om doorverteld geheim Kritiek van jongeren op CDA-top Pleidooi voor verplicht Epileptische aanval na oogoperatie trekker-rijbewijs boer wordt tijgerwelpje Sanny fataal run VERKIEZINGEN 'Partij was te kleurloos' woensdag 20 oktober 2010 Ssfill naar van Dirk Post eerder ver klaard dat hij Dirk wilde vermoor den. Hij was erachter gekomen dat Dirk een geheim had doorverteld, dat hij hem had toevertrouwd. De jongen was daar woedend om. Hij was als de dood uitgelachen te worden, als zijn geheim op Urk be kend zou worden. Op zich ging het bij dat geheim om ogenschijn lijk iets onschuldigs. Het geheim was dat hij twee jaar eerder een occult getint spel had gespeeld: het zogenaamde glaasje draaien. Hij dacht dat daarbij een geest was opgeroepen en een vloek over hem was gekomen. De ze geest verscheen in visioenen voor hem en deed angstaanjagen de voorspellingen. Hoe groot de impact van deze angstvisioenen op de jongen was, bleek ook uit feit dat hij er tijdens de verhoren bij de politie niet mondeling over durfde te verkla ren, uit angst dat dit gehoord zou worden door de anderen in de ver- hoorstudio. Op 17 november ging de moorde naar samen met twee vrienden en Dirk naar het Urkerbos om op nieuw 'glaasje draaien' te spelen. De moordenaar zegt na een op merking van Dirk heel boos te zijn geworden. Hij wilde Dirk slaan, maar hij bleek een mes in de hand te hebben. Hij stak hem met 47 messteken dood. zie onze website:binnen!and Hoe kon het zover komen? Be kijk het dossier over Dirk Post CDA-jongeren willen een eind aan de 'verstikkende consen suscultuur' binnen de partij. Ze willen meer ruimte voor discussie en investeren in nieuw politiek talent. Verkiezingsnederlaag kwam door 'zelfgenoegzaamheid'. DEN HAAG - Het CDA heeft de ver kiezingen verloren omdat de partij te kleurloos was, de fractie te flets, de campagne te hard en er te wei nig aansprekende kandidaten wa ren. Deze harde analyse maakt de jongerenbeweging van het CDA over de forse nederlaag bij de Tweede Kamerverkiezingen in juni. Meer conclusies: binnen de partij was geen ruimte voor discus sie, men was zelfgenoegzaam, de partijcultuur was te verstikkend, een select groepje nam de hoofdbe- sluiten. Het CDA verloor in juni twintig zetels en duikelde van van 41 naar 21. Het CDJA analyseert het deba cle, in een gisteren gepresenteerd rapport, 'De toekomst van de chris ten-democratie in Nederland'. Het eindrapport van de commis sie-Frissen, die de neergang in op dracht van het partijbestuur onder zoekt en moet aanwijzen hoe de partij weer uit het dal kan komen, wordt pas eind november ver wacht. Volgens CDJA-voorzitter Jeroen van Velzen is het CDA na het ver- kiezingsverlies verder gegaan alsof er niets is veranderd. „De neder laag is tot nu toe niet aangegrepen om de misstanden recht te zetten. Doordat de formatie snel begon, is de schok snel gedempt." Het CDJA heeft volgens hem al veel eerder kritiek geuit - op de kandidatenlijst, het programma, de campagne - maar daar werd niet naar geluisterd. In zijn evalua tie stelt het CDJA dat kiezers niet wisten waar het CDA voor staat. De partij worstelt met thema's als immigratie en integratie, balans tussen werk en privé, de Neder landse identiteit, zelfredzaamheid van zwakkeren en Europese een wording. Zo twijfelde de partij over de toon die ze moest aanslaan in het immi gratie- en integratiedebat, aldus het CDJA. Men was bang 'om men sen voor het hoofd te stoten'. Vol gens de CDA-jongeren komen par tijstandpunten niet voort uit 'een brede visie op de samenleving', maar dienen ze vooral om belan gengroepen tevreden te stellen. Het CDJA hekelt ook de wijze waarop Jan Peter Balkenende over haast, een paar uur na de val van zijn kabinet, naar voren is gescho ven als lijsttrekker. Maar er waren ook geen aansprekende kandida ten, er was geen mogelijkheid tot vernieuwing, ook niet lager op de lijst, stelt het CDJA. Die situatie vloeide volgens Van Velzen voort uit de interne machtsverhoudin gen. „Binnen de partij bepaalde één kant, die van het Binnenhof, duidelijk de gang van zaken." Verder zijn er tijdens de campagne - 'waar het cynisme van afdroop' - breekpunten geformuleerd, terwijl dat niet 'des CDA's' is. De campag ne had op de inhoud en de zorgen van burgers gericht moeten zijn. Nu ging het vooral over de porte monnee, aldus het rapport. Ander kritiekpunt is dat eigen poli tici zich niet gedroegen naar de normen en waarden van de partij. Daarmee wordt gedoeld op oud-staatssecretaris Jack de Vries, die een buitenechtelijke relatie had met zijn vrouwelijke adju dant. Verder dient de partijleider volgens de jongeren in de Kamer te zitten, niet in het kabinet. wond. Dat heeft de politie gisteren laten weten. Het ongeval, waarbij ze ven voertuigen betrokken waren, vond in de ochtend plaats. De 54-ja- rige Tilburgse bestuurder van de vrachtwagen kwam in de sloot te recht en overleefde het ongeval niet. De ANWB meldde dat de weg gistermiddag rond vier uur weer is opengegaan. Het verkeer werd tijde lijk omgeleid via de A17 en de A16. foto Thymen Stolk/ANP DEN HAAG - Bestuurders van trek kers en andere landbouwvoertui gen moeten voortaan een speciaal rijbewijs halen. Daarnaast moeten deze voertuigen een kenteken dra gen en moet met regelmaat wor den gekeurd of ze aan de veilig heidseisen voldoen. Dat adviseert de Onderzoeksraad voor Veilig heid. Volgens de raad is de verkeersvei ligheid de afgelopen jaren flink ver beterd, maar geldt dat niet voor de veiligheid van landbouwvoertui gen. Jaarlijks vallen ongeveer zes tien doden en honderd gewonden bij ongevallen met dergelijke ver voermiddelen. Dit komt met na me doordat de voertuigen zelf on veilig zijn, concludeert de raad. Het zicht van bestuurders wordt vaak geblokkeerd, het voertuig is relatief erg breed en in het donker slecht herkenbaar. Daarnaast hou den bestuurders onvoldoende reke ning met andere weggebruikers. Bij ongelukken zijn de bestuurders nooit zelf slachtoffer. Landbouwvoertuigen worden in ons land niet gecontroleerd op hun veiligheid voordat ze op de openbare weg worden toegelaten. De raad noemt het opvallend dat in Nederland, waar veel verkeer is, zo weinig regels gelden, terwijl om ringende landen veel strenger zijn. door Nicolai Lensen DEVENTER - Met verbijstering is gis teren gereageerd op de dood van het tijgerwelpje Sanny na een staaroperatie. De onverwachte epi leptische aanval die Sanny fataal werd, roept ook veel vragen op. Professor Ludo Hellebrekers, voor zitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Dierge neeskunde, is boos over het feit dat een oogarts van het Deventer Ziekenhuis met medeweten van een dierenarts Sanny heeft geope reerd. „Het enthousiasme en de goede bedoelingen zijn te waarde ren, maar het is niet goed en niet wijs. Zo ga je niet met ons vak om. Dit zullen we intern zeker aan de orde stellen." Artsen mogen geen dieren opere ren. Tot de uitoefening van de dier geneeskunde zijn slechts dierenart sen toegelaten, zo staat in de Wet op de uitoefening van de dierge neeskunde. Hellebrekers uitte zijn kritiek al vóór hij wist dat Sanny overleden was. De artsen die het jonge dier maan dagmiddag opereerden, begrijpen niet hoe de complicatie kon ont staan. Sanny stierf in circus Belly Wien, dat verblijft in Ede. De ver slagenheid is er groot. Vooral om dat het leek dat het jonge roofdier met succes was geholpen aan de ernstige oogafwijking die haar bijna blind had gemaakt. „Het ontwaken uit de narcose ging goed, maar in de nacht traden er toch problemen op. Sanny kreeg hoge koorts en last van epilepti sche aanvallen", zegt dierenarts Peter Klaver, die betrokken was bij de operatie. „Met medicatie heb ben we nog geprobeerd om haar tot rust te brengen, maar het mocht niet baten: een hevige epi leptische aanval werd Sanny in de vroege ochtend fataal." De faculteit diergeneeskunde in Utrecht onderzoekt waarom het tijgertje is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5