrahim eraan toe, 'die een prominente rol spe len in het beledigen van de profeet Mohammed.' Voor maximaal effect, stelt Ibra him, is het verstandig om een zo groot mogelijk voertuig- te gebrui ken. 'Indien mogelijk, maak meta len zwaarden vast aan de wielen voor extra effect', of op de koplam pen 'want dan raak je de mensen vol op hun lichaam'. Daarnaast is het belangrijk een drukke plek voor de aanslag uit te zoeken, zodat het aantal slachtof fers zo hoog mogelijk is. Volgens Ibrahim gaat het om zelfmoordac ties. 'Er bestaat een kleine kans dat je na zoiets ongezien wegkomt. Het is als een eenrichtingsstraat, als je inrijdt op mensen, vecht dan net Zolang door totdat je een mar telaar wordt.' PARIJS - Heel Frankrijk is in rep en roer en in steeds meer beroepssec toren breken stakingen uit. Gemaskerde jongeren raakten gis teren slaags met de politie en sta ken in steden verspreid over het land brandjes aan. Franse luchtver keersleiders legden het werk neer, met ernstige vertragingen en vele annuleringen tot gevolg. President Sarkozy zei gisteren het als zijn plicht te zien de pensioen hervorming door te voeren. Hij zwoer de 'raddraaiers' aan te pak ken en de openbare orde te herstel len. De president betoogde dat het in een democratie niet aangaat dat olieraffinaderijen het werken on mogelijk wordt gemaakt waardoor benzinetekorten ontstaan. De de monstranten willen voorkomen dat het Franse parlement een wet aanneemt die de pensioenleeftijd verhoogt van 60 naar 62 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9