Crevelingen gezond maken Laten we Ontruiming VERRE REIZEN voor BODEMPRIJZEN! 22 KRAS.NL CONFERENTIE Veel steun voor 'Duurzame en Veilige variant' brieven BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm m dinsdag 19 oktober 2010 door Edith Ramakers Maak een doorlaat met 106 forse buizen in de Brouwersdam, ver vang een deel van de Grevelingendam door een brug en bouw een getijdecentrale in de Brouwersdam. Maar dat is nog niet alle: Leg ook een sluis aan in de Brouwersdam waardoor de tien jachthavens in de Grevelingen weer een verbinding krijgen met de Noordzee. Dat waren enkele conclusies uit de drukbezochte Grevelingenconfe- rentie, die gisteren in Bruinisse werd gehouden. Daar ontmoetten lokale en provinciale bestuurders Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Halt Naar aanleiding van artikel: Halt te gen agressie en geweld (15 okto ber). Agressie en geweld zijn nooit goed te praten, zeker niet tegen buschauffeurs en hulpverleners. Helaas is er in de huidige samenle ving een afstand ontstaan tussen het gezag en bevolking en dit heeft de wederzijdse communicatie, res pect en omgang niet bevorderd. In 2009 heb ik wel persoonlijk con tact gehad met de parkeerwacht in Middelburg, hierna begreep ik in eens waarom je soms beter geen verbale communicatie kan hebben. Een boete vanwege onbetaald par keren terwijl ik in de auto zat. Er is absoluut geen geweld of agressie aan te pas gekomen. Terwijl mijn kinderen op de achterbank zich af- en belanghebbende organisaties el kaar. De bijeenkomst was georgani seerd door een bestuurscommissie van de Rijksoverheid die eind vol gend jaar met een afgerond voor stel moet komen om de slechte wa terkwaliteit van het Grevelingen- meer op te lossen. Want dat er iets ernstig mis is met de Grevelingenmeer was voor alle aanwezigen zonneklaar. Niemand wilde alles bij het oude laten. Door het gebrek aan zuurstof in het water van de Grevelingen ster ven planten en dieren. In de jaren zestig van de vorige eeuw is de zeearm de Grevelingen aan de landzijde afgesloten met de Grevelingendam en aan de zeezij de gebeurde dat in 1971 met de Brouwersdam. De bestuurscom missie spiegelde gisteren ambitieu ze en forse investeringen voor om de Grevelingen haar dynamiek te rug te geven. Iedereen zag het nut ervan in, om dat de Grevelingen een belangrijk natuurgebied is dat 'hulp moet krij gen'. Het leeuwendeel van de aanwezi gen stemde aan het slot van de conferentie dan ook voor een 'Duurzame en Veilige variant'. Daar hoort een doorlaat inde Brouwersdam bij (geschatte kos ten 160 miljoen euro), een brug over de Grevelingendam (tussen 90 en 250 miljoen euro), een schut sluis naar de Noordzee, even ten zuiden van Port Zélande (rond 70 miljoen euro) en een getijdecentra le in de Brouwersdam. De Greve lingen zal onder deze nieuwe om standigheden een getij slag krijgen van circa 50 centimeter, de wa terkwaliteit zal aanzienlijk verbete ren en er komt intergetijdenatuur, waar onder meer vogels kunnen foerageren. Door de beweging in het water komt zuurstof in de diepere delen van de Grevelingen. De Grevelingen zal dan ook dienst doen als waterberging. Een belangrijke nevenontwikke ling is de aanleg van een nieuwe 'duurzame' jachthaven, die de Gre velingen een toeristische impuls geeft. Architect Matthijs Zeelen- berg en Co Schot, van Marina Port Zélande trekken daarin samen op. vroegen waarom papa niet boos werd. Had ik vanwege ongepaste benadering ook het liefste het bon nenapparaat afgepakt en wegge gooid, maar ik deed dit niet. Overi gens werd het later ingediende schriftelijke bezwaar afgewezen door de desbetreffende parkeer- ambtenaar, wettelijk gezien had ze gelijk. Dan wordt het toch lastiger kalm te blijven! Amdliré HooimcSeirï: Scheldestraat 45, Lewedorp Borstkankerzorg Het zou de heer Rademacher en zijn organisatie sieren als zij niet zo hoog van de toren zouden bla zen over de 'goede' borstkanker zorg die uw instelling placht te ge ven. Ik ben namelijk een heel ande re mening toegedaan. Als op vra gen van mijn kant de internist en radiologen een algehele geheugen stoornis hebben moet u als voorzit ter van de raad van bestuur (hoe toepasselijk) de hand in eigen boe zem steken. Verbeteren is hard no dig en verlaat uw ivoren toren. G. van Meiirs Haverstraat 21, Bruinisse Ziekenhuizen Zeeland vergrijst sterk. In de leef tijd van 58-78 jaar worden per per soon, gemiddeld 80 procent van de medische kosten gemaakt. Deze klantengroep is ruim op Walche ren aanwezig en is misschien wel goed voor 40 procent van de om zet van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ). Directie en stafvoorzitter communiceren nu zelfs dat deze klanten lastig, zeuren en ongewenst zijn. Westkapelle en Domburg tellen voor de acute zorg al bijna niet meer mee. Vanuit Goes zijn er nu al, binnen 25-45 mi nuten, zelfs ook op topniveau acu te zorg en toplevel IC's in Antwer pen, Bergen op Zoom en Terneu- zen beschikbaar. Waarom alle acu te zorg naar Goes? Als er bijvoor beeld naast de N57-tunnel, nabij het station in Middelburg de acute zorg nieuw en modern gehuisvest wordt, is ook de kop van Walche ren en Schouwen in de zomer bin nen 25-30 min. bereikbaar. Vanuit Goes een extra locatie, nu zelfs bin nen 15-18 minuten bereikbaar. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Oermens 2 De heer Plansoen (krant, 16 okto ber) beweert dat de totale leeftijd van de aarde zevenduizend jaar is. Dit doet mij denken aan de eerste twee van de drie aapjes: (niet) ho ren, (niet) zien en zwijgen. Hoe kun je dit tegenwoordig nog met droge ogen zeggen, terwijl de 'ge leerden' (ze heten tegenwoordig overigens wetenschappers) harde bewijzen hebben geleverd dat de leeftijd van de aarde ongeveer 4,5 miljard jaar bedraagt. Dit wordt aangetoond door het radioactief verval te meten van de'diverse la gen gesteenten. De Neanderthaler is overigens geen voorloper van de huidige mens, maar deelt wel dezelfde voorouders. De heer Plansoen baseert zich op een boek dat in de loop van eeu wen uit diverse bronnen is samen gesteld. De Bijbel en die is daarbij nogal eens aangepast aan de eigen opvattingen van de diverse redi- geerders, vertalers en/of overschrij vers. Bram Koeman J. Roggeveenstraat 13, Goes door Jan van Damme In elk geval niet stijf of op af stand. Laagdrempelig, dat is het woord. Alsof het verleden in je eigen servieskast staat. Geschiedenis is immers van ons al lemaal. Pratend over geschiedenis kiest Va- lentijn Byvanck dat soort woor den. Hij is de inhoudelijk direc teur van het Nationaal Historisch Museum, dat ooit - binnen drie, zes, tien jaar? - bij het Openlucht museum in Arnhem zal verrijzen. De Week van de Geschiedenis (tot en met zondag 24 oktober) is voor hem 'top', met landelijk meer dan achthonderd deelnemende cul tuurinstellingen - vooral musea en archieven. Afgelopen vrijdag gaf Byvanck bij het Delta Paviljoen op Neeltje Jans het startschot voor de Week van de Geschiedenis. Een.'starttoef be ter gezegd, want de kinderen die als openingshandeling een dijk van nepzandzakken bouwden, mochten pas beginnen nadat hij met een partytoeter het startsein had gegeven. Valentijn Byvanck was tot vorig jaar directeur van het Zeeuws Mu seum in Middelburg. Daar liet hij al zien dat geschiedenis voor hem meer is dan een oud schilderij of een oud wandtapijt met een bord je met uitleg. Hij noemt de won- derkamers bovenin het museum - met een vrij willekeurige verzame ling objecten - een treffend voor beeld van wat hij als een pakken de presentatie van het verleden ziet. Het Nationaal Historisch Museum is tot nu toe niet meer dan een projectbureau. Over het eigenlijke gebouw - de plaats, de aanbeste ding, de parkeerplaatsen, het bud get van minstens 50 miljoen euro - is het laatste woord nog niet ge zegd. Dat kan nog wel even duren, verwacht Byvanck. Maar dat het er komt staat volgens hem vast. Ook als het nieuwe kabinet nog eens stevig in de cultuurgelden zal snij den. Momenteel heeft het Natio naal Historisch Museum al 35 werknemers in dienst. „Hoewel we alleen nog maar een kantoor en geen museum hebben, zijn we hartstikke actief', zegt Byvanck. „Met exposities, debatten, media- voorstellingen, en wat je nog meer kunt bedenken. Voor mij lijkt het WMMiM door Marcel Modde MIDDELBURG - Iets meer dan de helft van de ziekenhuizen (53 pro cent) en zorgcentra (57) in Neder land oefent minimaal één keer per jaar een ontruiming. Dat percenta ge moet drastisch omhoog, bena drukt de Brandwonden Stichting op basis van de resultaten van de eigen steekproef De organisatie heeft vorige maand alle raden van bestuur aangeschre ven en gewezen op de noodzaak van het oefenen. Een ontruimings plan op zich, zegt weinig volgens lector preventie aan de Brandweer academie René Hagen. Wanneer dit niet met enige regelmaat door het personeel wordt geoefend, ont staat er volgens hem al snel een Vele gegarandeerde vertrekdata! Rondreis Exotisch Zuid-Thailand 15 dgn o.b.v. 13 x ontbijt Vertrek: van 18/11/20101/m 15/3/2011 prachtige combinatie van cultuur, natuur en tropische eilandjes! met o.a. Bangkok, Koh Phangan en Samui incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36190 Rondreis Ceyion Compleet 16 dgn o.b.v. 14 x ontbijt en diner Vertrek: van 23/11/2010 t/m 5/4/2011 NERGENS VOORDELIGER! met o.a. Anaradhapura, Darfibulla, Kandy, Pinnawela, Gaile en Hikkaduwa incl. vlucht, verblijf, ontbijt en diner, NL- sprekende reisleiding en vele excursies Zie www.kras.nl/74756 Rondreis Rajasthan Varanasi 16 dgn o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 20/12/2010 t/m 18/4/2011 incl. bezoek aan de Taj Mahal! •met o.a. Delhi, Varanasi, Kamasutra- tempels, Jaipur, Pushkar en Mandawa incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25239 Rondreis Java Bali 17 dgn o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 23/11/2010 t/m 30/4/2011 ideale combinatie van cultuur en strand! met o.a. Jakarta, de imposante Borobudur, Bromo en vrije dagen op godeneiland Bali incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36204 waarom zou je meer betalen of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van L/ Arke o f X/reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80