Landzaat duwt El Hamdaoui steelt de show 261 Afellay heeft PSV ra söjn greep EREDIVISIE FC Twente heeft het in De Kuip moeilijk tegen Feyenoord, maar wint wel: 0-1. Denny Landzaat maakt de enige treffer. maandag 18 oktober 2010 door Hans Leber ROTTERDAM - Voor wie tien jaar buiten bewustzijn was, is het de wereld op zijn kop. De regerend landskampioen, het dit seizoen nog ongeslagen FC Twente, be zoekt de nummer veertien van de ranglijst: Feyenoord. Hoewel weini gen een cent geven voor de kan sen van de jonge Rotterdammers, spelen die fris van de lever, eigen lijk zelfs gewoon goed. Maar de échte kansen en ook de winst zijn vóór FC Twente: 0-1. Werkelijk niets is meer normaal in Rotterdam. Voor het eerst sinds 2002, na zeven keer winst en één keer een gelijkspel, verliest Feye noord in eigen huis van FC Twen te. Voor FC Twente daarentegen is winnen zo gewoon geworden dat zelfs een slechte wedstrijd tegen een sterkere tegenstander nog drie punten oplevert. FC Twente blijft ongeslagen en Feyenoord haalt uit de laatste vijf wedstrijden maar één schamel punt. Zo gaat dat. Het jonge Feyenoord, de ploeg die zaterdagavond weer laat zien dat er talent in zit, kan een punt heel goed gebruiken, ver dient die ook maar krijgt hem niet. Dat heb je, in de hoek waar de klappen vallen. FC Twente, dat bijna krom loopt door de hoeveel heid succes, dwingt de winst een voudig af door makkelijker kansen te creëren én door te scoren. Juist Denny Landzaat, de 34-jarige middenvelder die deze zomer voor een lager salaris bij Feyenoord wil de blijven maar van de club te ho ren kreeg dat daar een'spits harder nodig was, schuift de bal in de slot fase van afstand beheerst in het doel. Ook voor deze technicus is het de omgekeerde wereld: vorig jaar was hij thuis in de Kuip, als onderdeel van een zwoegende ploeg bij een club in problemen. Nu strooit hij als gast in diezelfde Kuip met passes in een uitgebalan ceerd elftal, en dat voor een club waar de polonaise maar voort duurt. Ach, het kan er in Rotterdam alle maal nog wel bij. Want hoewel je zou denken dat FC Twente een mooie tegenstander is, zitten er za terdagavond slechts 44.00 toe schouwers. Grote lege plekken op de ringen duiden op een afne mend enthousiasme onder de fans. Zelfs tegen Ajax was het kort gele den niet uitverkocht. Pogingen van technisch directeur Leo Beenhakker om in de winter ergens doelpunten vandaan te ha len, een spits te kopen, leiden tot dusver slechts tot geruchten en niet tot een spits. Zo zou Craig Bel lamy van Manchester City (ver huurd aan Cardiff City) wel oren hebben naar Rotterdam. De vraag hoe zijn salaris van minimaal een paar miljoen euro per jaar moet worden opgehoest, laat het ge rucht vooralsnog onbehandeld. Feyenoord-trainer Mario Been ver zuchtte zaterdagavond dan ook dat hij de komst van Bellamy naar het land der fabelen verwijst. „Maar Leo was deZe zomer bij Manches ter City en heeft met hem gespro ken, dat wel." Waar Feyenoord in 2006 met een onverdiende avond overwinning (2-1) op FC Twente zo ongeveer een bestorming door supporters van het Maasgebouw voorkwam,: is de lage plaats op de ranglijst nu geen reden voor onlus ten. Niets is meer hetzelfde. Het applaus van het Feyenoord-pu- bliek na de wedstrijd geeft aan dat ook bij de fans de harde werkelijk heid doordringt, namelijk dat Beens jonge ploeg op die veertien de plaats steun verdient en geen hoon. Want in Rotterdam is niets zoals het was. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Het was zeker niet hautain bedoeld. Móunir El Ham daoui had tegen NAC (3-0) een wonderschoon doelpunt gemaakt, maar of dit zijn mooiste was? Hij hield geen lijstje bij, zei hij zater dagavond na Ajax-NAC (3-0). „Ik zou eigenlijk al mijn doelpunten eens rustig moeten terugzien om een oordeel te vellen." In de 31ste minuut kreeg de Marok kaanse international de bal mee van Luis Suarez, in het rechterge deelte van het strafschopgebied. In. een flits zag El Hamdaoui dat NAC-doelman Jelle ten Rouwelaar de korte hoek afschermde. Met een hard schot zou hij kansloos zijn. Voor hij het wist wurmde hij de punt van zijn schoen onder de bal. De gevoelvolle lob had precies genoeg hoogte om uit de graaien de handen van Ten Rouwelaar te blijven en exact de juiste snelheid om in de verre hoek tegen het net te ploffen. Ajax nam daarmee een 2-0-voor- sprong. Jan Vertonghen had zijn ploeg met een geplaatste kopbal al snel aan de leiding gebracht. Koortsachtig joegen de Amster dammers op meer goals, onder aanvoering van Luis Suarez. Het was voor zijn doen alweer een tijd je geleden (vier duels) dat hij voor Ajax had gescoord. Bovendien spookte de handsbal die hij twee weken geleden tegen FC Utrecht maakte nog.door zijn hoofd. Die fout leidde uiteindelijk tot een uit zonderlijke thuisnederlaag. Suarez moest tegen NAC, soms tot zijn eigen frustratie, tot diep in de tweede helft op zijn treffer wach ten. Ajax was te slordig in en rond het strafschopgebied van de tegen stander om tot uitgespeelde kan sen te komen. Maar een vrije trap op twintig meter van het doel bood soelaas: Suarez krulde de bal fraai in de bovenhoek. Het applaus voor de rentree van Ahmed 'Mido' Hossam was op dat moment net weggestorven. De aanvaller die op twintigjarige leef tijd, na ruim twee bewogen seizoe nen, door de toenmalige trainer Ronald Koeman werd wegge stuurd, is door Martin Jol zeven jaar later teruggehaald. De twee kennen elkaar van Tottenham Hotspur, een van de vele clubs die Mido sinds zijn aftocht bij Ajax heeft gediend. Zijn laatste episode bij Middles brough had de aanvaller somber gestemd. Met zijn riante salaris drukte hij te zwaar op de begro ting van de club. Hij mocht niet meetrainen met de selectie en hij moest zichzelf fit houden. „Een goede voorbereiding op het sei zoen heb ik niet gehad", zei Mido zaterdagavond, terwijl hij met de mouw van zijn vest wat zweet druppeltjes van zijn voorhoofd veegde. In financieel opzicht heeft Ajax niet veel te lijden van de komst van de Egyptische spits, of de club er sportief iets mee opschiet, ligt aan Mido. Met Jol stelde hij een plan op: kilo's kwijtraken, fit wor den, speelminuten maken. „Nu een kwartier, dan twintig minuten en straks een half uur." Dat zijn witte broekje nog wel erg strak zit, nuanceerde Mido. „Ik was acht tien toen ik bij Ajax kwam. Ik ben nu 27, mijn lichaam is veranderd." Volgens Mido zelf is hij in die ne gen jaar ook geestelijk gegroeid. Zijn aanvaringen met Koeman schaart hij onder de noemer 'jeug dige onbezonnenheid'. „Koeman probeerde ons op zijn manier te helpen en te begeleiden. Daar kijk ik nu anders tegenaan dan toen. Natuurlijk ben ik veranderd. Ik heb inmiddels drie kinderen." Ajax-spits Luis Suarez wordt omsingeld door spelers van NAC. toto Olaf Kraak/ANP door Frans van den Nieuwenhof TILBURG - PSV-coach Fred Rutten herhaalde gistermiddag nog maar eens wat hij de voorbije maanden al vaker constateerde: Ibrahim Afel lay is sterker en volwassener ge worden. Zowel mentaal als fysiek. De inter land tegen Zweden van afgelopen dinsdag was daarvan een duidelijk bewijs en ook het doelpunt waar mee Afellay gistermiddag in Til burg de wedstrijd tegen Willem II besliste (2-4), illustreerde zijn goe de ontwikkeling. De wens om naar het buitenland te vertrekken, wordt daarmee steeds sterker bij Afellay, die PSV daarmee behoorlijk in verlegen heid brengt. Afgelopen zomer moest de club nog een royaal bod van Hambur ger SV (ter waarde van negen mil joen euro) laten schieten, omdat de speler liever bij PSV bleef dan naar Duitsland te verhuizen. De di rectie kampt met een serieus di lemma. Voor de landstitel moet 'al les' wijken, maar als Afellay in de winterstop kan worden verkocht, levert dat nog enkele miljoenen eu ro's op. Aan het eind van het sei zoen is hij transfervrij. Tenzij Afel lay natuurlijk besluit om zijn con tract te verlengen. Daar hoopt PSV op. Tot die tijd houdt de speler zijn werkgever dus in een houdgreep. Rutten wil een vertrek ten koste van alles voorkomen. „Het zou heel erg vervelend zijn als hij ons in de winter verlaat, maar ik ga er vanuit dat dit niet zal gebeuren", sprak Rutten gisteren. „Ook het team heeft de wens uitgesproken, dat hij bij PSV blijft. Maar ik be grijp ook dat de speculaties alleen maar sterker worden na zijn goede wedstrijd in het Nederlands elftal. Voor Ibi zou een mooie transfer ge weldig zijn." Runen weet wat Afellay beweegt. „Ik heb gezien hoe hij de afgelo pen tijd in zichzelf heeft geïnves teerd, óók door de rol die hij nu vervult. Dat is mooi om te zien. De ene speler is klaar op zijn 21ste, de andere heeft, een langere weg te gaan", meent Rutten. „Ibi heeft ge leerd zijn energie dusdanig te ge bruiken, dat hij het tot de laatste minuut kan volhouden." Afellay was gisteren niet de beste man op het veld, maar wel van groot belang op een cruciaal mo ment. Vlak voor rust schudde hij twee te genstanders af en knalde beheerst de 2-3 binnen. Die treffer maakte Willem II kansloos. De Tilburgers waren niet een derde keer in staat om een achterstand weg te wer ken. „We waren erg slordig in de eerste helft", vond Rutten, „maar daarna hebben we de zaak goed rechtge zet." Ibrahim Afellay (rechts) zet PSV op een 2-3-voorsprong tegen Willem II. Keeper Davino Verhulst heeft het nakijken, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76