In vier weken een andere judoka 30 en 31 25 34 en 35 GRAND PRIX ROTTERDAM Willeboordse is slecht verlopen WK helemaal te boven Parkoersrecord Feleke, pr voor Schletterer Nederlandse turnsters missen finale net Van Bokhoven weg als turncoach Hoek maakt radeloze indruk na nieuw verlies Maandag 18 oktober 2010 RCS is onmachtig in derby tegen VC Vlissingen Tip? sport@pzc.nl door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Elisabeth Wille boordse is in zeer korte tijd een an dere judoka geworden. Na het we reldkampioenschap in Japan, am per een maand geleden, gooide ze het roer helemaal om. „Ik heb me in de afgelopen jaren in slaap laten doezelen. Op het WK ben ik wak ker geschud", verklaarde ze zater dag, kort nadat ze bij de Grand Prix van Rotterdam het goud om gehangen had gekregen. De titelstrijd in Japan was een hard gelag voor de Europees kam pioene. Ze strandde in de kwartfi nales, nota bene tegen Anicka van Emden, haar ploeggenote en - in principe - vriendin. Debutante Van Emden had zich helemaal op gefokt voor dat duel, judode ook krachtig en profiteerde uiteindelijk van een foutje van Willeboordse. Die mocht wel door naar de her kansingen, maar kwam niet verder dan de zevende plaats. „Ik ben echt een week in shock ge weest", bekende ze. „Ik heb een week geen emoties kunnen tonen. Zon klap was het voor mij. Heel raar, maar ik heb dus ook niet ge huild na afloop. Ik kon het ge woon niet." Toen ze eenmaal weer in normale doen was, schakelde ze snel. Ze kwam, onder meer door gesprek ken met bondscoach Marjolein van Unen, tot de conclusie dat ze een paar zaken moest veranderen. En dat heeft ze ook meteen ge daan. Na het WK begint namelijk een nieuw seizoen. Nieuwe ronde, nieuwe kansen. In de eerste plaats besloot Wille boordse letterlijk afstand te na men van Van Emden. Het vrien dinnen-zijn is even afgelopen. Daardoor kan ze de Haagse beter als een gewone tegenstandster zien. „Als ik naast iemand sta, maak ik een praatje met diegene. Ik ben een aardig mens en ga ie mand op zo'n moment niet nege ren. Maar tegen zo iemand judoën vind ik daarna heel moeilijk. En dus ga ik Anicka nu bewust uit de weg. Ik heb dat in de afgelopen we ken echt moeten leren, want het zit niet in mijn aard." Ook haar opstelling op de mat is Een opgefokte en alerte Elisabeth Willeboordse (links) heeft in de halve finale van de Grand Prix van Rotterdam wel een antwoord op het krachtige judo van Anicka van Emden. foto Robert Vos/ANP anders geworden, legde ze uit. „Ik ben meer krachttraining gaan doen met Hans Kroon en ben in trainingen ook krachtiger gaan ju doën. Ik was altijd van het leuke ju do, omdat ik zo van het spelletje houd. Maar daar red ik het niet meer mee. Ik doe nu dus ook din gen tijdens de training die ik an ders nooit leuk vond. Ik ben me op mijn 32e nog opnieuw aan het ontwikkelen." De derde (en misschien wel be langrijkste) ommezwaai heeft Wil leboordse gemaakt in haar hoofd. Ze heeft besloten niet meer bezig te zijn met haar afscheid van de sport. „Ik was de afgelopen jaren te nadrukkelijk met het einde van mijn carrière bezig. Ik zei steeds: ik bekijk van jaar tot jaar of ik doorga en misschien kan ik bij de Olympische Spelen van Londen stoppen. Nu zeg ik: ik ga zeker door tot 2012. De twijfel is hele maal weg. Ik wil het gevecht met Anicka volop aangaan." Zaterdag voegde de herboren Mid delburgse de daad bij het woord. In het Topsportcentrum knokte ze zich makkelijk door de eerste twee rondes (ippons tegen Severine Ne- bie uit Burkina Faso en Marijana Miskovic uit Kroatië) en daarna brandde ze los tegen Anicka van Emden. Die spartelde in de eerste minuten nog wel flink tegen, maar daarna kreeg de Zeeuwse de over hand. In de golden score, de ver lenging van drie minuten, maakte ze het uiteindelijk af met een ip- pon. „Ik was vandaag zó zeker van mezelf. Het kon gewoon niet weer mis gaan tegen Anicka. Deze partij was enorm belangrijk voor mij. Ik was daarom ook heel opgefokt, heel alert." In de finale trok Willeboordse ver volgens de goede lijn door. De Slo veense Urska Zolnir, tegen wie ze in onderlinge ontmoetingen al met 10-1 voorstond, verschalkte ze met een heupworpje. De daarmee verdiende yuko was de enige score in de partij. De routinier - de oudste van het deelnemersveld - won het wereld bekertoernooi van Rotterdam voor de tweede keer. In 2007 deed ze het ook al. In de Maasstad pak te ze ook al eens de Europese titel (2005) en werd ze tweede op het WK (2009). „Het blijft mijn stad. Ik heb vandaag, omdat het goed zat in mijn hoofd, weer volop kunnen genieten van het publiek. Al die aanmoedigingen... echt su per." Tijdens het duel met Van Em den was het overigens muisstil in de zaal. Iedereen hield z'n adem in. Pas toen na ongeveer zes minu ten zuivere judotijd de beslissing viel, klaterde het applaus van de tribunes. Men leek blij met de re vanche en de wederopstanding van Willeboordse. AMSTERDAM Getu Feleke heeft de marathon van Amsterdam gisteren aan een par koersrecord geholpen. De jonge Ethiopiër zegevierde in het Olym pisch Stadion in 2 uur, 5 minuten en 44 seconden. Sébastièn Schletterer uit Middel burg liep in Amsterdam een per soonlijk record en won de wed strijd in de categorie M35. Hij kwam na 2 uur, 25 minuten en 45 seconden over de finish. pagina 29: Schletterer neemt af scheid in stijl ROTTERDAM De Nederlandse turnvrouwen zijn bij de wereldkampioenschappen in Rotterdam verrassend als negende geëindigd in de kwalificaties. Daar mee misten ze maar net de finale, maar plaatsten ze zich moeiteloos voor de mondiale titelstrijd van volgend jaar in Tokio. Daar kan deelname aan de Spelen van Lon den 2012 worden afgedwongen. Individueel bereikte Céline van Gerner de meerkampfinale. pagina 28: Turnsters verbazen vriend en vijand. Bekijk de video van de voetbalwed strijd tussen Vlissingen en RCS op: www.pzc.nl/sport STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl ROTTERDAM - Bram van Bokhoven is sinds zaterdag en in ieder geval voor de rest van het WK turnen niet langer de hoofdcoach van het mannenteam. Technisch adviseur Sadao Hamada neemt die positie over. De vervanging van Van Bok hoven heeft alles te maken met de commotie die er sinds dinsdag is over zijn pupil Yuri van Gelder. In een gesprek met KNGU-topsport- manager Hans Gootjes, op initia tief van de Brabander zelf, heeft Van Bokhoven aangegeven dat hij graag in de luwte wil staan. Van Bokhoven: „Ik kies nu volledig voor de zes sporters in het team en de voorbereiding op hun presta ties tijdens dit WK." Gootjes be vestigt dat de beslissing met name genomen is naar aanleiding van het wegzenden van Yuri van Gel der. „De kwaliteiten van Bram ko men nu het best tot zijn recht in de begeleiding van de sporters. Als hoofdcoach heb je ook de taak van woordvoerder en iemand die dat is moet ook daadwerkelijk het woord kunnen voeren." Sadao Ha mada onderschrijft het verhaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75