Terug bij af met de Grote drugscontrole op Veerplein van Breskens Perth PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro De felle discussie over de ontpoldering op de Nederlands- Vlaamse grens leek tot een achterhoedegevecht te zijn teruggebracht. Het nieuwe kabinet maakt alles anders. maandag 18 oktober 2010 door Wim Hofman Bij de oude haven van de Australische stad Perth staat een grote zonnewij zer. Hij is gemaakt van blinkend staal en lijkt op een scheepsmast met een zeil. Het is een herinnering aan Wil lem de Vlamingh die hier in 1697 voet aan wal zette. Hij liet een tin nen plaat met zijn naam en de da tum achter en noemde de rivier Swane Rivier nu Swan River), omdat er zwarte zwanen zaten, dieren die hij nog nooit had ge zien. Hij was van Texel weggeva ren met zijn schip De Geelvinck en twee andere schepen: de Nyp- tangh en 't Weseltje en voer langs Afrika en Kaap de Goede Hoop en door de Indische Oceaan naar West Australië. De zonnewijzer geeft niet alleen de plaatselijke tijd aan, maar ook die van Amsterdam. Het tijdsver schil is normaal gesproken zeven uur. De mensen uit Perth doen niet aan zomertijd of wintertijd, ze doen hun eigen zin. De Vlamingh was niet de eerste die Australië aandeed. Voor hem waren er misschien Chinezen en Portugezen. Wie er zeker aan kwam, was Willem Janz in 1606. Hij was op zoek naar Nieuw Gui nea, maar kwam onvermoed bij een (nu Australische) kaap aan die hij Keerweer noemde, omdat hij slechte ervaringen opdeed met de inheemse bevolking daar en nogal wat manschappen verloor. Hij voer op het beroemde schip de Duyfken, dat ooit alleen, na .een lange reis naar het verre oos ten, de haven van Vlissingen bin nenzeilde Het was allemaal lang voordat de Britten in Australië aankwamen met hun schepen vol gevangenen, criminelen of crimineeltjes en al lerlei andere mensen die ze om de een of andere reden graag kwijt wilden en die ze aan het werk zetten. De gevangenen wa ren ver van huis en de meesten konden en wilden later ook nooit meer terug naar Groot-Britannië. Perth is nu een zonnige, moder ne, vriendelijke, breed uitgebouw de en snel groeiende stad. De lucht is er dikwijls blauw en op de rivier de Swan schittert het zonlicht. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening HERTOGIN HEDWIGEPOLDER door Ben Jansen e federale staat Bel gië is het gewest nog Dgie is Vlaanderen even te snel af De missionair minis-, ter-president Yves Leterme heeft: zijn kersverse Nederlandse ambtge noot Mark Rutte uitgenodigd voor een kennismakingsbezoek, woens dag in Brussel. Maar ook de Vlaam se regering staat te popelen om met een vertegenwoordiging van het nieuwe Nederlandse kabinet te spreken. Onderwerp: de Herto gin Hedwigepolder. De passage in het regeerakkoord dat 'in overleg met Vlaanderen een alternatief wordt ontwikkeld voor de ontpoldering van de Hedwigepolder' heeft tot grote ver wondering geleid aan gene zijde van de landsgrens. Al voordat deze zin aan het papier was toever trouwd zei de Antwerpse haven schepen Mare van Peel vorige maand in een vraaggesprek met de PZC: „We hebben afgesproken dat we bij de Schelde veiligheid, toe gankelijkheid en natuurlijkheid in één pakket zouden bezien. Daar kun je niet zo maar iets uitlichten. We gaan de milieubeweging niet in de rug schieten."' De Vlaamse minister van Openba re Werken Hilde Crevits voegde daar vorige week aan toe dat Vlaan deren Nederland zo nodig wil Eind 2009 reed een lange stoet trekkers door Zeeuws-Vlaanderen in het ka der van een manifestatie tegen ontpolderen. foto Ronald den Dekker De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het tololon treft u na BRESKENS - Bij een grootscheepse drugscontrole op het Veerplein in Breskens heeft de politie zaterdag middag en -avond 20 verdachten aangehouden. Ze kregen boetes op gelegd van 400 tot 600 euro, voor namelijk voor drugsbezit. Die boe tes waren voor Belgische en Fran se drugstoeristen. Nederlanders die tegen de lamp liepen kregen een proces-verbaal. De buit van de vijftien agenten en de drugsspeur hond (uit Rotterdam): 114,4 gram hennep, 8,7 gram hasj en 34 gram cocaine. De man die de coke in z'n bezit had werd overgebracht naar Torentijd in Middelburg. De controle van zaterdag werd ge- dwingen zich aan de afspraken te houden. Niet terug naar af dus. Ze verwees naar het verdrag over de uitvoering van de ontwikkelings- schets 2010 voor het Schelde-estua- rium, dat Nederland en Vlaande ren op 21 december 2005 hebben gesloten en waarin de Hedwigepol der wordt genoemd om samen met het noordelijke deel van de Vlaamse Prosperpolder een inter- getijdengebied van minimaal 440 hectare van te maken. „Dat ver drag is voor ons geen vodje pa pier", liet Crevits weten. In het regeerakkoord wordt de zin snede over een alternatief voor de ontpoldering van de Hedwigepol der voorafgegaan door de woor den 'nu de verdieping van de Wes- terschelde is afgerond...'. Alsof de opstellers hebben gedacht dat wel op enige meegaandheid van de Vlamingen op het gebied van het heikele ontpolderingsdossier kan worden gerekend nu die hun fel begeerde en voor de economie van Vlaanderen o zo belangrijke aanpassing van de vaargeul heb ben gekregen. Voor de Vlaamse politiek is die soepelheid evenwel minder van zelfsprekend. Dat wordt mede in gegeven door de ontpolderingen die in Vlaanderen verder stroom opwaarts zijn uitgevoerd. Aan de Zeeschelde is 1100 hectare ontpol- derd. Niet alleen in het kader van natuurherstei; ook met het oog op de veiligheid tegen overstromen. Maar het blijft boerengrond. Als er al overeenstemming valt te bereiken voor een alternatief voor de Hedwigepolder, is het maar de vraag of Vlaanderen dat wil beta len. Daar zit ook een regelrecht fi nancieel belang voor Zeeland aan vast. Een deel (20- miljoen euro) van de kosten voor de verdubbe lingvan de Sloeweg en de Tractaat- weg wordt betaald door Vlaande ren. Er ontstaat dus een gat als de ontpoldering van de Hedwigepol der niet doorgaat. Wie gaat dat dichten? Gedeputeerde Kees van Beveren was daar laatst duidelijk over: „Wij niet." houden naar aanleiding van mel dingen van overlast door buschauf feurs, bezorgde ouders en gebrui kers van het fiets-voetveer en het overige openbaar vervoer. Het gaat daarbij vooral om het roken van wiet en andere softdrugs, asociaal gedrag en bedreigende situaties. Volgens Mireille Aalders van de po litie Zeeland voelen mensen zich daardoor niet veilig op het plein. Er werd niet alleen gecontroleerd op overlast, maar ook op drugsbe zit. Softdrugs mogen in ons land wel worden gekocht, maar niet ver voerd. De controle van zaterdag was de derde. Bij al die controles liepen 54 mensen tegen de lamp. LEZERSFOTO'S In onze fotoalbums niet alleen nieuwsfoto's maar ook gewoon mooie plaatjes www.pzc.nl/foto MOSSELEN Waar kunnen ze het best mosselen klaarmaken? Deel uw ervaringen op www.pzc.nl/mosselen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2