naar zege 29 Schletterer neemt in stijl afscheid Jaap Hennekeij kijkt uit naar openingsavond tCUSHlON Smit woedend op NOCNSF en KNSB maandag 18 oktober 2010 Enkele uren na zijn indrukwekkende zege in de Ronde van Lombardije is Philippe Gilbert in België uitgeroepen tot 'Flandrien' van 2 010. Voor de renner van Omega Pharma-Lotto was het voor het tweede jaar op rij dat hij werd gekozen tot beste wielrenner van het jaar in België door Ad Pertijs COMO - Philippe Gilbert pakte gis termorgen in Parijs de trein rich ting Monaco. „Eindelijk naar huis. Eindelijk rust", verzuchtte de 28-ja- rige Belg, na een wel erg ver moeiende en enerverende zater dag. In de stromende regen won hij in Como voor de tweede keer op rij de Ronde van Lombardije om vervolgens vliegensvlug naar Brussel. Ook al regent het pijpenstelen en zijn de wegen spekglad geworden door alle herfstbladeren en losge weekte olie. Velen zochten zater dag met een aanval heldhaftig hun geluk in de Italiaanse slotklassie- ker, maar alleen de uitval van de Belg was de enige ware. Op de Cor- ma di Sormano ging hij achter de ontsnapte Bauke Mollema aan. De Groninger van Rabobank kwam nog wel als eerste boven op de nieuwe scherprechter van de koers, maar in de listige afdaling sloeg Gilbert zijn slag. Alleen Michele Scarponi kon hem volgen. Tot op de laatste beklim ming kort voor de finish in Como. De Italiaan verschakelde zich en weg was Gilbert. „Ik moest het zo wel doen, want in de spurt weet je het maar nooit", lichtte de Waal zijn aanval toe. Om vervolgens vast te stellen dat hij trots mocht zijn op de manier waarop hij de koers had aangepakt. „Die nieuwe finale, met de Sorma no en de gevaarlijke afdaling, was ook precies wat mij goed ligt." Gil bert heeft nu vijf klassiekers (2x Lombardije, 2x Parijs-Tours en Am- stel Gold Race) op zijn naam staan. Volgens hem is het tijd ge worden om verder te dromen. „De Ronde van Vlaanderen, Luik-Baste naken-Luik, Milaan-Sanremo en waarom ook Parijs-Roubaix niet?" door Sven Remijnsen In de aanloop naar het WK drieban den in Sluiskil laat de PZC elke dag een bijzondere betrokkene aan het woord. Vandaag aflevering 4: Jaap Hennekeij (62) uit Breskens. Wat is je rol tijdens het WK? „Ik ben toernooidirecteur. Dat be tekent onder meer dat ik in de voorbereiding op het toernooi mijn netwerk heb aangeboord en de contacten met de sponsors en de provincie heb gelegd. Tijdens het WK ontvang ik bovendien de gasten. Ik heb alle wereldbekertoer nooien in Sluiskil meegemaakt en deze periode doet me erg denken aan onze eerste World Cups. Toen was ook alles nieuw en moesten we improviseren als we voor ver rassingen kwamen te staan. Dit is een heel ander evenement, een door Maurice Steketee Als hem dat allemaal gelukt is, ziet Phil nog meer gloren aan de ein der. „Een mooie ereplaats in een grote ronde bijvoorbeeld. Als ik er in slaag om nog eens drie kilo te verliezen, moet het mogelijk zijn." Bauke Mollema droomt al langer van de grote ronden, maar weet sinds zaterdag dat hij ook in een klassieker als de Ronde van Lom bardije lekker uit de voeten kan. „Ik denk dat ik hem vaker ga rij den", sprak Mollema gistermiddag toen de ergste kou alweer uit zijn botten was verdwenen. Nadat hij de dag ervoor in Como als dertien de over de streep was gekomen, kon Mollema weinig meer uitbren gen dan dat het bar en boos was geweest. „Nu ik niet meer half on derkoeld ben, kun je ook weer den ken aan de mooie dingen uit de koers." Wat die mooie dingen waren? „Dat ik alleen voorop reed op die klim." Hij viel wel erg vroeg aan. „Te vroeg", weet ook Mollema zelf. „Op dat moment voelde ik me echter goed. Ik behoorde zater dag tot de beste klimmers en dat is een lekker gevoel." Hij dacht ook geen andere keuze te hebben. „Ik had al gezien dat Gilbert de sterk ste man in koers was en ik wist ook dat het steeds brak in de afda lingen. Je kon er op wachten dat Gilbert de aanval zou zoeken in de afdaling van de Sormano. Door al vast wat voorsprong te nemen, denk je nog een kansje te hebben om hem te volgen." Niet dus. Mol lema belandde in een kleine jacht- groep. In de laatste vijf kilometer verloor de Groninger nog onwaar schijnlijk veel tijd. „Aan de voet van de laatste klim dacht ik nog te gaan rijden voor de derde plaats, lakob Fugelsang viel aan en ik kon niks meer. Gelukkig was er een man die me op het laatst nog hon derd meter naar boven duwde." AMSTERDAM - Sébastièn Schletterer heeft met een persoonlijk record op de marathon voorlopig af scheid genomen van het hardlo pen. De Middelburgse atleet ging in de marathon van Amsterdam nog één keer volle bak. Schletterer raffelde de ruim 42 kilometer af in 2 uur, 25 minuten en 45 seconden. Daarmee werd hij, in een sterk deelnemersveld, vierde Nederlan der en eerste in zijn leeftijdscatego rie M35. Hoewel de hardloper van Dynami ca twee weken na de Kustmara- thon zijn persoonlijk record met bijna twee minuten aanscherpte, had Schletterer na afloop een dub bel gevoel. „Gezien de omstandig heden ben ik tevreden. Maar m'n doelstelling, binnen de 2 uur en 25 minuten finishen, heb ik niet ge haald. Ik denk dat 2.23 of 2.24 mo gelijk had moeten zijn, maar door dat de omstandigheden niet hele maal ideaal waren is het niet ge lukt. Alles moet meezitten wil je een supertijd kunnen neerzetten. Bovendien kreeg ik de laatste da gen ook nog met een verkoudheid te maken. Last van de inspannin gen tijdens de Kustmarathon heb ik niet gehad." Volgens Schletterer was het giste rochtend behoorlijk koud in Am sterdam en stond er ook aardig wat wind. „De start was al om kwart voor tien 's ochtends en toen was het slechts een graad of vijf Dat was niet in mijn voordeel en kostte me extra brandstof Ik kan slecht tegen kou en was nog niet helemaal opgewarmd. In het begin liep ik gewoon met kippen vel." De Middelburger werd de eerste dertig kilometer bijgestaan door Michel Schrier, die als haas fun geerde. „Hij heeft het echt heel goed gedaan", vertelde Schletterer na afloop. „Hij luisterde goed naar me. We konden een vlak schema lopen. Toen Michel uitstapte, had ik het wel even moeilijk, maar al snel kwam er een treintje met de eerste dame langs en daar heb ik toen bij aangepikt." De marathon van Amsterdam was voorlopig de laatste wedstrijd voor Schletterer. „Die deal heb ik met Getu Feleke gaat als eerste over de finish in het Olympisch Stadion. foto Olaf Kraak/ANP m'n vrouw gemaakt en daar ga ik me aan houden. Dit was m'n laat ste uitstapje. Mensen zien wel je prestaties, maar ze beseffen niet al tijd wat je er allemaal voor moet doen en laten. Door m'n leeftijd ga ik achteruit en ik moet dus nóg meer trainingskilometers gaan ma ken wil ik me nog verbeteren. Dat zie ik niet zitten. Het is mooi ge weest." De marathon werd gewonnen door Getu Feleke. De jonge Ethio piër, die volgende maand 24 jaar wordt, liep de klassieke afstand in 2 uur, 5 minuten en 44 seconden. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van de Keniaan Gil bert Yegon met 2.06.18. Ook de Keniaanse nummer twee Wilson Chebet bleef onder het oude parkoersrecord. De debutant op de marathon noteerde 2.06.12. De Ethiopiër Chala Dechase finish te als derde in 2.07.23. Beste Nederlander was Ronald Schröer. Hij kwam na 2 uur, zes tien minuten en 55 seconden over de finish. Feleke zorgde in Amsterdam voor de eerste Ethiopische zege sinds 2005, toen de huidige wereldre cordhouder Haile Gebrselassie won in 2.06.20. „Ik hoop op een dag net zo goed te worden als Hai le", verklaarde winnaar Feleke. De Keniaanse Alice Timbilil won bij de vrouwen. De atlete werkte de ruim 42 kilometer af in 2 uur, 25 minuten en 3 seconden. Zeeuwen in marathon Amsterdam Uitslagen andere Zeeuwen: Sjaak Brouwer (Middelburg) 2.53.31 Bart Verkaart (Zierikzee) 2.59.16 John Ravia (Zierikzee) 3.03.37 John Guequierre (Middelburg) 3.26.47 Robert Carol (Middelburg) 3.27.34 schaal groter nog. Het is natuurlijk een prachtig platform waarop Sluiskil zich kan manifesteren, maar in de aanloop zijn er ook meer zorgen. Daarom spelen we als organisatie kort op de bal. Zo proberen we eventuele verrassin gen te voorkomen." Hoe is je liefde voor het drieban den ontstaan? „Per toeval. Tijdens mijn tijd als ge- IcHAMPIONSHIP 1 1 SLUISKIL 2010; 20 - 24 oktober deputeerde werd ik door de organi satie in Sluiskil gevraagd voor het comité van aanbeveling. Ik ging Jaap Hennekeij een keer naar een vergadering van het bestuur, bood spontaan aan een paar dingen te regelen en voor ik het wist stond mijn naam in het verslag met allerlei actiepunten er achter. Met biljarten had ik hele maal niets. Ik zag het op tv en had het wel eens gespeeld in het café, maar daar kwam niemand naar kij ken, en terecht. Ik ben er stap voor stap ingerold." Waar kijk je het meest naar uit op het WK? „Naar morgenavond, als het toer nooi officieel wordt geopend. De opening en de eerste dag, overmor gen, zijn altijd het spannendst. Dan pas weet je of alles goed ge pland is." Wie wordt wereldkampioen? „We hopen op Dick Jaspers, maar onderschat ook de huidige wereld kampioen, de Griek Filipos Kasido- kostas, niet. Hij kan zeer geconcen treerd spelen en wordt iets te wei nig genoemd bij de kanshebbers." Raymond Gerrits (Middelburg) 3.40.38 Pieter van Maaren (Middelburg) 3.41.30 Jack van Aspert (Middelburg) 3.42.57 Rinus Reijngoudt (Terneuzen) 3.51.25 ARNHEM - Gretha Smit heeft ver bijsterd gereageerd op de straf die NOCNSF en schaatsbond KNSB haar zaterdag oplegden. Beide in stanties willen tot en met de Olympische Spelen van 2014 niet meer samenwerken met de oud-schaatsster, die een klein jaar geleden stopte met haar sport. Ook komt Smit een jaar lang niet in aanmerking voor een nieuwe schaatslicentie. Haar voormalige coach Ingrid Paul kreeg dezelfde straf. De maatregelen volgen op de uitkomst van het rapport van de 'commissie Turijn'. Begin juli con stateerde de commissie dat het kamp rond Smit tijdens de Winter spelen van Turijn (2006) de Poolse Katarzyna Wojcicka geld bood voor een startplek op de 5000 me ter. „Ik ben me van geen kwaad be wust", aldus Smit zaterdag. „Ik heb Wojcicka geen bod gedaan. Hoe komen ze daarbij?" 6elö FeleKs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79