uitzicht ook aan ander Veerse musea hopen op record zeeland 121 Het waterschap wilde de schoorsteen slopen 8 Minster stelt besluit hoogspanningsnet uit mogelijkheid om schoorsteen te beklimmen Belgische deskundigen vrezen gevolgen van drugsmaatregelen Sieraden en reliëfs in atelier Danielle Orelio woensdag 20 oktober 2010 tie heeft de firma Harm Meijer uit Den Boer bovenin de pijp een extra verdieping aangebracht, waar door het mogelijk is om helemaal naar boven te klimmen en vervol gens te genieten van een adembe nemend uitzicht over het Thoolse landschap en de Oosterschelde. Dat genot gunt Slager niet alleen zichzelf Komende zaterdag houdt hij een open dag om de honderd ste verjaardag van het stoomge maal te vieren. Wie het leuk vindt, mag dan op eigen risico de schoorsteen beklimmen. „Mits het weer dat toelaat", benadrukt Sla ger. „Als het heel slecht weer is, ne men we geen risico." De eigenaar heeft tevens het plan opgevat om de pijp nog één keer te laten roken, maar dat bleek nog een hele klus te zijn. Slager schakel de de lokale brandweer in. Die was zeer bereidwillig, maar kwam tot de conclusie dat ze weinig kon betekenen. „De brandweer heeft wel een rookmachine voor oefe ningen, maar er komt witte rook uit", stelt Slager. „Daar zie je bijna niets van. Daarom zal ik in België een paar rookpotten moeten gaan kopen." Het inloop- en klimfeestje, zoals Slager het noemt, duurt zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Om 15.00 uur rookt de schoorsteen nog één keer. ledereen is welkom aan de Schelphoekseweg, ten zuiden van Poortvliet. foto Willem Mieras Toen Kees Slager in 2003 ei genaar werd van het stoomgemaal had hij plannen om een boek te schrijven over polderbemaling op Tholen. Nu moet hij constateren dat het er niet van gekomen is. „Ik ben druk geweest met andere za ken", stelt hij. „Bovendien twijfel ik of er wel genoeg te vertellen valt voor een heel boek." Slager dook wel de archieven in om de geschiedenis van zijn ge maal'in beeld te brengen. Het begon allemaal in 1894, toen er door een stormvloed een gat in de dijk ontstond. De Nieuw Strijenpolder kwam onder water te staan. Het duurde lang voor de polder weer droog was, omdat al het water via een zogeheten suatie- Stadhuismuseum De Vierschaar in Veere verwelkomde deze week de tien duizendste bezoeker van dit jaar. foto Ruben Oreel door Maurits Sep Het stoomgemaal bij Poortvliet werd gebouwd in 1910. foto Willem Mieras sluis op de Oosterschelde werd ge loosd. Een stoomgemaal had uit komst kunnen bieden. In een rap port uit 1895 werd dan ook de bouw van drie stoomgemalen be pleit, in Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet. Ze kwamen er alle maal. In 1951, het gemaal Oosterschelde werd toen al elektrisch aangedre ven, werd de schoorsteen in erf pacht gegeven aan het Loodswe zen dat er een lichtbaken voor de scheepvaart van maakte. Het was de redding van de schoorsteen, die anders zou zijn gesloopt. In 1986 werd het licht gedoofd, waarna het waterschap de pijp alsnog wil de afbreken. De Bond Heemschut wist de sloop van het stukje indus trieel erfgoed te voorkomen. veere - Nog een week en tweehon derd bezoekers te gaan en dan heb ben de Veerse musea een record te pakken: voor het eerst in hun be staan stevenen De Vierschaar en De Schotse Huizen af op tiendui zend bezoekers per museum in één seizoen. Stadhuismuseum De Vierschaar heeft die magische grens al be reikt. Dat gebeurde maandag, toen het echtpaar Baron-Wattel uit het Gelderse Eist - met Walcherse wor tels in Gapinge - het Veerse stad huis bezocht. Het stadhuismuseum passeerde de tienduizend-grens iets eerder dan vorig jaar. „Toen lukte dat aan het eind van het seizoen", zegt Simo- ne den Dikken, die beide Veerse musea beheert namens de stich ting Delta Cultureel. Het seizoen loopt tot en met 31 oktober. Het grootste aantal bezoekers in één jaar trok De Vierschaar met een expositie van werk van Engel Hoogerheyden, een in Middelburg geboren kunstenaar (1740-1807). „Die trok landelijk de aandacht en toen hadden we bijna 12.000 be zoekers", vertelt Den Dikken. Het Stadhuismuseum trekt de laat ste jaren meer bezoekers dan De Schotse Huizen. Maar ook dat museum, dat dit jaar zestig jaar bestaat, lijkt dit jaar weer tienduizend bezoekers te kunnen binnenhalen. Volgende week, op 31 oktober, sluit het seizoen en de teller staat volgens Den Dikken nu op 9.800. Met de komende Museumnacht (vrijdag aanstaande) en de herfst vakantie in het verschiet, moet het lukken de nog gewenste tweehon derd bezoekers over de drempel te krijgen, hoopt en verwacht zij. „Het zou voor het eerst in ons be staan zijn dat we dan in allebei de musea in één seizoen meer dan tienduizend mensen hebben ont vangen." De twee Veerse musea doen mee aan de Museumnacht. Van 19.00 tot 20.00 uur zijn er activiteiten voor kinderen van 6 tot 12 jaar in De Schotse Huizen. Om 20.30 uur is er een inloop in Stadhuismuseum De Vierschaar. Van 21.00 tot 22.30 uur vindt de Grote Veerse Quiz plaats. De mu seumnacht wordt om 00.01 uur af gesloten. www.deltacultureel.nl www.schotsehuizen.nl door Wout Bareman terneuzen - Belgische overheidsin stanties zien met angst en beven de invoering van een pasjessyteem bij de coffeeshops in de Nederland se grensstreek tegemoet. Ze vrezen dat de maatregel, die het drugstoe risme aan banden moet leggen, vergaande gevolgen heeft voor de illegale verkoop van softdrugs in met name Vlaanderen. Criminoloog Brice De Ruyver, ver bonden aan de Universiteit Gent, verwacht 'een geweldige boost van het illegale drugscircuit'. Volgens de criminoloog was tot voor kort zeker zestig procent van coffees hopbezoekers in de grensstreek af komstig uit België en Noord-Frank rijk. Komen ze straks door het pas jessyteem, dat alleen Nederlanders nog toelaat, voor een gesloten deur, dan zullen ze logischerwijze de 'rookwaar' dichter bij huis zoe ken. Volgens recente cijfers telt de Vlaamse grensstreek nu al ruim duizend illegale verkooppunten. De Ruyver voorziet in de nabije toekomst een enorme uitbreiding. Hij vindt dat de politie de jacht op de illegale verkoop moet opvoe ren. Een gedoogbeleid voor coffee shops wijst hij resoluut van de hand. Dat zou het drugstoerisme richting België juist weer stimule ren. Er is eigenlijk maar één oplos sing: het legaliseren van softdrugs in heel Europa. Op die manier zou den drugstoerisme én illegaliteit definitief kunnen worden uitge bannen. borssele - Het besluit over het tra cé voor een nieuwe hoogspan ningsverbinding vanuit Borssele naar Tilburg (Zuid-West 38okv) is uitgesteld tot medio december. Dat hebben de ministeries van Eco nomische Zaken, Landbouw en In novatie (voormalig EZ) en Infra structuur en Milieu (voormalig Vrom) gisteren bekendgemaakt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de knoop over het project in september zou worden doorge hakt. De reden voor het uitstel is dat de ministeries eerst de uit spraak van de Raad van State over het tracé van het project Randstad 380 kV willen afwachten. Die zou consequenties kunnen hebben voor de andere hoogspanningspro jecten, waaronder Zuid-West 380. De ministeries werken samen met elektriciteitstransporteur TenneT aan een de nieuwe hoogspannings verbinding vanuit Borssele naar de landelijke elektriciteitsring bij Til burg. Gedurende de eerste helft van 2010 heeft het (milieu)effect- onderzoek naar zes tracéalternatie- ven plaatsgevonden. Met behulp van deze resultaten is het Meest Milieuvriendelijke alternatief (MMA) bepaald. De resultaten van het effectenonderzoek worden in de komende periode verwerkt tot een Milieueffectrapport. burch-haamstede - Naast het werk van Daniëlle Orelio zelf zijn in haar atelier/beeldentuin in Burgh-Haamstede gedurende een beperkt aantal dagen sieraden en reliëfs van emailleerwerk van Tini Muller en Gré Dubbeldam te zien. Het gaat om zaterdag 23 en 30 ok tober en zondag 24 en 31 oktober, van 11 tot 17 uur. Belangstellenden kunnen buiten deze data ook te recht op dagen dat het hek open staat en op afspraak. Naast boven genoemd werk zijn tot eind no vember glas geblazen sieraden van Jannissima aanwezig. Q Meer info via www.orelio-art.com of telefonisch via 0111-651100.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45