Ontstressen in de tuin i 4l ttoAWrK'iwMjjer ALwwi Kenutm dinsdag 19 oktober 2010 Even aan dat ene knopje draaien, dan die knop indrukken, schuifje om hoog, ander schuifje een tikje omlaag en... de stem van levensliedzanger Alwin Rennen galmt in een Engels kerkje. Dan weer wat gefriemel met knopjes en voila, we zijn in een opnamestudio in Los Angeles, laat de com puter van Alwin op een display zien. „Deze machine heeft zoveel mogelijk heden", zegt de zanger. „Bij deze instelling bijvoorbeeld, lijkt het net alsof ik in een grote concertzaal sta te zingen." In de tuin van Alwin Ren nen in Kapelle prijkt een professionele muziekstu- dio. De ruimte staat tjok vol apparatuur. Honder- .den knopjes, knipperende lampjes, en schuifjes op indrukwekkende mengpanelen. Boxen en gitaren hangen aan de muur en in een hoek staat een grote micro foon waarmee nieuwe nummers ingezongen kunnen worden. De studio is een droom die is uitgekomen, zegt de Kapellenaar, die sinds 2008 ook wel bekend is als de ene helft van de Havenzangers. „Ik had vroeger al een werk- studiootje, maar dit is toch wel het ultieme speelgoed", lacht hij. Alwin is elke dag in zijn studio te vinden. „Toch wel een uurtje of anderhalf per dag", zegt hij. „Ik maak hier orkestbanden voor mijn optredens. Maar ik repeteer hier ook heel veel. Als je vaak optreedt, is het belangrijk om je stem in conditie te houden." Inspiratie voor nieuwe nummers doet hij veelal op in de auto. „Als ik onderweg ben, is dat voor mij eigenlijk een rustmoment. Ik kan dan mijn gedachten even laten gaan of ik hoor op de radio een leuke beat waarvan ik denk: 'Hé, daar ga ik iets mee doen.' In mijn studio werk ik die ideeën dan uit." De studio, die uitkijkt op de tuin, is echter ook een plek waar spontaan nieuwe ideeën en liedjes ontstaan. Dan is het met de pc geluids fragmenten knippen en plekken en effecten toevoegen. Uit de indrukwekkende machines weet Alwin allerlei zogenaamd 'plug inns' te toveren. Een trompet of een accordeon erbij, geen probleem. „Ik kan zelfs met mijn stem complete koren maken." De Havenzanger geeft een demonstratie. Hij zingt een stukje van een lied in en neemt het op. Hij goochelt met wat knopjes en daar is het zelfde stukje muziek te horen, maar dan gezongen door een gospelkoor. „En dit is ook leuk", lacht hij, „een duet." En ja wel hoor, de computer plakt bij de originele stem van Alwin automatisch een vrouwelijke versie. Een galm uit een Engels kerkje is ook zo gepiept. De techniek staat voor niets, al schuilt er wel een gevaar in. „Je moet uitkijken dat je de boel niet overproduceert", stelt Alwin. „Dat niemand op een feestzanger in een Engels kerkje zit te wachten, lijkt me duidelijk. Maar ook in het perfectioneren van de stem kun je soms te ver gaan. Het moet niet over the-top klinken." Toch is het digitaal aanpassen en opvijzelen van de muziek in de studio erg belangrijk voor de Havenzanger. „Feestmuziek of Nederlands talige meedeiners moeten namelijk mooi klin ken. Anders heb je een probleem. Dat is met rock anders. Daar mag wel een rauw randje aan zitten en mag het wel eens niet helemaal zuiver klinken. In mijn genre speelt perfectie juist een grote rol." Hoewel de zanger veelal binnen zit in zijn studio en niet bepaald een buitenmens is, is de tuin waarin de studio staat wel belangrijk voor hem. Het is de plek waar hij na het studiowerk graag even uitrust. „Ik heb een hoekje waar ik graag zit en soms ook wat muziek schrijf. De tuin is echter vooral een plek van rust. Mensen zien wel al die apparatuur in de studio waar mee je de leukste dingen kunt doen, maar ze zien niet dat het voor mij ook werk is. Zoals zo vele creatieve geesten werk ik ook vaak tegen de deadline aan en is de tijdsdruk om iets af te krijgen groot. Dan is de tuin wel fijn om weer even bij te komen." Dennis Rijsbergen Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage overleven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Wai'vAA»' j-ft Ju irtmAiï A)\J\/UUW W V *4 M 'D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40