Concurrentie voor Bio Base Europe Slager gunt anderen Het waterschap wilde de schoorsteen slopen Dwalen door een zieke darm FOXTEIXEX VAX AARDE OPEN DAG Bewoner van honderd jaar oud stoomgemaal in Poortvliet Een koe op sta! Daniël Waaijenberg in De Vossenkuil Handpoppenspel over De wolf en de kip Anderhalve ton voor restauratie van fort Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan zie www.pzc.nl/oorlogsdagboek woensdag 20 oktober 2010 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Eu regio Schelde- mondraad vreest concurrentie voor het prestigieuze project Bio Base Europe in de Kanaalzone. Bij de deelnemende partners (Oost en West-Vlaanderen en Zeeland voorop) is onrust ontstaan over de snelle verwezenlijking van een ver gelijkbaar project in Delft: BE-Ba- sic. Ook dat project wordt mede gefi nancierd door 'Brussel' en het mi nisterie van Economische Zaken. En ook BE-Basic begint met een proef-installatie en bouwt een trai ningscentrum. Bovendien wordt in het Delftse project veel meer geld gepompt. Daarnaast staan nog bio-gerelateerde initiatieven op stapel in Noord-Brabant en Groningen. De Zeeuwse milieugedeputeerde Marten Wiersma vindt dat met na me Bio Base Europe (met een proef-installatie in de Gentse Ka naalzone, een opleidingscentrum in Terneuzen dat al in de steigers staat én energieleverancier Warm- C02, die de glastuinbouw voorziet van restwarmte en CO2) extra aan dacht verdient van de beide lands regeringen. „Erkenning van onze prestatie zou niet misplaatst zijn, ook in het ver volgtraject." Hoofd economische zaken Hedwig De Pauw van de provincie Oost-Vlaanderen: „We moeten met z'n allen voorkomen dat de projecten elkaar beconcurre ren en onmisbare subsidies afsnoe pen. Er moet daarom een goed af gestemd subsidieregeling worden opgezet." En waar mogelijk moet nauwer worden samengewerkt. „Want we -moeten niet allemaal opnieuw het wiel willen uitvin den." Naast Bio Base Europe is in het werkgebied van de Euregio Scheldemond ook het project Greenbridge in Oostende in ont wikkeling. In een brief aan de Tweede Ka mer-commissie Economische Za ken, Landbouw en Innovatie en de Vlaamse tegenhanger voor Eco nomie wijst de Scheldemondraad op de noodzaak van een betere Vlaams-Nederlandse samenwer king en afstemming van alle pro jecten op het gebied van duurza me energie en de bio-gebaseerde economie. Alleen dan kunnen Vlaanderen en Nederland op Euro pees en mondiaal niveau een lei dende positie in de bio-economie innemen. De Kamercommissies zijn uitgenodigd voor een werkbe zoek. door Rob Paardekam Stoomgemaal Oosterschel- de bij Poortvliet bestaat honderd jaar. Dat is reden voor een feestje vindt eige naar Kees Slager. „Zeker als je be denkt dat de schoorsteen in het verleden bijna is gesloopt. 1\vee keer was het kantje boord." Senator, schrijver en journalist Kees Slager, onder meer bekend van zijn boeken Landarbeiders en De Ramp, is sinds 2003 de trotse bezitter van het stoomgemaal en de machinistenwoning aan de Schelphoekseweg. Hij kocht het in dat jaar van een Belg, die er op z'n zachtst gezegd weinig aan had ge daan. De in Scherpenisse geboren Slager zag het verval met lede ogen aan. Hij wist het gemaal de status van rijksmonument te bezorgen en be gon meteen met een grootscheep se renovatie. Met het herstellen van de 25 meter hoge schoorsteen werd dit huzarenstukje drie jaar ge leden voltooid. Dat de schoorsteen er überhaupt nog staat, mag een klein wonder worden genoemd. Bij veel oude stoomgemalen zijn ze al lang ver dwenen. Het feit dat de schoor steen in het water is gebouwd, maakt hem nog uitzonderlijker. Volgens Slager is het de enige in ons land. Tijdens de restauratie Uit het oorlógsdagboek van Jaap Komejan, 20 oktober 1944: Het voornemen om uit te varen om nïens en dier te redden, valt in het water. De boot die was vastgelegd bij de molen in Domburg, blijkt verdwenen. Twee koeien, die even verderop op stal waren gezet, staan ook daar al in het water. Eén wordt op de Wielewaal in het hon denkennel gezet. Tegen de avond blijkt de boot weer terugbezorgd. OUD-VOSSEMEER MIDDELBURG Daniël Wayenberg speelt vrijdag om 20.15 uur in De Vossenkuil in Oud-Vossenmeer. De 8o-jarige pianist/componist debuteerde in 1953 in de Carnegie Hall in New York en maakte sindsdien veel suc cesvolle tournees. Behalve klassie ke muziek en jazz speelt hij veel ei gentijdse Franse muziek. Hij wordt gezien als een van de grootste Ne derlandse pianisten. Poppentheater Parabel in Middel burg speelt vandaag de voorstel ling De wolf en de kip. Dit hand poppenspel is geïnspireerd op de kinderboeken van Max Velthuijs. Het gaat over een wolf die een kip probeert op te eten. De voorstel ling in het huiskamertheater He rengracht 64 in Middelburg begint om 14.30 uur. Reserveren kan op te lefoonnummer. 0118-552566. ELLEWOUTSDIJK GOES - Met argwaan en afgrijzen, maar altijd nieuwsgierig duiken be zoekers en patiënten het stuk dik ke darm in dat op de eerste etage van het Goese Admiraal de Ruyter Ziekenhuis is opgericht. Een be hoorlijk ziek stuk dikke darm, ove rigens: grote poliepen, roodontsto- ken bulten van Colitis ulcerosa, ga ten van darmuitstulpingen en aan tastingen door Crohn zijn in de kunststof darm verbeeld. In het halfduister van de onverlichte darm proberen bezoekers de uitleg bij de ziekteverschijnselen te le zen. Een endoscopenlampje zou handig zijn. De rondreizende expo sitie is nog tot eind deze week te bezoeken. foto Ruben Oreel Bekijk de video op www.pzc.nl Uitgaan in de eigen regio? Kijk voor de uitagenda op www.pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stichting Natuurmonumenten krijgt 150.000 euro Europese subsi die voor de restauratie van Fort El- lewoutsdijk. Het fort brokkelt op sommige plekken af en is niet meer volledig veilig voor bezoe kers. Natuurmonumenten, eige naar van het fort, kreeg in maart al 520.000 euro toegewezen van de Fe deratie Instandhouding Monumen ten. In zijn geheel is het herstel werk geraamd op 850.000 euro. Na tuurmonumenten wil het fort toe ristisch aantrekkelijker maken. Het gaat begin volgend jaar weer open. Toen Kees Slager in 2003 eige naar werd van het stoomge maal in Poortvliet had hij plannen om een boek te schrijven over polderbemaling op Tholen. Nu moet hij constateren dat het er niet van gekomen is. „Ik ben druk geweest met andere zaken", stelt hij. „Bovendien twijfel ik of er wel genoeg te vertellen valt voor een heel boek. Op dit moment ben ik er in elk geval niet mee bezig." Slager dook wel de archieven in om de geschiedenis van zijn eigen stoomgemaal in beeld te brengen. Dat resulteerde in vier kantjes tekst. Het begon allemaal in 1894, toen er door een stormvloed een gat in de dijk ontstond. De Nieuw Strijenpolder kwam onder water te staan. Het duurde lang voor de polder weer droog was, omdat al het water via een zogeheten suatie- sluis op de Oosterschelde werd ge loosd. Een stoomgemaal had uit komst kunnen bieden. In een rap port uit 1895 werd dan ook de bouw van drie stoomgemalen be pleit, in Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet. Ze kwamen er alle maal. In Poortvliet legde de vrouw van dijkgraaf Van Gorsel op 26 juli „1910 de eerste steen voor stoomge maal Oosterschelde. In 1951, het gemaal werd toen al elektrisch aangedreven, werd de schoorsteen in erfpacht gegeven aan het Loodswezen dat er een lan taarn in aanbracht, als lichtbaken voor de scheepvaart. Het was de redding van de schoorsteen, die an ders zou zijn gesloopt. In 1986 werd het licht gedoofd, waarna het waterschap de pijp alsnog wil de afbreken. De Bond Heemschut wist de sloop van het stukje industrieel erf goed te voorkomen. Kees Slager staat in het topje van de Het gemaal in Poortvliet werd gebouwd in 1910. foto Willem Moeras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22