18 Vluchten voor de smetstof H Moordwraakverlies en liefde Kees blijft een fijne meester BOEKEN KORT maandag 18 oktober 2010 In het wisselvallige oeuvre dat Philip Roth de laatste ja ren produceert, is Nemesis een positieve uitschieter. Het mededogen van Roth met hoofdpersoon Bucky Cantor is ontroerend. door Dirk-Jan Arensman Toen nog geen jaar geleden zijn goeddeels van sneue oude-mannen-fantasietjes aan elkaar hangende novel le The humbling verscheen, kon den de fans van Philip Roth (1933) zich al troosten met de gedachte dat de oude meester zich snel ge noeg zou revancheren. Omdat hij de laatste jaren het moordende tempo van één roman per jaar aanhield en bovendien omdat zijn uitgever het volgende, heel wat ambitieuzer klinkende boek alweer had aangekondigd. Dat boek is er nu dus. Het heet Ne mesis. En, inderdaad, stak zijn le venslustig tragische Korea-Óorlog- roman Indignation (2008) al bijzon der positief af bij het teleurstellen de slotdeel van zijn Zuckerman-cy- clus Exit ghost (2007), het kwali teitsverschil is dit keer minstens zo groot. Plaats van handeling is Weequa- hic, de joodse wijk in het zuidwes ten van Newark waar de schrijver zelf opgroeide, die in de zomer van 1944 wordt getroffen door een grootschalige polio-epidemie. En de hoofdpersoon, zij het niét de verteller, is de intens goedhartige Bucky Cantor. 'Meneer Cantor', zo als hij, om redenen die pas laat in de roman aan het licht komen, vrij wel consequent wordt genoemd, heeft voor die tijd al de nodige klappen van het leven gehad. Zijn moeder overleed vroeg, zijn schim mig klinkende vader verdween kort daarna uit beeld en hoewel hij een gespierde en atletische all American jongen van 23 jaar is, staat zijn slechte gezichtsvermo Philip Roth. gen een (helden)rol als soldaat in de T\veede Wereldoorlog in de weg. Terwijl leeftijdgenoten en vrien den naar Normandië en de Pacific werden uitgezonden, moest hij achterblijven als sportleraar aan de plaatselijke Highschool en, bij wij ze van zomerbaantje, opzichter van de speelplaats van de Chancel lor Avenue School. Maar als de po lio in tropisch Newark om zich heen begint te grijpen, lijkt hij als nog de kans op een heldenrol te krijgen. Eerst stuurt hij in een foto Nancy Crampton bijna westernachtige confrontatie een groep opgeschoten Italiaanse jongens uit de industriële achter buurt Ironbound weg als die 'een beetje polio' komen verspreiden. En als de eerste besmettingen in de joodse wijk zich voordoen, ook onder de kinderen die hij vermaak te met softbalwedstrijdjes, werpt hij zich op als de meevoelende her der van zijn gemeenschap. Roth beschrijft het allemaal indrin gend. De wanhoop en angst in de buurt als kinderen binnen een paar dagen in ijzeren longen ver dwijnen of begraven moeten wor den. De paniekerige roep om iets, wat dan ook, te doen om dit ge vaar te keren. En Cantor die, nadat een oogappel onder zijn pupillen is gesneuveld, steeds meer gaat twijfelen. Aan zijn eigen een-ge- zonde-geest-in-een-gezond- lichaam-ideeën die hem ervan overtuigden dat sporten in de bui tenlucht het beste medicijn was. (Is die speelplaats sluiten toch niet veiliger?). En aan een God die schijnbaar willekeurig dood en ver derf zaait. Halverwege Nemesis worden die twijfels en de aanhoudende smeek bedes van zijn verloofde, Marcia, om een veilig heenkomen te zoe ken, hem te veel. Hij voegt zich als zweminstructeur bij zijn geliefde in het zomerkamp Indian Hill in de Poconos, dat een paradijselijke oase blijkt, waar hij zich, zij het ge kweld door zijn geweten, lang zaam aan overgeeft. Er is 'van alle smetstof gezuiverde berglucht', een eilandje waar hij eindelijk on bespied met Marcia kan vrijen, een ook nog een aanstormende zwemkampioen van 17 om te trai nen. De dreiging van die Bijbelse plaag lijkt ver weg. Tot die ook deze plek bereikt. Dat dat gebeurt, is geen verrassing. Het noodlot en de dood zijn bij Roth onverwoestbare constanten. Maar twee andere ele menten zijn dat wel. De briljante wending aan het eind, wanneer een oud-leerling van Cantor jaren later ziet hoe hij zich nog steeds laat verteren door schuldgevoe lens. En misschien wel vooral de manier waarop hij die ongelukkige tot leven wekt: was Cantor ooit het soort figuur dat Roth met vilei ne spot had neergesabeld, nu laat hij je bijna liefdevol met hem mee voelen. Samen maken ze Nemesis tegelij kertijd tot één van de zwartste boe ken in zijn oeuvre én een stralen de dag in Roths nogal wisselvallige Indian summer. Philip Roth - Nemesis. Vertaling Babet Mossel. De Bezige Bij, 19,90 euro. Een wervelende, sarcasti sche satire op de jaren zeventig en dan met name over de seksu ele revolutie die zich toen vol trok. Zo moet 'De zwangere we duwe' van Martin Amis wor den omschreven. Grootmeester Amis zet een aantal Engelse jon gelui van rond de 20 bij elkaar in het arcadische decor van een kasteel in Italië. De zeden zijn los, de bikinitopjes ook. Maar niemand die precies weet wat daarmee aan te vangen. Waar de setting al doet denken aan 'Decamerone' en waar de mooi ste meid Sheherazade heet, weet Amis ook nog een flink deel van de klassieke Engelse li teratuur een plek in deze won derbaarlijke roman te geven. Q) Martin Amis - De zwangere wedu we. Vertaling Jan Pieter van der Sterre. Contact, 24,95 euro. Tot augustus 1959 was Gerard Reve getrouwd met Hanny Michaelis. Tien jaar liefst. Dat 'liefst' mag, want als geen ander heeft Reve in de ja ren daaropvolgend zijn homo seksualiteit in alle vormei! bele den en uitgevent. Het was een prachtig idee van Ad Fransen om in 1996,35 jaar na hun schei ding, de voormalige echtelie den weer een dag bij elkaar te brengen. Fransen publiceerde er uiteraard over, maar nu is in 'Leven met Reve' het complete verhaal van 'het onmogelijke huwelijk van Gerard Reve en Hanny Michaelis' verschenen. o Ad Fransen - Leven met Reve. Podium, 12,50 euro. Het Italiaanse wielren nen kent vele renners die het tot mythische helden hebben geschopt, maar de grootste my the én held is toch wel Fausto Coppi.Wout Koster schreef'Eén man alleen op kop'. Over Cop- pi, winnaar van de Tour, Giro en het WK. Man ook die Italië verscheurde door een overspeli ge relatie waarvoor hij zelfs (voorwaardelijke) gevangenis straf kreeg. En die in eenzaam heid stierf, in i960. Wout Koster - Eén man alleen op kop. Het Sporthuis, 19,95 euro. door Mieske van Eek Elena Forbes - Kwaad om kwaad. Vert. Janneke Zwart. De Bezige Bij, 19,90 euro. oe verwerken mensen de vermissing van een kind als nooit een lichaam is gevonden of een te ken van leven is vernomen? Het is een thema dat vaker is beproefd in thrillers, maar de Britse schrijfster Elana Forbes doet dat wel heel meelevend en ook nog spannend. Haar nieuwe misdaadroman Kwaad om kwaad draait om een reeks moorden die in ver band blijken te staan met het verdwijnen van een tiener meisje, jaren geleden. Dat het wel om wraak moet gaan, is al duidelijk bij de eer ste moord. Een succesvolle schrijver is op gruwelijke wij ze omgebracht. Als ook een tweede lijk wordt gevonden, ziet inspecteur Mark Tartaglia meteen een verband. De twee behoorden tot een groep van vijf vrienden, die een duister geheim met el kaar delen. Forbes staat uitvoerig stil bij de beslommeringen van de politiemensen die aan de zaak werken. Zo is daar re chercheur Sam Donovan, die heimelijk verliefd is op haar chef Tartaglia. Met op het tweede plan agent Nick Min- deredes, die zijn verstand ver liest, zodra hij een mooie vrouw in het vizier krijgt. Nieuwkomer rechercheur Jus tin Chang wordt door collega Donovan nog niet voor vol aangezien. Hij moet haar slechte humeur verdragen. Aangrijpend is de ontmoe ting van.Donovan met de grootmoeder, die zij over de dood van haar kleinkind moet vertellen. „Geen enkel mens hoort zijn kind te over leven, laat staan een klein kind", zegt de oude vrouw, wier dochter twee jaar eerder is overleden van verdriet. I Mirjan Oldenhave - A/lees Kees in de gloria. Uitg. CPNB. Gratis bij aanschaf van 10 euro aan kinderboe ken in de Kinderboe kenweek. Mirjam Oldenhave door Hammeke vara den Berg De stagiair meester Kees, voor intimi Mees Kees, is inmid dels een vertrouwd figuur voor kinderen van de basis school. Auteur Mirjam Olden have heeft al meerdere boe ken over de vriendelijke jon ge meester geschreven, steeds met leuke, speelse tekeningen van Rick de Haas. Mees Kees is zo'n geduldige onderwijzer die compassie heeft met leerlingen die het moeilijk hebben thuis of niet zo goed kunnen leren. Hij durft toe te geven dat hij het zelf ook niet allemaal zo goed weet en vooral iemand die hu mor toevoegt aan zijn lessen, waardoor een schooldag heel wat draaglijker wordt. Dit jaar mocht Oldenhave het Kinderboekenweekgeschenk schrijven en dan is Mees Kees natuurlijk een dankbare fi guur. Net als de vorige boe ken over deze aardige onder wijzer is ook Mees Kees in de gloria weer een heerlijk boek, met slechts één minpuntje. Het thema van de Kinderboe kenweek, 'De Grote TekenTentoonstelling - beeld taal in kinderboeken' is er wel een beetje met dé haren bijgesleept. Maar Oldenhave maakt dat grotendeels weer goed met haar heerlijk droge humor en een prachtig gevoel voor taal. Want een bultje in de nek van zijn favoriete leer ling Tobias, een kind dat het moeilijk heeft thuis, blijkt af komstig te zijn van een teek die zich heeft vastgezogen op zijn huid. Die teek leidt bij de kinderen tot een explosie van creativiteit. Ze gaan teken te kenen, die op de tekeningen op hun beurt zelf ook weer te ken tekenen. Volgt u het nog? De kinderen wel en het is ont zettend grappig gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20