Feiten en cijfers over starters Met visie en een lange adem liggen er kansen in de zorg 9 De Kamer van Koophandel vervult de rol van kenniscentrum in Zuidwest-Nederland, Onder nemers kunnen er terecht voor actuele cijfers over de economie, het bedrijfsleven en het ondernemersklimaat. Meer informatie opwww.kvk.nl/cijfers In 2009 hebben in Zuidwest-Nederland 5.862 mensen zich ingeschreven bij de KvK en een bedrijf gestart, een daling met 2,4% ten opzichte van 2008. In 2009 was bijna 56% van alle starters actief binnen de dienstensector. De detailhandel en de bouw zijn goed voor respectievelijk 14 en 11%. Groei in Europa en Verenigde Staten 900 850 800 750 700 650 De groei in het aantal starters in de detailhandelwordtvooralveroorzaaktdoor de komst van nieuwe In 2009 zijn 950 startende ondernemers van buitenlandse afkomst Het grootste aantal vrouwelijke startende ondernemers is te vinden in de branches gezondheid welzijn, kapper, schoonheid en verzorging. De gemiddelde leeftijd van de startende ondernemer in Zuidwest Nederland is 39 jaar. 2.726 vrouwen zijn in 2009 een bedrijf gestart, eenderde van het totaal aantal startende ondernemers. attt» Persoonlijke diensten 867 Adviesdiensten 847 Detailhandel 807 Facilitaire diensten 779 Algemene diensten 774 Het aandeel ZZP'ers binnen de groep starters bedraagt in Zuidwest-Nederland 66%. In Nederland is het aandeel ZZP'ers onder starters 81%. Onder de starters in Zuidwest-Nederland met een buitenlandse nationaliteit is het aandeel ZZP'ers 8l%. In totaal staan in 2009 84.167 bedrijven en organisaties inschreven bij de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Bij 64.845 daarvan is tenminste 1 persoon meer dan 15 üur per week werkzaam. Top 5 van buitenlandse starters naar afkomst in Zuidwest-Nederland België Polen Turkije. Marokko Bulgarije Het aantal startende onder nemers in de zorg neemt toe, zowel in de thuiszorg als in de intramurale zorg. "Kijkend naar onze eigen thuiszorgorganisatie", zegt Lisette de Rave van ABTZ Thuiszorg, "is er ook in 2010 weer een groter aantal zzp'ers dat zich door ons laat bemiddelen." Als directeur en medeoprichter van ABTZ, een zorgorganisatie die klanten en aanbieders samenbrengt, zit De Rave dicht op het startersvuur. "Veel zorgverleners starten als zelfstandig ondernemer omdat ze zich echt bezig willen houden met de primaire taak van de zorg. Veel starters geven bij ons aan instellingsmoe te zijn. Ze balen van onderbezetting, veranderingen, fusies en ervaren een gebrek aan waardering." Keuzevrijheid "Ook kun je als zelfstandige de keuze maken om zorg te verlenen aan een bepaalde doelgroep", vervolgt De Rave. "Keuzevrijheid vormt überhaupt een belangrijke factor in de groei van het aantal zelfstandigen. Het bepalen van je eigen werktijden, klanten en vakantiedagen is voor veel ondernemers aantrekkelijk." Lange adem Maar een garantie voor succe's is de sector allerminst. Hoe vergroot je je kansen dan wel? De Rave: "Heb niet alleen een visie op zorg, maar ook de acceptatie dat je een lange adem nodig zult hebben, ik denk daarnaast dat het samenwerken tussen verschillende zorgaanbieders met verschillende dienstpakketten in de toekomst kansen heeft. Ondernemen gaat in de zorg ook om gunnen. En voordat het je wordt gegund zal je moeten laten zien dat je kwaliteit, continuïteit en creativiteit in huis hebt." Flexibiliteit Ook flexibiliteit is volgens De Rave essentieel. "De overheid heeft een grote invloed op je bedrijfsvoering. Ook wij hebben in de afgelopen tien jaar met veel veranderingen te maken gehad. Nieuwe procedures, andere automatisering, lagere tarieven; allemaal opgelegd vanuit de overheid. Flexibiliteit is daarom heel belangrijk, maar ook doorzettingsvermogen, creativiteit en stressbestendigheid. Dat zijn absoluut kwaliteiten die nodig zijn om te starten in de zorg." Onwennig De Rave komt bij starters veel dezelfde problemen tegen. "Heel wat zzp'ers hebben moeite om zich ook echt als ondernemer te profileren. Ze hebben een duidelijke motivatie waarom ze niet meer voor een organisatie willen werken, maar vinden de start als ondernemer onwennig. Het is op dat moment ook onze taak om ze die drempel over te krijgen." Daarnaast verkijken starters zich volgens De Rave nog wel eens op de veie eisen die aan het vak gesteld zijn. "Voor de thuiszorg geldt onder meer kwaliteitscertificering, AWBZ- erkenning, allerlei verzekeringen en lidmaatschapvaneen brancheorganisatie. En dat is nog niet eens alles. Laat je daarom altijd goed informeren." Start met overzicht uw bedrijf www.kvk.nl/startersdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83