De lastige weg naar het WK Het koninkrijk van Sepp Blatter io I a Zes weken voor de beslissing of Nederland en België het WK 2018 krijgen, loopt de spanning op. Fifa-watcher Simon Kuper geeft de kandi datuur weinig kans. „Als Poetin belt, ben je toch even onder de indruk." woensdag 20 oktober 2010 door Gerard den Elt en Frouke Tamsma Voetbalkenner en sporteconoom Si mon Kuper ver wacht dat Neder land en België op 2 december al in de eerste ronde sneuvelen in de strijd om het WK in 2018. „Geen goede lobby, geen reisjes en cadeautjes en ze kunnen evenmin belangrijke steun bieden bij ande re evenementen", analyseert de co lumnist van de gezaghebbende Fi nancial Times in Londen het zoge naamde Holland-Belgium Bid. Rusland acht hij veel kansrijker. „Als Poetin je belt, dan ben je als lid van het keuzecomité toch even onder de indruk." De kandidatuur van de Lage Lan den is hem dierbaar. Kuper houdt van de schoonheid van het Neder landse voetbal. Maar de auteur van het boek Dure spitsen scoren niet vreest dat de inspanningen van de ambassadeurs Ruud Gullit, ]ohan CruijfF, Pol van Himst en Guus Hiddink vruchteloos blijven. Temidden van de recente rel rond mogelijk corrupte leden van het keuzecomité van de Fifa rijst de vraag of Nederland en België op kunnen tegen internationale groot machten als Rusland, Engeland en het koppel Spanje/Portugal, dat grote steun kan werven in de La tijns-Amerikaanse wereld. Deze landen geven immers in ruil ook weer steun aan andere kandidaten voor het WK 2022, zoals de VS, Ja pan, Australië en Qatar. „De keuze heeft ondanks de, huidi ge corruptieverhalen niet eens met geld of wederdiensten te ma ken", stelt Kuper. „Het gaat er om welke machtsblokken je vormt. De Amerikanen kunnen altijd op vier stemmen rekenen, net als de Span jaarden. Dan gaat het om een sub tiele vorm van steun in ruil voor wederdiensten. En dan staan Ne derland en België nagenoeg met le ge handen." De enige aantoonbare invloed die de Lage Landen heb ben, is de stem van de Belg Michel D'Hooghe in het 24 leden tellende keuzecomité. Het eindspel rond de keuze voor de organisatie van de WK's in 2018 en 2022 is inmiddels aangebro ken. Alle landen voldoen aan de ei sen, in alle landen is er ook politie ke steun, ondanks protesten onder de bevolking tegen de vergaande inmenging van Fifa. De wensen van de Fifa zouden soms zelfs de Nederlandse wetten overstijgen. Met nog zes weken te gaan, wor den coalities gesmeed en stellin gen ingenomen. Nederland en Bel gië spelen daarin volgens Kuper een zwaar ondergeschikte rol. 'De keuze heeft ondanks corruptieverhalen niet eens met geld te maken' „Tuurlijk kunnen deze landen het WK organiseren. Dat kon Zuid-Afrika ook. Maar ze zijn niet bijzonder. In Rusland valt juist op voetbalgebied heel wat te ontdek ken en te ontwikkelen." De sportmarketeer Frank van den Wall Bake, die Fifa-president.Sepp Blatter volgt als het gaat om cor ruptie, meent dat de recente ont hullingen over omkoping de kan sen voor Nederland en België juist doen stijgen. Nu er mogelijk bewij zen op tafel liggen van omkoping van officials zal de Fifa genegen zijn de geringste geur van corrup tie af te straffen, denkt hij „Ieder een weet dat er in Nederland en België geen envelopjes te halen zijn. Hoe gek het ook klinkt, dat is in otis voordeel. De Fifa zal juist een zo schoon mogelijke verkie zing willen houden", zegt Van den Wall Bake. Dat de verkiezingen in het keuze comité transparant en eerlijk zul len zijn, gelooft hij niet. „Iedereen weet dat sommige leden van de keuzecommissie ontvankelijk zijn voor betalingen. Toch blijf ik zeg gen dat we absoluut niet kansloos zijn." Het gaat volgens Van den Wall Ba ke tussen Rusland en Neder- land-België. „Belangrijk is het om de eerste ronde te overleven, want dan moet iedereen opnieuw posi tie bepalen. Rusland zet dan Poe tin in als kopstuk, wij hebben Gul lit, CruijfF en Hiddink. Als je voor voetbal kiest, is de keuze duide lijk." Het Holland-Belgium Bid zelf laat zich in deze fase niet verleiden tot speculaties. „We doen gewoon ons werk", zegt Rob de Leede namens de Nederlands-Belgische organisa tie. Dat de Nederlands-Belgische lobby niet echt zichtbaar is, is vol gens De Leede juist hét kenmerk van goede pleidooien achter de schermen. Wel bevestigt hij dat Gullit, Cruijff en Hiddink veel werk doen. „En of het een goede lobby is geweest, weten we pas op 2 december." Sepp Blatter r wordt in Nederland nog al lacherig gedaan over het hoogopgelopen conflict tussen de medische staf van het Nederlands elftal en de clubleiding van Bayern München. Toen Oranje-international Arjen Robben geblesseerd terugkeerde van het WK, eiste zijn werkgever Bayern financiële compensatie. Volgens de Fifa-reglementen heeft de Duitse kampioen geen poot om op te staan, maar toch reisde er vorige maand een complete KNVB-delegatie naar Beieren om de Duitse gemoederen te bedaren. Waarom al die moeite? Het ant woord op die vraag is in twee woorden te geven: Franz Becken- bauer. De erevoorzitter van Bayern is namens de Duitse voet balbond óók lid van de 'executive committee' van de Fifa. En dat co mité beslist op 2 december of Ne derland het WK mag organiseren. De als enigszins rancuneus be kendstaande 'Kaiser Franz' tegen de haren instrijken, zou wel eens slecht kunnen uitpakken voor het Holland-Belgium Bid. De 'kwes tie-Robben' is nog een onschuldig voorbeeld waaruit blijkt hoever de macht van het 'uitvoerend comi té', kan reiken. Vorig jaar werd door de wereldvoetbalbond zelf nog een 54 pagina's tellende 'ethische code' opgesteld, maar die kon niet voorkomen dat er rond sommige Fifa-officials een zweem van machtsmisbruik of- op zijn minst - belangenverstrengeling is blijven hangen. Het gaat bijna altijd om geruchten en onbewezen aantijgingen, maar dat de Britse krant The Sunday Ti mes nu bewijzen zegt te hebben dat twee leden Van het uitvoerend comité gevoelig bleken voor omko ping, komt voor weinigen als een verrassing. Reynald Temarii uit Tahiti.en de Nigeriaan Amos Amadu moeten zich nog deze week bij de ethische commissie van de Fifa verantwoor den nu de Sunday Times claimt filmbeelden te hebben waarop Te marii, hoofd van de voetbalfedera tie in Oceanië, in ruil voor geld zijn stem aanbiedt voor de organi satie van het WK voetbal in 2018. Het Nigeriaanse lid Amos Adamu zou eveneens bereid zijn geweest zijn stem te verkopen. Naast Temarii en Amadu zitten nog 22-andere leden in het uitvoe rend comité dat over het lot van de Nederlandse WK-aspiraties be schikt. Ze zijn afkomstig uit grootmachten als Engeland, maar ook uit voetbaldwergen als Trini dad. Het comité komt minimaal twee keer per jaar bijeen. Er zijn acht vi- cepresidenten en vijftien leden - zij worden naar voren geschoven door regionale en nationale federa ties - en één president die voor vier jaar wordt gekozen door het Fifa-congres - de vergadering van alle aangesloten bonden. Die presidentsrol wordt ingevuld door Sepp Blatter (74). De Zwitser geldt sinds 1998 als de absolute heerser binnen de hele Fifa. 'Ko ning Voetbal' wijst er voortdurend op dat hij democratisch gekozen en herkozen is door het congres maar de praktijk is dat Blatter als een grootvorst kan regeren. Kortge- zegd: zijn wil is doorgaans wet. Blatter is een overlevingskunste naar die zich het liefst omringt met mensen die er belang bij heb ben hem niet te zeer dwars te zit ten. Eén verklaring voor zijn macht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10