'Wadpieren en zeegras Neptunus waarschuwt voor misleidende brief Zeegras verliest terrein in de Oosterschelde. Biologen van Rad boud Universiteit Nijmegen en NIOO in Yerseke onderzoeken of ze met schelpen het zout water plant je een handje kunnen helpen. Zierikzeese halfpipe gaat naar Bruinisse maandag 18 oktober 2010 OOSTERSCHELDE Het dode zeegras hoopt zich op bij de dijk en het schor. door Joeri Wisse Wie op een mooie middag over het strakke asfalt on deraan de on langs versterkte dijk bij Ouwerkerk fietst, ontwaart halverwege in het slik twee licht bruine banen. Het zijn stroken met kokkelschelpen, die vorige week zijn aangelegd. Op het eerste gezicht liggen de schelpen willekeurig gepositio neerd, maar niets is minder waar. Ze liggen op de grens van een veld met klein zeegras. De kokkelschel pen, die over een paar maanden onder een laagje slik zijn verdwe nen, moeten ervoor zorgen dat het zeegras zich volgend jaar uit kan breiden. Dat is althans de opzet van bioloog Wouter Suykerbuyk. „Je ziet er nu bijna niets meer van, maar een paar maanden geleden was het hier gewoon groen", zegt hij, haast verontschuldigend. Ook voor het kleine zeegras, het plant je waar Wouter al enkele jaren on derzoek naar doet, is de herfst aan gebroken. „Het zeegras begint nu aan zijn winterslaap, het seizoen loopt van april, mei tot september, oktober." Het bewijs dat de kuststrook tus sen het haventje en de schorren van Viane vol stond met zeegras, ligt een eindje verderop. Aan de rand van het schor hebben de afge storven 'bladeren' zich opgehoopt tot zwarte bergjes. „Kijk", zegt Wouter terwijl hij met zijn han den door het gras gaat „onder die donkere laag zie je de originele kleur nog een beetje." „Vroeger stonden er echt hectares zeegras in de Oosterschelde, tegen woordig zijn de velden met zeegras een stuk kleiner." De over gebleven velden kwamen in ge vaar, omdat de dijken langs de Oos terschelde worden verzwaard. In opdracht van projëctbureau Zee weringen, die de verzwaring uit voert, zijn grote delen bedreigd zeegras verplaatst om het wettelijk beschermde plantje terug te brengen in de Oosterschelde. In het kader van die werken, vindt ook de proef met de schelpen plaats. Volgens Wouter zijn er ver schillende oorzaken aan te wijzen waardoor het klei ne zeegras de laatste decennia zo veel terrein heeft verloren. De Del tawerken, waardoor de zoetwater toevoer is weggevallen en stro ming in geulen is veranderd, spe len waarschijnlijk een rol. Zijn on derzoek speelt zich echter af op kleinere schaal. „Wadpieren en zeegras gaan niet goed samen. Waar de grote pieren leven, kan zeegras niet bestaan." Zelfs voor een leek is dat, na enige toelich ting, zichtbaar. „Hoe groter de uit- gepoepte sliertjes, hoe groter de pier", legt Wouter uit. En inder daad, tussen het zeegras zijn nog dunne sliertjes te vinden en waar het gras ophoudt, verschijnen de dikke sliertjes. „Kleine zeepieren vinden bescherming tussen het gras, maar zodra ze groter worden, hebben ze niet genoeg zand om zich heen om te filteren. Daarom verhuizen ze naar een plaatsje ver derop, zonder zeegras." Om de strijd tussen wadpier en zeegras in het voordeel van de laat ste te beïnvloeden, komen de schelpen om de hoek kijken. Wou ter: „In stukken waar van nature schelpen in de bodem voorkomen, komen geen wadpieren, maar wel zeegras voor." Of het aanbrengen van de schelpenstroken effect heeft, zal blijken als er komend voorjaar weer nieuwe bladeren uit de wortelstokken groeien. Zeegras is een onbekende plant, merkt Wouter als hij op feestjes over zijn werk vertelt. „We zou den zonder zeegras kunnen, maar dan wordt het biologisch systeem in de Oosterschelde veel armer", geeft hij het belang aan. „Zeegras is van grote waarde voor andere dieren in zee. Voor vissen als de geep heeft het gras een geweldige kraamkamerfunctie, Ze leggen hun eitjes er." om wegens wijzigingen in Europe se regels een omzetbelastingnum mer en tal van andere gegevens door te geven. Het lijkt op een offi cieel document, maar in werkelijk heid tekent de ondernemer vóór een advertentiecontract van drie jaar waaraan hij jaarlijks 975 euro kwijt is. ZIERIKZEE - Het bestuur van Onder nemersvereniging ZZ Neptunus waarschuwt haar leden voor een misleidende brief die momenteel in het bedrijfsleven wordt ver spreid. Het schrijven is afkomstig van 'On dernemingsportaal Nederland'. In de brief wordt bedrijven gevraagd BRUINISSE - Op verzoek van de jeugd van Bruinisse, verhuist de halfpipe skatebaan die vroeger bij Pontes Pieter Zeeman stond, naar Bruinisse. Een aantal jonge Bruënaren opperde het idee toen burgemeester Gerard Rabelink het dorp bezocht. Op uitnodiging van Rabelink, gaven ze vorige week een digitale presentatie op het ge meentehuis waarin het plan ver der was uitgewerkt. Daarop heeft het college besloten in te stemmen met het plan. De halfpipe lean in mei 2011 in Bruinisse staan. Het Westplantsoen is de meest waar schijnlijke locatie. Ook de dorps raad ondersteunt het idee. Op www.pzc.nl/video staan filmpjes die horen bij de artikelen op deze pa gina over zeehonden en zeegras. 1. Veel publiek voor zeehondjes 2. Aanhouding na slopen lantaarnpaal 3. Business Park Zierikzee kleiner TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Kijk op lcpa.com of laformeer ia de kpa wiakel aaar de voorwaardea eabeschikbaarheid. kpawiakel kpa.com 0800 0115 De schelpen zijn een week geleden aangebracht door BTL uit Bruinisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56