Defensie is niet blij met zoektocht Contract tegen geweld en agressie in Zeeland Bijbelvertaling leidt tot tweedracht binnen Gereformeerde Gemeenten Vlissinger voorlopig op één in het Rekendictee 22 BOMMENWERPER Alleen specialistische teams mogen zich bezighouden met vliegwrakken •^,1 (Jpccnpictefc woensdag 20 oktober 2010 door Lilian Dominions woensdrecht - Het is niet aan par ticulieren om in de Nederlandse bodem aan vliegtuigwrakken uit de Tweede Wereldoorlog te zitten. Dat zegt bergingsofficier majoor Paul Petersen van de luchtmacht basis in Woensdrecht in een reac tie op de zoektocht door Stichting Wings to Victory van afgelopen za terdag naarrestanten van een Amerikaanse B24 bommenwerper in de bodem bij Heinkenszand. „Alleen bergingsteams van Defen sie mogen dat. Daarover is een cir culaire verspreid. Dat heeft te ma ken met veiligheid, omdat er muni tie onder de grond kan liggen en et asbest of verhoogde radioactivi teit kan worden aangetroffen. Ook kunnen er nog stoffelijke resten aanwezig zijn. Uit piëteit voor de nabestaanden mag een derde par tij daar niet zomaar aankomen. Vliegwrakken uit de Tweede We reldoorlog zijn bovendien cultu reel erfgoed en vallen dus onder de Monumentenwet." Petersen zegt niet van tevoren op de hoogte te zijn gesteld van de actie van Wings to Victory. „Ik ben niet zo blij met dit verhaal. Schatgraven is een tak van sport die in den lande door veel clubs wordt, uitgevoerd. Ik had goede hoop dat Wings to Victory een van de betere was." middelburg - Vincent Sleuyter uit Vlissingen staat bovenaan in de tussenstand van de PZC-deelne- mers aan het Bartjens Rekendic tee. Ongeveer honderd deelne mers hebben inmiddels via de website van de PZC aan het jaar lijkse rekendictee meegedaan. Op de tweede plaats staat voorlo pig Luuc van der Zee uit Terneu- zen en derde is Susanne de Feijter uit Vlissingen. Het rekendictee is een initiatief van veertien grote regionale dag bladen en dagblad De Pers en het Financieel Dagblad. Mensen die mee willen doen kunnen nog tot t november op de PZC-site terecht. Daarna vaardigen de dagbladen in totaal zestig finalisten af naar de eindronde die wordt gehouden in de Hogeschool Windesheim in Zwolle. Dat is de woonplaats van de beroemde zeventiende-eeuwse rekenmeester Willem Bartjens. In de finale komen 150 titelkandida ten uit, onder wie de beste reken meesters uit de voorrondes van het voortgezet onderwijs. Het dictee krijgt weer de vertrouw de stijl: creatieve sommen in actue le en historische verpakkingen. De sommen vragen niet alleen reken- vaardigheid, maar ook inzicht en denkvermogen. Om fraude tegen te gaan kan dit jaar per geldig door Willem Staat e-mailadres maar één keer aan het dictee mee worden gedaan. Vorig jaar deden zevenduizend krantenlezers mee aan het dictee. De voorzitter van de stichting Bar tjens, Jaap Vedder, verwacht dit jaar meer deelnemers, omdat er ook grote onderwijsinstellingen aan meedoen. j www.pzc.nl/rekendictee middelburg - De komst van een 'herziene Statenvertaling' (HSV) zaait tweedracht binnen de Gere formeerde Gemeenten. De top van de kerk wil er niet aan, terwijl deze vertaling onder het kerkvolk wel goed zou worden onthaald. Onder druk van de Generale Syno de van de kerk heeft de Vlissingse predikant C. G. Vreugdenhil zich teruggetrokken uit het Bijbelpro ject. Zijn geloofsgenoot ouderling Izak Kole, de in Berkenwoude wonen de coördinator van de HSV, blijft wel aan. Vreugdenhil: „De synode heeft mij heel nadrukkelijk gevraagd om te rug te treden. 'Laat ik dat maar doen om de lieve vrede wil', heb ik toen gedacht. En ach, het maakt weinig uit. Het project is toch bijna klaar." Kole houdt wel stand tegen de druk: „Ik heb 9 jaar meegewerkt aan dit project van de Stichting Herziening Statenvertaling (HSV). Het eind is in zicht. Het resultaat wordt gepubliceerd in december." Volgens Kole mag niet gesproken worden van een 'nieuwe' verta ling. „We baseren ons op dezelfde vertaalprincipes en -bronnen als die gehanteerd zijn bij de Staten- Een op de elf Naar verwachting wordt de verta ling vanaf eind dit jaar gebruikt, De SV is in Zeeland gemeengoed in: Hersteld Hervormde Kerk, Gere formeerde Gemeenten in Neder land, Oud Gereformeerde Gemeen ten in Nederland, Vrije Oud Gere formeerde Gemeenten en de rech terflank van de PKN en de Christe lijke Gereformeerde Kerken. Dit betekent dat circa 33.000 kerk leden hierop aangewezen zijn, wat neerkomt op 1 op de 11 Zeeuwen. vertaling (SV) van 1637. Ook maak ten we gebruik van de 'kantteke ningen' uit de SV, want die bieden alternatieve vertaalmogelijkheden. De kloof met de hedendaagse taal wordt steeds breder. Wij beogen met deze herziening wel binnen de sfeer van de SV te blijven." Hoewel de top van de Gerefor meerde Gemeenten er niet aan wil is het kerkvolk volgens Kole wel degelijk geïnteresseerd. „We zien dat deze zaak sterk leeft on der jongeren en in gezinnen." De vertaling was een initiatief van de Gereformeerde Bond, de rech tervleugel van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Van de stichtingsbestuursleden behoren er vier tot de PKN, twee tot de Christelijke Gereformeerde Kerken en twee tot de Gereformeerde Ge meenten, die in Zeeland 23.392 le den tellen (31-12-2008). Dat waren Kole en Vreugdenhil, die op per soonlijke titel deelnamen omdat de top van hun kerk afzijdig bleef door Marcel Modde middelburg - Sjaak Krombeen van het ministerie van Binnen landse Zaken laat de kille cijfers spreken. Per dag worden drie poli tiemensen het doelwit van agres sie en geweld. „En tachtig bus chauffeurs." Het was daarom met een dubbel gevoel dat hij gisteren zijn handtekening zette onder het prestatiecontract met de Zeeuwse 'bazen' van het openbaar vervoer, ambulance- en geestelijke gezond heidszorg, beveiligingdienst, brand weer, politie, Openbaar Ministerie en sociale dienst Walcheren. „Aan de ene kant is het heel mooi dat we met z'n allen optrekken tegen agressie en geweld. Anderzijds is het vooral heel jammer dat dit no dig is." In het prestatiecontract spreken de partners af het werken in het pu blieke domein binnen het jaar 15 procent veiliger en aangenamer te maken. Daarbij gaat het ook om het terugdringen van ordinaire be ledigingen van 'het gezag', bena drukt Krombeen. Om dat doel te bereiken, wordt een gezamenlijke norm opgesteld en komt er een systeem waarmee ze dadergerichte informatie kunnen uitwisselen, legt Zeeuws projectleider jeroen Trapman uit. Die aanpak moet lei den tot een lik-op-stuk-beleid, wanneer iemand zich fysiek of ver baal vergrijpt aan een medewerker van één van de betrokken organisa ties. Volgens Trapman gaat het om een eerste opzet en zou het mooi zijn wanneer het project later kan worden uitgebreid met meer instel lingen in Zeeland. B24 Liberator bommenwerpers foto's Wikipedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58