zeeland 13 Hertogin Hedwigepolder Polemiek over ontpoldering is weer losgebarsten Tientallen klachten over slik Kottervisserij maakt voor het eerst in Zoektocht naar resten jaren winst ondanks lagere kiloprijzen oorlogsbommenwerper Fietstocht voor brandwonden maandag 18 oktober 2010 ,-c.- hectare moet het intergetijdegebied Hedwigepolder/Prosperpolder bestrij ken volgens het verdrag tussen Nederland en Vlaanderen. De Vlamingen lij ken Nederland daar voorlopig aan te willen houden. 'Wie het gat gaat dichten in de financiering van de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg? Wij niet' Cedeputeerde Kees van Beveren De protestborderun de Hertogin Hedwigepolder kunnen voorlopig blijven staan nu het kabinet heeft aangekondigd in overleg met Vlaanderen een alterna tief voor de ontpoldering van dit gebied te willen ontwikkelen. foto Koen Suyk, anp T e kon er op-wachten. Voor- en I tegenstanders van de ontpolde- ring van de Hedwigepolder bui telen over elkaar heen nu het kabi- net-Rutte toch opnieuw op zoek wil naar een alternatief De deelnemers aan de polemiek zijn voorspelbaar: de fracties van GroenLinks en Partij voor Zeeland provinciale Staten en het actieco mité Red onze Polders en de stich ting De Levende Delta. GL begon de pennenstrijd met de vaststelling dat het voornemen een alternatief te zoeken voor de ontpoldering van de Hedwigepol der haaks staat op de belofte in het regeerakkoord dat het kabinet verdragen respecteert. Onzin, vond de PvZ, met weder zijds goedvinden kun je nieuwe af spraken maken. Red onze Polders wees erop dat in een Hedwigepolder waarin het tij vrij spel heeft, makkelijk slib met dioxines, PCB's, PAK's en zware metalen, kunnen worden afgezet, met gevolgen voor vogels en zee honden. De Levende Delta spoorde het ka binet aan voortvarend te werken aan een alternatief voor de Hedwi gepolder, waarbij het idee van de Zeeuwse waterschappen warm wordt aanbevolen. GL heeft - voorlopig tenslotte - de Vlaamse minister Hilde Crevits er voor gewaarschuwd dat het voor nemen van het kabinet ernstige ge volgen kan hebben voor de haven van Antwerpen. De Vogelbescherming en de Zeeuwse Milieufederatie, die vorig jaar naar de Raad van State zijn ge stapt toen het ernaar uit zag dat de Hedwigepolder niet zou worden ontpolderd, hebben zich tot nu toe nog niet laten horen. terneuzen - Bij de Zeeuwse water schappen zijn de afgelopen dagen tientallen klachten binnengeko men over modder op de weg. Vooral vrijdag, toen het nagenoeg de hele dag regende, kregen de schappen veel telefoontjes, met na me vanuit West-Zeeuws-Vlaande- ren. Hier en daar waren de wegen spekglad en daardoor levensgevaar lijk. Woordvoerster Sandra Minne- boo: „Onze kantonniers gaan di rect op dergelijke meldingen af Is er inderdaad sprake van een ge vaarlijke situatie, dan schakelen ze een bedrijf in om de slik te verwij deren. Is het minder bedreigend, dan wordt de landbouwer in kwes tie gewaarschuwd. Komt hij niet of te traag in actie, dan wordt de slik op zijn kosten weggehaald. De vervuiler krijgt altijd de rekening." Dijkgraaf Toine Poppelaars vindt dat de betrokken landbouwers wel eerst de kans moeten krijgen de modder weg te halen. „Het moet ook weer geen heksenjacht zijn. Ze krijgen eerst een gele kaart." De ZLTO en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid hebben in het kader van de actie Slik op de Weg spelregels opgesteld. De landbou wers wordt onder meer aangera den eerst de slik te verwijderen voor de weg wordt opgereden. middelburg - Ruim honderd fiet sers hebben zaterdag 14.260 euro bijeengebracht voor de Brandwon denstichting. Ze vertrokken 's morgens als strij ders tegen littekens vanuit brand weerkazernes in heel Zeeland. On derweg troffen de groepen elkaar en het hele peloton verzamelde in Arnemuiden, vanwaaruit de fiet sers in één groep naar het Abdij plein in Middelburg reden. Daar overhandigde burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg, die ook had meegefietst, vertegen woordigers van de Brandwonden stichting een cheque. De fietstocht vormde de afsluiting van de eerste Zeeuwse Week van de Veiligheid. door Harmen van der Werf vlissingen - De belangrijkste tak van zeevisserij, de boomkorvisserij die ook door veel Zeeuwse vissers wordt beoefend, was in 2009 voor het eerst sinds zeven jaar per saldo winstgevend. Het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) komt tot die conclusie in de onlangs gepu bliceerde rapportage 'Visserij in cij fers 2010'. De winst bedroeg 4 miljoen euro, aldus het LEI. Opvallend is dat dit positieve resultaat is bereikt on danks een forse daling van de om zet. De opbrengstwaarde van verse vis en garnalen liep terug van 250 miljoen euro in 2008 naar 205 mil joen euro in 2009. De kosten daal den echter nog sterker, dankzij een fors lagere brandstofprijs. Een liter gasolie kostte in 2008 gemid deld 54 eurocent tegen gemiddeld 33 eurocent in 2009. Zo'n daling tikt door in de brandstofmtensieve zeevisserij. De gasolieprijs is dit jaar overigens alweer hoger, gemid deld 45 eurocent. Dat de kottervisserij als geheel in 2009 licht winstgevend was, ver bloemt dat de schol- en garnalen- prijzen slecht waren. De kiloprijs voor schol daalde van 1,89 tot 1,38 euro. Vissers kregen in 2008 nog gemiddeld 3,65 euro voor een kilo garnalen, terwijl diezelfde kilo vo rig jaar niet meer dan 2,54 euro op bracht. Tong, de belangrijkste vis soort voor Zeeuwse vissers, steeg gemiddeld 2 procent in prijs, stelt het LEI. Volgens het LEI lijkt de gemiddel de visprijs zich dit jaar iets te her stellen van de stevige daling in 2009. Die komt zo'n 5 procent ho ger uit, wat vooral te danken is aan de gestegen tongprijs (plus 15 a 20 procent). De scholprijs is opnieuw gedaald, plusminus 5 procent. Con sumenten en handelaren kopen lie ver goedkopere kweekvis uit het buitenland, noemt het LEI als één van de oorzaken. door Lilian Dominicus heinkenszand - De stichting Wings to Victory heeft zaterdag bij Heinkenszand gezocht naar vliegtuigdelen van een B24 Ameri kaanse bommenwerper. Resultaat: een emmer vol kleine vliegtuigde len, waaronder een horloge, type plaatjes en een deel van een wiel- poot. Bij eerdere zoektochten wa ren al diverse andere onderdelen van het vliegtuig gevonden. Ooggetuigen die destijds bij het ongeval aanwezig waren, assisteer den bij de zoektocht. Zij hadden gereageerd op een oproep van WTV om meer informatie over het neerstorten van de bommen werper. Ook Mark van den Dries, die werkt aan een boek over het ongeval, was er. De bommenwerper kwam op 18 september 1944 terug van een dropping met voorraden, ter on dersteuning van de geallieerde troepen die de dag ervoor bij Arn hem waren geland. Nadat het was neergeschoten door de Duitsers moesten de bemanningsleden het vliegtuig per parachute verlaten. De onderdelen zijn aankomende vrij dag te bezichtigen in het museum van Wings to Victory op het Vliegveld Mid- den-Zeeiand tijdens de Zeeuwse Mu seumnacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3