Hulst houdt hand stevig op de knip Echtpaar Schrier denkt Havenproject Nieuwe Bierkaai zo goed als zeker voorjaar 2012 klaar i8l Single 'Tegenbegroting is gunstiger" almanak IN DE BUITENLIJST Marie en Gerard Schrier kochten vijftig jaar geleden café In de Buitenkist, tegenover de molen in Cadzand. Ze hebben de zaak nog steeds, en zoveel is er niet veranderd. Expositie werk Van Langeveide Twaalf Apostelen woensdag 20 oktober 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst wil de komende jaren de hand stevig op de knip houden. Dat blijkt uit de concept-begroting 2011 die morgen voor advies aan de orde komt tij dens een vergadering van de ge meenteraad. De begroting sluit, met ombuigin gen tot een totaalbedrag van ruim een miljoen euro, met een over schot van zo'n twee ton. Dat geld wil het college 'gezien de onzekerheid over het economi sche herstel en de bezuinigings plannen van het kabinet' voorlo pig reserveren voor eventuele te genvallers. Kort samengevat grijpt de con cept-begroting van het college in op alle beleidsterreinen. Verlaging van de subsidies met tien procent zorgt voor een besparing van zo'n drie ton, terwijl bezuinigingen op welzijns- en zorgvoorzieningen ruim hetzelfde bedrag opleveren. Verreweg de grootste besparing (194.000 euro) zit hem in de toe kenning van minder uren huishou delijke hulp. Belastingverhogingen en een zuini ger bedrijfsvoering brengen allebei bedragen op in de orde van groot te van vier ton. De oppositiepartijen in de ge meenteraad (Progressief Hulst, Al- MEEST GELEZEN 1Temeuzen beperkt pijn burger 2. Babijn wil drugs-speekseltest 3. 'Ik vraag die lange Hollander' BLOGS Kijk voor weblogs van verschillende PZC-redacteuren over allerlei zake- nop de website: www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto i n het album www.pzc :.nl/fc to s Een single is allerminst eenzaam. De vrouwelijke collega op dat Goese kantoor is daarvan het levende be wijs. Ze heeft het goed met zichzelf tracteert zich op afhaalgerechten, die ze, in gezelschap van de kat, gezellig met de voetjes op de bank oppeuzelt. Gezellig met jezelf zijn, dat credo bracht ze ook op vakantie in prak tijk. Lekker bijkomen in een comfor- Tip? redactie@pzc.nl tabel hotel, ergens in de Zuid-Spaan se bergen. Boekje erbij, een glaasje wijn, snoetje in de zon. Opgekikkerd keerde ze terug. Op kantoor is te mer ken dat ze lekker in haar vel zit. Ze is zelfs hardop met zichzelf in dia loog. Waarop een collega knipogend opmerkte: „Single zijn, er is veel voor te zeggen, alleen tja, je begint op den duur wel in jezelf té tullen." door Martijn de Koning gemeen Belang Groot Hulst, Socia listische Partij en Lijst Van Eek) ko men met een alternatieve begro ting. De oppositie vindt in de ge meentebegroting een besparing van 100.000 euro door met drie in plaats van vier fulltime wethou ders te besturen. Daarnaast halen de partijen 135.000 euro weg bij het budget van de Stichting Wel zijn Hulst. Door die maatregelen is het mogelijk de stijging van de ge meentelijke belastingen in de ko mende vier jaar te beperken tot ge middeld 132.500 euro. „Dat is heel wat anders dan de-1,1 miljoen van het college. De verde ling over ondernemers en inwo ners moet nog uitgewerkt worden, maar bij een evenwichtige uitwer king zal het per aanslag gaan om bedragen van tussen de 5 en 10 eu ro", zo laten de partijen weten in een gezamenlijke verklaring. De toename van de parkeerbelas ting bedraagt in het alternatief van de oppositie slechts de helft van wat het college voorstelt, 'want in deze tijd is het niet verstandig om Hulst minder aantrekkelijk te ma ken voor bezoekers'. De concept-begroting van het col lege en.de tegenbegroting van de oppositie komen aan de orde in de openbare gemeenteraadsvergade ring. Die begint om 19.30 uur in het stadhuis. SLUIS - Kunstenaar Cees van Lange veide uit Temeuzen exposeert re cent werk in Galerie de Twaalf Apostelen in de Kapellestraat in Sluis. De tentoonstelling werd geo pend door W.G.O. Beeckman van de Marnixring. Van Langeveide (77 jaar) is al een kleine zestig jaar actief als kunste naar. Hij wordt beschouwd als de nestor van de kunst in Temeuzen. Zijn leermeester was ooit de be faamde Pieter de Bodt uit Zaam- slag. Van Langeveide is vooral be kend van zijn landschappen en maritieme werk. Maar zijn motto is: 'Ik doe wat ik wil'. De tentoon stelling loopt tot 28 november. Z e zijn geen mensen van veel woorden, Ma rie en Gerard Schrier. Tuurlijk, het is best bijzonder, vijftig jaar lang een café runnen. Maar om daar nu over op te scheppen; nou nee. De vaste klanten komen deze week langs, daar geniet het echt paar vooral van. En verder moet al les vooral doorgaan zoals het altijd al ging. Zonder al te veel poespas. Op 18 oktober i960 stond Marie voor het eerst achter de toog in haar café. Samen met echtgenoot Gerard had ze het al bestaande 'In de Buitenlust' aan de Zuidzandse- straat in Cadzand overgenomen. Ze kende de zaak tegenover de mo len, want ze werkte er al een poos je. Maar eigenaar zijn, dat is na tuurlijk andere koek. Het ging haar meteen goed af Waar Gerard zich meestal wat op de achtergrond hield, groeide Ma rie uit tot hét gezicht van de zaak. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat serveerde ze drank, maakte ze schoon, deed ze de was en bereidde ze het ontbijt voor de hotelgasten. En tussendoor vond ze ook nog wat tijd om bijvoor beeld de shirts van het plaatselijke voetbalteam te wassen. Haar enthousiasme is nog niets verminderd, vertelt Gerard met verbazing en waardering. „Ze staat dagelijks om zes uur op om het ca fé om 8 uur open te kunnen doen. En dan is ze hier tot laat in de avond. We wonen hier vlakbij, in een prachtig huis. Maar ze zou het liefst hier wonen, als dat kon." Waar vind je het nog, een ca fé dat 's ochtends vroeg al open is en waar je alleen wat kan drinken, op een schaaltje nootjes of een worstje na? Dorpscafé's ver dwijnen, maar Marie en Gerard, gesteund door Marie's broer Bram, houden stand. „Mijn omzet is al ja ren hetzelfde", vertelt Gerard. „Slechte tijden hebben we nooit gekend." Het komt met name door de flinke schare aan vaste klanten. De postduivenclub had ja renlang In de Buitenlust als thuis basis. De vissers komen er regelma tig, net als leden van de voetbal club, waarvan het paar hoofdspon sor is. Het café is zo'n zaak waar je terugkomt. Dat geldt voor jong en In de Buitenlust in vroeger jaren. oud, vertelt Marie. „Op zaterdag komt hier een groepje jongeren al tijd een biertje drinken, op weg naar Joy. Als tussenstop." De vaste klanten, daar is Jannis van de Voorde er één van. Sterker nog: hij was vijftig jaar ge leden de eerste klant van het echt paar Schrier. „Ik werd zeventien jaar op de dag dat Gerard en Marie hier begonnen", vertelt de Ret- ranchementenaar. „Dat ben ik hier komen vieren." De jarige Jannis hield het destijds niet bij één bier tje, waardoor barvrouw Marie met een op haar eerste dag een niet meer zo nuchtere klant aan haa- toog had. „Vandaar dat ik h nooit vergeten ben", grinnikt ze. Afgelopen maandag, precies vijft s jaar later, zat Van de Voorde wee aan de bar. Öp precies dezelfde plek als in i960. Hij vierde er zijn 67e verjaardag. En hield het op nieuw niet bij één biertje. „Er is veel veranderd, maar niet alles", grijnst hij. Marie en Gerard kunnen dat bea men. Natuurlijk, het echtpaar moest met de tijd mee. Een groot, plat televisiescherm zorgt ervoor dat alle klanten desgewenst van voetbalwedstrijden kunnen genie ten. En achter de bar, tussen de gla zen en de koffiemachine, staat een moderne muziekcomputer. Het echtpaar Schrier is zelfs de cd-pe- riode al lang voorbij. Het zijn moderne details in een vérder authentiek café, waar het biljart een prominente plaats heeft en het interieur hetzelfde is als der tig jaar terug. „We hebben de boel één keer veranderd", vertelt Ger ard. „Dat was in 1976. Toen is het café uitgebreid. Sindsdien is bijna alles hetzelfde gebleven." Dat geldt ook voor de zeven hotelkamers op de bovenverdieping. „Die zien er nog bijna net zo uit als vijftig jaar terug." Aan stoppen denkt het duo niet. „Ik vind het veel te leuk om men sen te ontmoeten", zegt Marie. „Ik moet er niet aan denken om hele dagen thuis te zitten. Veel te stil." door Harold de Puysseleijr HULST - De nieuwe haven in de binnenstad van Hulst moet vol gens planning in het voorjaar van 2012 helemaal gereed zijn. Dat is de inschatting van wethou der Diana van Damme. De aanleg van de haven is door de gemeente gegund aan ingenieursbureau Arca- dis voor een bedrag dat volgens de wethouder ruim binnen het bud get blijft dat de gemeente daar voor uit heeft getrokken. Hoeveel geld er precies mee ge moeid is, wil Van Damme niet kwijt, omdat er voor de aanpas sing van de infrastructuur in het gebied van stadsvernieuwingspro ject De Nieuwe Bierkaai nog meer werken moeten worden uitge voerd. In totaal is daarvoor 5,1 mil joen euro gereserveerd. De voorbereidingen voor de aan leg van de haven beginnen halver wege volgende maand met een aantal bodemsaneringen in de Bierkaaistraat. Daar moet onder meer de grond worden schoonge maakt op het terrein waar in het verleden een chemische wasserij actief was. Na de saneringen kan - mits het winterweer geen roet in het eten gooit - in februari vol gend jaar effectief worden gestart met het graven van de haven van af de Keldermanspoort tot aan de Vismarkt. Daarbij wordt gelijktij dig archeologisch onderzoek uitge voerd. Dat er nog altijd geen onherroepe lijk bestemmingsplan ligt voor het plangebied is voor de aanleg van de haven niet bezwaarlijk, aldus een woordvoerster van de gemeen te. De bezwaren die bij de Raad van State tegen het plan zijn inge diend, hebben namelijk niet te ma ken met de haven maar met de hoogte van gebouwen die elders in het plangebied voorzien zijn. Daarom kan veilig met de aanleg van de haven worden gestart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64