13 De magie van het zoemhout PZG w BOEKPRESENTATIE Phons Bakx verdiepte zich jarenlang in herkomst van snorrebot agenda "^Teeuwse ABONNEE?» C00le P'et 0ieg° i! voordeel Kom zijn show bekijk woensdag 20 oktober 2010 Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Brouwersdam Herfstkinderdag bij het RTM-Trammu- seum. De stoomtrams vertrekken om 11.45, 13.30 en 15.30 uur. Goes Dansavond in wijkgebouw De Spinne. Meer informatie: www.de-vriendschap.goesnet.nl. De Spinne, Joseph Lunslaan 7, 20.00 uur. 's-Gravenpolder Najaarsmarkt in centrum De Zwake: kra men, wafels, oud-Hollands snoep, demon straties koersbal, rummikub en triominos. De Zwake, 10.00 tot 16.00 uur. Haamstede Kinderexcursie in Slotbos en Zeepedui- nen rond Slot Haamstede. Vanaf toegangshek Slot Haamstede, 10.00 uur. Ouwerkerk Kinderactiviteit met vertoning film Klaar- tje en toneelspel rond thema Week van de Geschiedenis. Watersnoodmuseum, 14.00 uur. Phons Bakx demonstreert de werking van het zoemhout door Rolf Bosboom De meester van de mond harp heeft zich ook ont popt tot de Zeeuw van het zoemhout. Phons Bakx brengt vrijdag zijn lijvige we tenschappelijke studie uit over een van de oudste klankinstrumenten die de mensheid rijk is: het zoem hout, ofwel het snorrebot. De pre sentatie van het boek gaat verge zeld van onder meer - let op de knipoog - de Wereldkampioen schappen Zoemhoutslingeren op het Abdij plein in Middelburg. Phons Bakx viert dit jaar zijn 25-ja rig jubileum als publicist, toonkun stenaar, geluidsjager, radiopresenta tor en beeldend kunstenaar. De Middelburger is vooral bekend als kenner en pleitbezorger van de mondharp. In het verlengde ervan is zijn interesse ontstaan in het snorrebot, dat hij - aangezien het vrijwel altijd om hout gaat - zelf bij voorkeur zoemhout noemt. Het instrument is een langwerpig voorwerp aan een koord. Door het rond te draaien en het tegelijk om zijn lengte-as te laten roteren, ont staat een zoemtoon. Boek Zoemhout, zoals de uitgave van Bakx simpelweg heet, is de omvangrijkste en diepgravendste studie die tot nu toe over het on derwerp is verschenen, durft de au teur gerust te beweren. Wie het boek doorneemt, gelooft hem op zijn woord. Hij verdiepte zich niet alleen intensief in de werking en historie, maar maakte ook 158 re plica's van snorrebotten afkomstig uit vrijwel alle delen van de we reld. Deze zijn als illustratiemateri aal gebruikt. „Dit is het moeilijk boek dat ik tot nu toe heb geschre ven", zegt Bakx. „Ik stelde het steeds uit, omdat ik zag dat ik een verschrikkelijk hoge berg moest be klimmen." De top ervan was het lijn brengen in de vele mythes rond het zoem hout, waarvan de historie zeker 16.000 jaar teruggaat. Het boek be gint met het verhaal dat een vrouw hout aan het hakken is. Een stuk hout dat wegvliegt, maakt een geluid. 'Deze spaander heeft de mensen iets te vertellen', is haar conclusie. „Later heeft de man de spaander van de vrouw, de oergodin, afgepakt. Hij steelt het vermeende magische ding en denkt dat hij zich daarmee ook haar vruchtbaarheidsgeheim heeft toegeëigend. Het is dus een reactie Replica's van zoemhout uit het Amazone-gebied. foto's Lex de Meester op de dominante kracht van de vrouw. Het zoemhout is in mijn vi sie een symbool in het mythologi sche concept van de menselijke vruchtbaarheid." Het gevolg van de mythes was wel dat het instrument taboe was voor vrouwen. Die mochten het niet eens zien, op straffe van de dood. Bakx toont zijn originele snorre botten - de replica's zijn geen pro bleem - dan ook onder geen be ding aan vrouwen. De afbeeldin gen ervan in het boek zijn met een zegel dichtgeplakt, vergezeld van een waarschuwing. „Bij wijze van humor", relativeert hij. De presentatie van het boek is te vens een kans voor belangstellen den om kennis te maken met het zoemhout. Wie dat wil, kan gelijk deelnemen aan de 'WK' Zoem houtslingeren, met prijzen in drie categorieën (Schoonslingeren, Mid- delgewichtslingeren en Zwaarslin- geren). „Het is een wedstrijd, maar dan in ludieke vorm." Presentatie boek vrijdag in Museumca fé, Abdijplein, Middelburg; 16.00 uur: rondleiding/uitleg, 17.00 uur: presenta tie, 18.00 uur: WK Zoemhoutslingeren. Meer informatie: www.antropodium.nl, waar het boek ook te bestellen is. Horen hoe het zoemhout klinkt L— en zien hoe het werkt? Bekijk de video op www.pzc.nl/cultuur. VBSssBrageni Recreatiewandeltocht, 5 of 10 km. Start A. Coortelaan 1, 9.00 uur. Westenschouwera Wandeling door Meeuwenduinen met gids. Vanaf de fietsenstalling aan het eind van de A. van der Weijdeweg. 13.30 uur. Zierikzee Knutselmiddag op kinderboerderij De Punt. Inloop vanaf 13.30 tot 15.00 uur. PODIUM Groede Adrie Oosterling presenteert een klein- kunstprogramma in Cadzands dialect. De Twee Duiven, 20.00 uur. Kapelle Romantisch concert met bariton Palle Jor- gensen en pianist Roel Praas. Gemeentehuis, 20.00 uur. Nieuw- era Simt Joosland Cabaretier Lebbis presenteert een try-out van zijn programma Branding. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur. Terneuzen Kroon aan de Kapstok is een voorstelling van Peter Faber over een koning die hof nar werd. Vanaf 6 jaar. Scheldetheater, 15.00 uur. Wie wint de PZC Publieksprijs? Stem ook op het beste Zeeuwse boek van het jaar: www.pzc.mil/puibiieksprijs. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Bent u abonnee? Kijk donderdag in de Uitgids!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13