cultuur 113 Nederlandse liedjes in jazzjasje Dany Lademacher helpt Smout stap voorwaarts Treur grijpt net naast de NS-prijs JAN MENU Saxofonist presenteert Dutch Songbook in Porgy en Bess Ted van Lieshout geeft lezing Voorpremière film Majesteit agenda dinsdag 19 oktober 2010 door Mischa Beckers De van oorsprong Zeeuw se jazzmuzikant Jan Me nu wordt beschouwd als toonaangevend op de baritonsaxofoon. Dit najaar speelt hij Nederlandse liedjes die het in zich hebben een jazz Stan dard te worden. Het bijbehorende album kreeg de titel Dutch Song book, in navolging van het Ameri can Songbook, waaruit vele jazz muzikanten putten. Zondag speelt Menu in Porgy en Bess en presenteert er de cd. Een primeur: „Het album is nog niet landelijk gepresenteerd. Ik doe in Porgy een speciale pre-release", zegt Menu. „Met Porgy en Terneu- zen heb ik een speciale band. Een gedeelte van het idee ontstond hier. Bij Trudy van Tol van De Tol- lebol bijvoorbeeld draaiden we tot diep in de nacht vele liedjes." Het idee voor het Dutch Song book leefde al lange tijd bij de saxofonist. Hij toerde jarenlang met Greetje Kauffeld en Peter Nieuwerf en dat hielp hem op weg. „Die kennen zoveel liedjes. We zaten veel samen in de auto en spraken uren over die muziek. Ik kende van veel stukken de jazz uitvoering maar zij wisten steeds waar die oorspronkelijk vandaan kwamen." Menu werkte het concept verder uit met pianist Jasper Soffers. Een jaar lang zochten ze naar liedjes die de naoorlogse periode beslaan tot nu, en wisselden er ideeën over uit. Samen selecteerden ze de stukken, schreven arrangementen en besloten met wie ze gingen op nemen. Wanneer heeft een stuk het in zich een jazz standard te worden? „Een van de belangrijkste elemen ten is dat de melodie overeind moet blijven zonder gezongen tekst. Daarnaast moet het harmo nisch interessant zijn om over te improviseren. Belangrijk voor jazz muziek." Dat laatste kwam verrassend tot uitdrukking in Wat voor weer zou het zijn in Den Haag. „Ik speelde het liedje eindeloos op piano en kwam uiteindelijk tot een versie die leek op wat John Coltrane in de jaren zestig deed met populaire stukken uit die tijd." Dat het moment belangrijk is in jazzmuziek bleek tijdens de opna mesessies. Sommige stukken be landden heftiger dan bedacht op het album en andere lieflijker of ro mantischer. „Dat is het mooie van jazz. Het opnameproces heeft in vloed. Ook kwamen de overige jnuzikanten met ideeën over de uitvoering. Voor Het laatste won der, van Spinvis, zat ik de nacht voor de opname nog tot half vier te ploeteren, 's Morgens hoorde ik het toch weer anders in mijn hoofd en zette ik in tien minuten snel een nieuw arrangement op pa pier." Het album bevat zo'n vijftig minu ten muziek. Live voegt Menu enke le stukken uit het American Song book toe. „Om aan te geven hoe het proces bij die Amerikaanse standards ging. Ik vertel dus wel het een en ander en wil graag uit leggen wat daar is gebeurd." Jan Menu presenteert The Dutch Song book, zondag, Porgy en Bess, Terneu- zen. Aanvang: 15.00 uur. Bezetting: Jan Menu (baritonsaxofoon), Jasper Soffers (piano), Clemens van der Feen (contra bas), Hans van Oosterhout (drums). Jan Menu: „Met Porgy en Bess en met Terneuzen heb ik een speciale band." AMSTERDAM - Franca Treur heeft met haar Zeeuwse roman Dors vloer vol confetti net naast de NS Publieksprijs 2010 gegrepen. Vol gens Esther Scholten, hoofd van het stembureau, was Treur tot op het laatst in een felle strijd verwik keld met Simone van der Vlugt. Die kreeg uiteindelijk gisteren in het Concertgebouw in Amsterdam de prijs toegekend, voor haar thril ler Op klaarlichte dag. Erwin Mortier eindigde op de der de plaats met Godenslaap, Ernest van der Kwast werd vierde met Mama Tandoori en Suzanne Ver meer vijfde met Cruise. De vast- goedfraude van Vasco van der Boon en Gerben van der Marei kreeg van de zes genomineerde boeken de minste stemmen. In to taal brachten 32.346 mensen hun stem uit. Dat waren er tweedui zend minder dan vorig jaar. Simone van der Vlugt (1966) rea geerde verheugd op de NS Pu blieksprijs, die bestaat uit een sculptuur van Jeroen Henneman, een bedrag van 7500 euro en een NS-jaarabonnement. „Ik vier dit jaar mijn vijftienjarig jubileum als schrijver, maar ik had nog nooit een prijs van de stichting CPNB ge- wonnen. Ilc had er zo langzamer- hand een nominatiefrustratie van gekregen." Het verhaal van Van der Vlugt over een vrouw op de vlucht voor haar gewelddadige ex-vriend - de politie wil haar intussen spreken over de moord op haar beste vrien din - was de favoriet van een kwart van de stemmers. Op klaar lichte dag verscheen begin dit jaar. Er gingen meer dan 150.000 exem plaren van over de toonbank. door Rolf Bosboom Drie nummers staan er op Naar huis, de nieuwe EP van Smout. Het hadden er best meer kunnen zijn, maar de Zeeuwse nederpopband koos be wust voor kwaliteit boven kwanti teit. Net zoals zij de opnamen uit stelde om nog beter voor de dag te kunnen komen. Naar huis, sinds gisteren verkrijg baar, is geproduceerd door Dany Lademacher, welbekend als gita rist van Herman Broods Wild Ro- UIT-ACENDA Op stap? Avondje theater? Naar de bioscoop? Alle uitgaansagenda's zijn te vinden op www.pic.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl mance en tegenwoordig actief bij de Paris Dandies. De samenwer king is tot stand gekomen in het kader van het bandcoachingspro- ject Popaanzee, waaraan Smout in het seizoen 2008-2009 heeft deel genomen. Het Middelburgse vijftal kreeg Lademacher als coach toege wezen. De samenwerking eindigde for meel medio vorg jaar, maar band en Lademacher bleven contact houden, ook omdat het plan was enkele nummers op te nemen. „We hebben dat bewust op de lan- MIDDELBURG - In het kader van de expositie Voorbeeldig verbeeld bij CBK Zeeland in Middelburg geeft schrijver, dichter, illustrator en vormgever Ted van Lieshout van avond een lezing. Deze wordt gege ven in het auditorium van het pro vinciehuis. Aanvang: 19.30 uur. Na afloop is er gelegenheid de ten toonstelling te bezoeken. Aanmelden is noodzakelijk. Dat kan telefonisch (0118-611443) of per e-mail (info@cbkzeeland.nl). ge baan geschoven", zegt drum mer Roderik Wijkstra. „Dany had het te druk en wij wilden echt iets goeds neerzetten." Enkele maanden geleden zijn ze alsnog de studio ingegaan. Bij Gou da werden drie nummers opgeno men: een catchy popnummer, een ballad en een gevoelig pianonum mer. „We zijn heel blij met het re sultaat. Het is een flinke stap voor waarts ten opzichte van onze eer ste demo." De inbreng van Lademacher is daarbij van groot belang geweest. VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het Jaar' presenteert vanavond de voorpremière van Majesteit van re gisseur Peter de Baan. De voorstel ling in de Vlissingse bioscoop Cine- City begint om 19.30 uur. De speelfilm gaat over koningin Beatrix. De spanningen lopen hoog op wanneer premier Balken ende de troonrede op het laatste moment wil veranderen. Beatrix verzet zich. Zij wil niet langer dan sen op de muziek van anderen. Hij gaf onder meer tips over goede arrangementen en het variëren in akkoorden, zegt Wijkstra. „Maar hij heeft vooral gehamerd te focus sen op het maken van radionum mers, liedjes met een kop en een staart die op de radio kunnen. On ze nummers waren vaak te lang en vielen te veel in herhaling." Smout"probeert ook landelijk voet aan de grond te krijgen. De band sluit niet uit dat Lademacher daar bij een rol kan spelen. „We zijn on langs al benaderd door een platen maatschappij, maar voorlopig zijn Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Marien bioloog Inez Flameling geeft le zing (met aansluitend film) over koraalrif fen. Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur. ©uwerkerk Busrondrit Watersnoodmuseum in Week van de Geschiedenis. Om 14.00 uur. Westenschouwen Bosexcursie onder leiding van natuurgids we daar voorzichtig mee", aldus Wijkstra. „Dat je het in Zeeland goed doet, wil nog niet zeggen dat je klaar bent voor de grote stap. We zitten voor ons gevoel nog in een groeiproces. De afgelopen tijd hebben we veel geleerd en met die bagage zijn we nu nieuwe num mers aan het schrijven. Het stre ven is orn over een jaar te begin nen met de opnamen van een vol waardig album." Meer informatie: www.smoutband.nl. Daar is Naar huis ook te bestellen. in boswachterij Westerschouwen. Vanaf Excursieschuur Staatsbosbeheer in de boswachterij. Om 13.30 uur. Zierikzee Lezing door auteur Kees van Beijnum in filmtheater fiZi. Aanvang 19.30 uur. Politiek Café van de Bewonersbelangen Binnenstad Zierikzee (BBZ). In grand café de Scheepswerf om 20.00 uur.. PODIUM Middelburg Zangeres Heather Nova begeleidt zichzelf acoustisch op gitaar. Stadsschouwburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13