Een extra wandje en roken mag weer Kliniek voor complexe eetstoornissen 'Jeugd van slag door horror-Sint' li 'Gasten gaan toch niet met een meetlat kijken of ze een sigaretje mogen opsteken SIU 'Mensen vinden het nu heel normaal om even naar buiten te lopen voor een sigaret' Weinig rechtse steun Steeds vaker licht gebalsemd lijk Albinozeehond naar crèche gebracht Opnieuw drie auto's in vlammen op Kind (1) komt om door aanrijding taxi Wegwerkers bedreigd en mishandeld Politie houdt 14-jarige autodief aan maandag 18 oktober 2010 WrtWÏ -v ff. X X - -X - 1WKGW tfflWOTi SKM9W CTWWWgMW Lies van Gennip van antirokersclub Stivoro k I w i 1 W% Êtm bans S0SS Willem van den Oetelaar van Clean Air Nederland Roken toestaan in de kleine horeca roept veel vragen op, bij voor- en tegenstanders van het rookverbod. Is het aantal vierkante meters inclusief bar en toiletten? door Floor Ligtvoet en Frouke Tamsma De asbakken staan straks gewoon weer op de bar en tijdens het stappen ademen kroegtijgers als vanouds weer kankerverwekkende dampen in. Met het verruimen van de mogelijkheid om te roken, zoals het nieuwe kabinet voorstelt, is er geen houden meer aan, den ken tegenstanders. Heel Neder land staat dan binnen de kortste keren weer blauw. Het nieuwe kabinet wil het rook beleid versoepelen 'naar Duits voorbeeld', schrijft: het in het re geerakkoord. In horecagelegenhe den kleiner dan zeventig vierkante meter mag straks weer worden ge rookt, als de eigenaar het goed vindt. De oorspronkelijke grondslag van het rookbeleid, dat de horecawerk- nemer recht heeft op een rook vrije werkruimte, wordt losgela ten. Belangenvereniging Konink lijk Horeca Nederland is al druk aan het rekenen hoeveel zaken er onder de beoogde oppervlakte norm vallen. In (delen van) Duitsland en Span je wordt al langer een uitzonde- - ring op het rookverbod gemaakt voor kleinere horecabedrijven. Daar mag in kroegen kleiner dan respectievelijk vijfenzeventig en honderd vierkante meter gewoon AMSTELVEEN - In Amstelveen wordt over een paar weken een kli niek geopend voor de behandeling van complexe eetstoornissen. Mensen die er terecht kunnen zijn bijvoorbeeld probleemeters die ook een depressie, persoonlijk heidsstoornis of braakfobie heb ben, of die bang zijn voor opna me. „Als zoiets speelt, moet je dat ook aanpakken om de kwaliteit van leven te verbeteren", aldus psy chiater Margriet van Leeuwen van de kliniek. De behandeling duurt relatief kort, tussen de zes en twaalf weken. Ter vergelijking: een opname in de reguliere kliniek duurt een halfjaar. Sommige men sen verkiezen de korte behande ling, waarbij met kleine stapjes wordt geprobeerd de scherpe kan ten van de stoornis af te halen, om het leven leefbaarder te maken. Daarbij wordt structuur aange bracht in het dagelijkse patroon en nieuw eetgedrag geoefend. Iedere cliënt moet leren een dagelijks eet patroon op te bouwen: zes keer per dag is er een 'eetmoment', met zijn allen, aan tafel in de huiska mer. Afvallen mag niet, maar er is geen harde gewichtsgrens. Er wordt ook gewerkt aan het verbe teren van het sociale netwerk van cliënten. De kliniek verwacht op i november de eerste mensen. worden gerookt. In de praktijk blijkt dat ook in andere kroegen meer wordt gerookt, weet Lies van Gennip van antirokersclub Sti voro. Ze is bang dat dit straks ook in Nederland gebeurt. Haar angst is niet ongegrond, wijst onderzoek van het Duits kankerin stituut DKFZ uit. De grens die wordt getrokken leidt tot veel dis cussie. Is het aantal vierkante me ters inclusief of exclusief de bar? Tellen de hal en de toiletten mee? Ondernemers van de grotere hore cazaken spreken van concurrentie vervalsing en verzinnen slimme lis ten. Ze verkleinen het vloeropper vlak, trekken een extra wandje op of delen hun zaak op in twee klei nere zaken. Vraag is dan nog wat er van het rookverbod overblijft. „Het valt niet te handhaven", voor spelt Van Gennip. „Gasten gaan toch niet met een meetlat het café in om te kijken of ze wel of niet een sigaretje mogen opsteken. Het is een glijdende schaal." Ongeveer 30 procent van de ach terban van het kabinet in wording (inclusief PW) steunt het plan om het roken in kleine horecazaken weer toe te staan. Dat blijkt uit on derzoek van KWF Kankerbestrij ding. Van de WD-stemmers is maar een kwart voor afschaffing, van de CDA-stemmers is dat 31 pro cent en van de PW-stemmers 33 procent. ti Ruim 40 procent van de onder vraagden die wel eens de kleine ho reca bezoekt, geeft aan deze cafés minder vaak of nooit meer te zui len bezoeken als daar weer ge rookt mag worden. APELDOORN - Steeds vaker wordt ervoor gekozen om mensen na hun dood licht te laten balsemen. Deze nieuwe techniek zet het ont bindingsproces een aantal dagen stil en is sinds begin dit jaar wette lijk in Nederland toegestaan. Bij de methode wordt conserveermiddel aan het lichaam toegevoegd. Voor deel is dat een overledene thuis in bed kan worden opgebaard en niet op een aparte plek op een koelplaat hoeft te liggen. Verder blijft het vochtgehalte in de huid op peil, waardoor het gezicht niet smaller wordt en de overledene er natuur lijker uitziet. „Het lijkt of de overle dene ligt te slapen. Hij of zij ziet er minder dood uit", aldus de woord voerder van uitvaartorganisatie De- la. In Spanje blijven controles groten deels uit, stelt DKFZ vast, waar door klanten en de horecakrach- ten inmiddels al volledig gewend zijn aan de rook in hun café. Voor Joris Prinssen van Koninklijk Horeca Nederland roept de grens van zeventig vierkante meter nog veel vragen op. Gaat het alleen om het vloeroppervlak waar de klan ten echt zitten, vraagt hij zich af Geen enkele ondernemer is gebaat bij deze onduidelijkheid, stelt hij vast. „Dat draagt ook niet bij aan de naleving van het beleid." Antirookclub Clean Air Nederland (CAN) schrijft het loslaten van het strikte rookverbod volledig toe aan de zeer sterke tabakslobby in Nederland. „Niets is schadelijker voor de omzet van de tabaksindus trie dan dat roken niet meer de norm is", zegt voorzitter Willem van den Oetelaar. Terwijl het vol gens hem juist de goede kant op ging. „Mensen vinden het op feest jes tegenwoordig heel normaal om even naar buiten te lopen voor een sigaret. Dat zijn we straks alle maal weer kwijt." Hij vindt het onverteerbaar dat duizenden werknemers straks geen recht meer hebben op een ge zonde werkplek. „Alleen omdat het de overheid niet lukt om het rookverbod te handhaven. Neder land is het enige land ter wereld dat dan maar besluit om het ver bod los te laten." Het kabinet wil met de versoepe ling het Duitse beleid volgen. Daar mag in kleine cafés weer gerookt worden, maar niet als er ook maal tijden worden geserveerd. Volgens CAN is zo'n afspraak volstrekt on uitvoerbaar. „Want wat versta je onder eten? Het bakje pinda's op de bar is ook eten. Maar dat weer houdt de eigenaar er echt niet van om roken weer toe te staan." PIETERBUREN Bij de zeehondencrèche van Lenie 't Hart is dit weekend een albino zeehond binnengebracht. Het jon ge beestje heeft een longwormin- fectie. Albinozeehonden hebben geen pigment en bezitten een wit te vacht en rode ogen. VUG HT In Vught zijn zaterdagavond op nieuw drie auto's uitgebrand. In de nacht ervoor waren ook al drie au to's in vlammen opgegaan. Een brandstichter is nog niet aangehou den. De politie zegt dat ze al met extra mensen op straat was. AMSTERDAM - Het NICAM, de orga nisatie die verantwoordelijk is voor de leeftijdskeuring van audio visuele media in Nederland, heeft de afgelopen week al tientallen klachten ontvangen over de recla me-uitingen van de horrorfilm Sint. Klagers spraken hun onvrede uit over het feit dat jonge kinderen van slag zouden raken door de pos ter van Sint. Hierop is het silhouet te zien van een grimmige Sinter klaas. De zegsvrouw beklemtoont echter dat het NICAM niets kan met de klachten. „Posters worden nooit geclassificeerd", legt ze uit. Pas als de film zelf volgens klagers een te lage leeftijdskeuring ont vangt, kan het NICAM enige actie ondernemen. De Reclame Code Commissie ontving deze week ook tientallen klachten en velt ko mende week een oordeel over de campagne. Sint is een komische horrorfilm waarin Sinterklaas wordt geportretteerd als een bloed dorstige maniak die met veel ple zier kinderen onthoofdt. De kla gers achten de poster en trailer van de film niet geschikt voor jon ge kinderen. Dit is overigens niet de doelgroep voor Sint. Distribu teur A-Film stelt dat de film ge keurd wordt voor 16 jaar. Sint draait vanaf 11 november, AMSTELVEEN - Een meisje van een jaar oud is-zaterdag om het leven gekomen nadat zij was overreden door een taxi in Amstelveen. De taxichauffeur zette het kind samen met haar ouders af bij hun wo ning. Nadat de koffers waren uitge laden reed de bestuurder een stuk je naar voren om een andere auto te laten passeren. Daarbij reed hij over het meisje heen. Omstanders en een arts hebben het kindje.gere- animeerd. Zij is later in het zieken huis overleden. De politie heeft de taxichauffeur aangehouden en meegenomen voor verhoor. ELSLOO Een automobilist (19) uit Bunde is in de nacht van zaterdag op zondag dwars door een wegafzetting op de A2 bij Elsloo gereden en heeft ver volgens samen met drie andere in zittenden wegwerkers bedreigd en mishandeld. De schade is 100.000 euro. De bestuurder is opgepakt. UTRECHT De Utrechtse politie heeft een 14-ja- rige autodief aangehouden die reed in een gestolen bestelbus. Ook zijn bijrijder is opgepakt. Agenten ach tervolgden de bus en toen die een bocht te ruim nam en tegen een bord reed is het duo ingerekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5