vandaag uitgelicht Corruptie wijdverbreid in sportwereld woensdag20 oktober2010 Leden van de keuzecommissie van de FIFA zijn mogelijk gezwicht voor omkoop praktijken, maar ook het IOC, dat over de Olympische Spelen gaat, heeft een geschiedenis van corruptie. Lees meer op zie: Uitgelicht ©p onze website gaat schuil in de methode die vol gens de Fifa juist 'de geest van wa re democratie' weerspiegelt. Tij dens het Fifa-congres heeft elk lid een gelijke steni. 'Ongeacht de grootte van een land of sterkte van de nationale voetbalcompetitie'. Dat klinkt democratisch, maar be tekent in de praktijk dat voetbalna tie Tahiti - hooguit niveau van een Nederlandse amateureersteklasser - bij het kiezen van de Fifa-presi- dent net zoveel macht heeft als Ne derland. De markante Blatter heeft van de Fifa een commercieel mega- succes gemaakt en weet vooral klei ne, vaak arme landjes te vriend te houden. Vaak is beweerd dat hij stemmen heeft gekocht in ruil voor investe ringen in Afrika. Maar zoals bij de meeste harde beschuldigingen aan het adres van de Fifa: ze zijn nooit bewezen. Fifa-baas Blatter troeft VN-baas Ban Ki Moon af als het gaat om het aantal landen dat hij onder zich heeft. 208 landen verenigen zich onder de vlag van de Fifa, tegen over 192 in de VN. De bond verte genwoordigt 300 miljoen mensen die met voetbal bezig zijn. Vrijdag werd bekend dat Neder land en België een concurrent min der hebben in de strijd om de orga nisatie van het WK voetbal in 2018. De Verenigde Staten hebben zich teruggetrokken en willen zich volledig focussen op het WK van 2022. Behalve Nederland en België hebben ook Engeland, Rusland en Spanje en Portugal (samen) zich kandidaatgesteld voor 2018. Neder land en België hadden zich formeel ook kandidaatgesteld voor het WK van 2022. Die strijd lijkt nu vooral te gaan tussen Amerika, Qatar, Ja pan, Zuid-Korea en Australië. De 24 leden van het comité dat be slist over het gastland zijn: President Sepp Blatter, Zwitserland. Senior-vicepresident Julio H. Grondona, Argentinië Vicepresidenten: Issa Hayatou, Kameroen Chung Mong Joon Zuid-Korea Jack A. Warner, Trinidad Angel Maria Villar Llona, Spanje Michel Platini, Frankrijk Reynald Temarii, Tahiti Geoff Thompson, Engeland Leden Michel D'Hooghe, België Ricardo Terra Teixeira, Brazilië Mohamed Bin Hammam, Qatar Senes Erzik, Turkije Chuck Blazer, VS Worawi Makudi, Thailand Nicolas Leoz, Paraguay Junji Ogura, Japan Amos Adamu, Nigeria Marios Lefkaritis, Cyprus Jacques Anouma, Ivoorkust Franz Beckenbauer, Duitsland Rafael Salguero, Guatemala Hany Abo Rida, Egypte Vitaly Mutko, Rusland Alleen al in Nederland moeten zes stadions ingrijpend worden ver bouwd of nieuw gebouwd. Zo moet de Amsterdam Arena wor den uitgebreid van 51.000 naar 65.000 of zelfs 85.000 zitplaatsen en moet er in Rotterdam voor 2018 een volledig nieuwe Kuip ver rijzen. In kleinere speelsteden als Ensche de en Heerenveen zijn te weinig horecagelegenheden voor de grote toestroom van voetbalsupporters. Maar burgemeester Peter den Oudsten van Enschede is er in elk geval al van overtuigd dat hotelke tens massaal naar zijn stad zullen trekken als Nederland daadwerke lijk het WK mag gaan organiseren. De Fifa-bonzen hebben overigens zelf's lands mooiste hotels tot hun beschikking; waaronder The Grand en het Krasnapolsky in Amster dam. Nieuwe wegen, maar ook 'fietssnel- wegen' moeten zorgen voor snelle verbindingen, vanaf de vliegvelden tot aan de stadions. De wegen van en naar de stadions moeten op de schop. Op het lijstje staat ook een vloot van nieuwe elektrische bus sen en auto's. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11