iet verleden uit de muur trekken 23 'School in Baarland gaat dicht' bij brand slecht geoefend Lezing mid-term verkiezingen VS Zet de thermostaat een graadje lager, trek een dikke trui aan en draag bij aan een C02-neutraal Zeeland Wat is het beste Zeeuwse boek van 2010? Stem op www.pzc.nl/boekenprijs dinsdag 19 oktober 2010 door Raymosid de Frel BAARLAND - Openbare basisschool De Berenburcht in Baarland heeft nog maar tien leerlingen. De schooldirectie en gemeente Borse- le gaan er, hoewel nog niet al te hard uitgesproken, vanuit dat de school na dit schooljaar sluit. De Berenburcht zat vorig jaar okto ber met twintig leerlingen al on der het minimumaantal van 23. In tegenstelling tot de school in Elle- woutsdijk mocht De Berenburcht in afwachting van een wetsvoor stel openblijven van het ministerie van Onderwijs. Iedereen in Baar land houdt er nu echter toch ern stig rekening mee dat het doek nu alsnog zal vallen. „Als het zo blijft, dan is dit het laatste schooljaar", zegt onderwijswethouder Marga Vermue. Schooldirecteur Rob Het- tema verklaart het vertrek van tien leerlingen in een jaar tijd: „Een aantal ging naar het voortgezet on derwijs en een aantal is beter af op een school voor speciaal onder wijs. Wij adviseren ouders over de toekomst van hun kind. Dat doen we eerlijk, ook al snijden we ons daarmee misschien in de vingers. Maar het kind staat ook nu voor op. De kans is groot dat we slui ten, maar de man met de hamer is nog niet langsgeweest." MIDDELBURG - De Amerikaanse hoogleraar David Woolner geeft op woensdag 3 november een le zing over de uitslag van de mid-term verkiezingen in de Vere nigde Staten. De Amerikanen kie zen een dag eerder een nieuw Huis van Afgevaardigden. Woolner is historicus en gespeciali seerd in het Amerikaans president schap. Hij is voor enkele maanden gast-hoogleraar voor het Roosevelt Study Center in Middelburg. Lezing 'Hope or Fear for Obama', film zaal provinciehuis Middelburg, 12.15 tot 13.15 uur. Aanmelden vóór 22 ok tober via 0118-631590 of rsc@zeeland.nl. 'schijnveiligheid'. Eerder merkte di recteur publieke gezondheidszorg Ronald de Meij van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ) ook op dat het 'belang van een goede calami teitspreventie bij instellingen als ziekenhuizen nog steeds te weinig wordt onderkend'. Volgens Margaret Lafort van Zorg- saam Zeeuws-Vlaanderen worden jaarlijks bepaalde onderdelen uit het rampenplan geoefend. „Daarin worden ook onze woonzorgcentra en thuiszorgkantoren meegeno men." Wat het ziekenhuis aangaat, beperkt Zorgsaam zich vooral tot kleinschalige oefeningen, waarin slechts een deel Van (steeds wisse lende) afdelingen wordt ont ruimd. Zeer recent is in één van de operatiekamers de proef op de som genomen en begin volgend jaar staat een grotere oefening op de dialyse-afdeling op de rol. „He le afdelingen tegelijk hebben we we nog niet eerder gedaan. Dat is ook heel lastig, omdat je patiënten daar niet aan wil blootstellen. Maar door de compartimentering van het ziekenhuis denken we ook wel dat het volstaat om steeds in een ander deel te oefenen." Op de drie vestigingen van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis gaat dat niet anders, zegt Jaap Nele mans. „We hebben een rooster aan de hand waarvan iedere afde ling aan de beurt komt. Er wordt ook geoefend met patiënten, maar niet zo dat ze daadwerkelijk naar buiten worden gereden. Het moet wel verantwoord blijven." HiWIH 1 [18 E I ll wJ H Maak hiér een foto van, plaats deze op www.DELTA.nl/ZeeuwsGroen en maak kans op een doe-het-zelf pakket zonnepanelen! www.DELTA.nl/ZeeuwsGroen Ook uw bijdrage telt! Word vandaag ZeeuwsGroen met groene stroom van DELTA. Kijk op www.DELTA.nl/ZeeuwsGroen vooralle informatie, tips en adviezen over het besparen van energie en C02. kwartje van Kok, een fietsbel, de veters van leden van de Nederland se popgroep Doe Maar, een thee doek. Aangevuld met regionale za ken, zoals in Enschede een beugel van een Grolsch-fles en een ra dioverslag van een wedstrijd van FC Twente. Wie een object uit de muur haalt, krijgt er een kaartje bij dat extra informatie oplevert, als het voor een scanner wordt ge houden. De automatiek reist door het land, naar musea en culturele instellingen die hun publiek eens op een andere manier met het ver leden kennis willen laten maken. „Ons doel is geschiedenis bij de mensen brengen. Niet groot en plechtig in een museum, maar bij u thuis. Het verhaal achter de fiets bel die werd ingevoerd toen toene mende drukte op de weg dat no dig maakte, dat soort informatie. Je staat-ervan te kijken hoeveel mensen er met geschiedenis bezig zijn. Wij willen als Nationaal His torisch Museum dat enthousiasme grijpen en begeleiden." De reizende automatiek van het Nationaal Historisch Museum: een histo risch object in plaats van een broodje kroket. foto's Fred Ernst op de periode toen het Zeeuws Museum dicht was voor een ingrij pende verbouwing. Toen heb ik ook gezorgd dat er vanalles gebeur de." De kern van de hele aanpak is dat geschiedenis voor iedereen dicht bij moet zijn. Spreiding over het hele land is dus een 'must'. Met een foto-expositie in Arnhem, de opening van de Week van de Ge schiedenis op Neeltje Jans, een fes tival met filmpjes van één minuut in Amsterdam en een 'plaatsen van geschiedenis-project' in heel Nederland, lukt dat aardig. Boven dien is de reizende automatiek op dit moment in Enschede gestatio neerd. Het gaat om een verplaats bare muur van acht meter breed en drie meter hoog, waarin luikjes zijn aangebracht. Met precies de- Valentijn Byvanck zelfde klepjes waarachter je in de snackbar een kroket aantreft. Maar in plaats van nasischijven en ge haktballen vind je in deze automa tiek historische objecten. Zoals het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53