Orde van Prince is springlevend Waterschap is Zilte Zang van het Achterstand kpn Schuurfeest en Denoek Rock zijn succesvol almanak Tip? redactie@pzc.nl Jaarvergadering OPEN DAG 'Als we een week niet zouden maandag 18 oktober 2010 door Wout Bareman KLOOSTERZANDE - Even leek het op een reünie van oudere heren en dames, de bijeenkomst zater dagmiddag in een zaal van Hotel van Leuven in Kloosterzande. Maar niet lang daarna bleek dat ook de schooljeugd enthousiast be zig kan zijn met de Nederlandse taai. Want daar draait het om bij de Vlaams-Nederlandse culturele ver eniging de Orde van den Prince, de taal en cultuur van de Lage Lan den. De afdeling Hulst vierde zater dagmiddag het veertigjarig be staan. Sinds 2006 houdt de Orde een poëziewedstrijd voor de jeugd. En die slaat aan. Dit jaar werden in de regio zeventien poëzieate- liers opgezet, die werden bezocht door honderden kinderen van de basisscholen. Die rijmden en dicht ten zonder hun hemd op te lich ten. Uiteindelijk werden honderd vijftig gedichten ingestuurd. Er werden er vijfentwintig uitverko ren, die zaterdagmiddag door de dichters zelf werden voorgelezen. Ze kregen uit handen van burge meester Jan Frans Mulder een oor konde en een waardebon mee. Mulder: „Rijmen doen we alle maal weieens, natuurlijk. Met Sin terklaas bijvoorbeeld. Zoiets van 'trek geen rare snuit, pak het nu maar uit...' Maar wat jullie hebben gepresteerd is van een ander kali ber." Na een glaasje limonade mochten de kinderen weer naar huis. Tijdens een academische zitting, die daarna volgde, schetste Vlaams minister Joke Schauvliege (cul tuur) de goede culturele betrekkin gen tussen Nederland en Vlaande ren. „Ook provinciaal wordt ge werkt aan de culturele band over de grenzen heen. Zoals het project Cultuur zonder Grenzen van de Eu regio Scheldemond." TERNEUZEN - Het kleinschalig pop festival Denoek Rock in Hoek en het groot opgezette schuurfeest in Kuitaart trokken zaterdagavond veel publiek. Het jaarlijkse schuur feest in Kuitaart staat als uitje in de regio inmiddels stevig op de kaart. Voorzitter Han van den Ber gen van de organiserende stichting Rond de Kleine Vogel: „Het festijn groeit echt uit z'n jasje. Er kwa men zo'n 200 bezoekers meer dan vorig jaar naar de schuur. Een groot deel van de opbrengst gaat weer naar een goed doel. De ruim 1400 bezoekers brengen genoeg in het laatje." Na de jeugddisco na men dj's van CX Sound8cLight het in de schuur aan de Cathelijne- weg over. De schuur was sfeervol aangekleed met aan landbouw ge relateerde attributen. Dankzij het aanvaardbare geluidsniveau was er alle ruimte voor het aanhalen van de sociale contacten. Denoek Rock in het Dorpshuis in Hoek trok ruim 150 bezoekers. MeclassicA en Mamilla traden er op. Terwijl de Zeeuws-Vlaamse juf Moni que thuis in de krant met belangstel ling het bericht leest over het plan voor extra basisschooluren in de ge meente waar ze woont, komt haar negenjarige dochter even meelezen. Vooral de zin met de extra school uren, die haar moeder hardop las, heeft haar interesse gewekt. Langer in de klas vertoeven, dat ziet het meisje helemaal niet zitten. Gelukkig komt ze erachter dat de extra uren al leen gelden voor achterstandsleerlin gen. Alhoewel het meisje niet precies weet wat dat betekent. Op de uitleg van haar moeder dat met achter standsleerlingen de kinderen worden bedoeld die achter zijn in de klas, antwoordt de dochter: „Wat ben ik blij dat ik voorin in de klas zit." SINT-JANSTEEN - De dorpsraad Sint-Jansteen houdt woensdag in De Warande de openbare jaarver gadering. Die wordt onder andere bijgewoond door B en W van Hulst. Aan bod komen onder meer het verslag en het vervolg van het onlangs gehouden 'droom- project'. Verder wordt gepraat over activiteiten, faciliteiten en aanpas singen om het dorp leefbaar te houden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. RETRANCHEMENT - Zeventien jaar geleden werd in Retranchement een gelegenheidskoortje opgericht. Zaterdagmiddag werd een mijlpaal bereikt: de presentatie van de eer ste cd, Zilte Zang. Jannis van de Voorde, lid van het eerste uur: „Ik werd destijds ge beld door Ina van Oosten met de vraag of ik zin had op ons dorps feest mee te zingen in een koor. Jammer genoeg is ze vorig jaar overleden. De eerste cd is vandaag voor haar man Ton en haar doch ters Diana en Petra." Het Truzements Mannenkoor staat onder leiding van dirigente Rineke Roelse en wordt op de ac cordeon begeleid door Willy Kamphuis. „We zijn maar een sa mengeraapt zooitje", lacht Jannis. „We hebben dan ook geen be stuur. Wel een liedjescommissie, al hebben we allemaal inspraak bij de keuze van onze nummers." De laatste zeven jaar zingen de man nen ook weieens samen met hun vrouwelijke tegenhanger, koor de Truuzz. Op de cd staan twintig nummers in diverse talen. Het eerste num mer is Wie wil er mee naar Truze- ment varen en het slotnummer Cockles and mussels. Op enkele nummers zingt ook vrouwenkoor de Truuzz mee Zilte Zang is te koop voor tien eu ro bij bakker Basting in Retranche ment en bij Zus en Zo in Oost- burg. Kijk op kpn.com of informeer in de kpn winkel naar de voorwaarden én beschikbaarheid kpn winkel kpn.com 0800 0115 sluit je aan door Wout Bareman Natas ja heet ze. Ze is ze ven. Haar vader heeft een neef bij het water schap Zeeuws-Vlaande- ren en nu kliedert ze in het nieu we Steunpunt van het toekomsti ge waterschap Scheldestromen aan de Meridiaan, net buiten Hulst, met waterverf Vraag haar wat ze er van vindt en ze zegt 'leeeeuuk'. Zoals kinderen van die leeftijd dat doen. Die kinderen lopen er met tiental len rond op de open dag van Schel destromen, een fusie van de twee Zeeuwse waterschappen. Op 1 ja nuari zijn ze één. Saskia is iets ouder dan Natasja: ne gen. Die heeft van de ballonnen clown in de hal een ondefinieer baar ballondier gekregen. Een soort slang-kikker-giraffe... Wat nu eigenlijk het waterschap is? Ze haalt haar schouders op. Een peiling onder Zeeuwse radio luisteraars bracht zaterdag aan het licht dat een kleine zestig procent van de Zeeuwen wel weet wat de waterschappen betekenen voor de ze waterrijke regio. Maar veertig procent weet het dus niet. En dat verbaast hoofd communicatie San dra Minneboo niet. „We doen heel veel werk in stilte. De men sen zouden pas beseffen wat wij al lemaal doen, als we een week niet zouden werken. We proberen via dit soort open dagen duidelijk te maken wat we precies betekenen voor de Zeeuwse samenleving. Dij ken, wegen, watergangen, rattenbe strijding. En, eerlijk gezegd,-kwij ten we ons - met een kleine vijf honderd mensen - goed van onze taak." Ze is aan het einde van de dag heel tevreden met de ruim 400 bezoekers. In de hal van het Steunpunt Hulst werven zaterdag ook de negen partijen, die deelnemen aan de komende waterschapsver kiezingen 'vriendjes'. Lijsttrekker Jos Verdurmen van de Waterschap spartij Zeeuws-Vlaanderen: „Ieder een klaagt dat we zo duur zijn. Maar als je weet dat wij in Zeeland ook het onderhoud van de wegen erbij hebben - in tegenstelling tot elders in het land - en dan ook nog die kilometerslange dijken, valt het best mee." Tijdens de open dag vertelden niet Dijkgraaf Toine Poppelaars vertilt zich aan een breuksteen, waarvan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42