Televisiegast als groot wild Verslaafd aan 'crystal meth' in VS kijktip kijken luisteren Het aantal actualiteitenrubrieken en talkshows groeit en ze vissen steeds meer in dezelfde vijver. De gasten hebben het voor het kiezen. Het geheim van een goed gevulde gastentafel? „Gasten moet je pamperen." door Monique Brandt zaterdag, 21.55 uur ï'Sö zaterdag 16 oktober 2010 mm Dan moeten ze gemasseerd worden. Ver baal, want tastbare lokkers zijn er niet. Be taling is als vloeken in de kerk. „Hoog stens een taxi als iemand lastig zit met vervoer. En ik kan me één hotelovernach ting van een gast herinneren", zegt Wy- nia van DWDD. Op Carel Kuyls redactie worden de oude relatiegeschenken van Nova opgemaakt. Louter een aardigheidje voor de moeite. Koffiekopje en baseballcap met Nieuws- uur-logo zijn in de maak. „Niets meer dan een gebaar. Lokkers leveren niets op. We zijn wie we zijn en daar moeten we ook niets anders van willen maken. Bij Pauw Witteman kunnen ze een gast nog de belofte doen dat deze een redelijk deel van de uitzending 'krijgt'. Bij ons gaat dat niet." P &W-gasten krijgen een 'goede' fles wijn. Meijer: „Barend Witteman had een fotolijstje met logo. Toen bleek dat sommige politici al dertig van die dingen hadden, stapten we over op wijn. Er zijn mensen die er inmiddels ook een heel aardig feest mee kunnen bouwen." Tafel genoten met bepaalde toezeggingen bin nenhalen, gebeurt sporadisch, stelt hij. „Alleen heel speciale gasten beloven we bepaalde ruimte. Sommigen willen al léén komen. Ook dat doen we maar heel af en toe. De onverwachte chemie is juist belangrijk, daar tornen we niet zomaar aan. Bij andere programma's is het mis- schien wat veiliger voor sommige gasten. Wij mikken op een speelse sfeer, het is niet elke avond Buitenhof." Kuyl denkt dat gasten met een serieuze boodschap eerder bij hem komen. „We spreken mensen aan op hun verantwoor delijkheid, niet omdat ze leuk kunnen kraaien. Ik ben een groot fan van Pauw Witteman, maar niet iedereen wil met Gordon of Huub Stapel naast zich zijn verhaal doen. Dan is het maar saaier, of beter gezegd: serieuzer." Exclusiviteit gaat voor alles. Er wordt vol op geclaimd: gasten mogen niet (vooraf) bij een ander programma aanschuiven. „Daar zijn we eerlijk in", zegt Wynia. „We willen niemand die al bij een ander zat. Anders is de charme van De wereld draait door er snel af" Meijer: „Het is een en al loven en bieden. Wij hebben de kijkcijfers, en plek in de leukste talkshow." Al lukt het niet altijd. P&W had onlangs een exclusiviteitsafspraak met Mark Rut- te. „Die ochtend zat hij in Ochtendspits. Als cadeautje voor dat nieuwe program ma, zei hij. Ach, we kunnen het hebben." Het geheime wapen van DWDD? Wynia: „Je moet gasten pamperen. We willen dat ze met een goed gevoel terugkijken op hun optreden. Dus: veel praten over wat ze kunnen verwachten. Mensen met wei nig media-ervaring zijn vaak zenuwach tig. Als we denken dat een tv-optreden niet verstandig is, raden we dat af. Gast vrouwen en redacteuren begeleiden de mensen de hele avond. En we bellen ach teraf ook meestal nog wel." Reageren? redactie.media@wegener.nl Omdat beide programma's in hetzelfde gebouw zit ten, ziet Dieuwke Wynia, eindredacteur van De we reld draait door, soms een gast bij Pauw Witteman naar binnen stappen op wie ze zelf aasde. Balen? Nou, dat is een tikkeltje te sterk uitgedrukt. Het hoort erbij. En morgen kan het andersom zijn. „Een competitie met maar één speler, daar is geen lol aan. Concurrentie houdt scherp." Hoofdredacteur Jan Kriek van EenVan- daag merkt trots op dat zijn rubriek Ab Klink als eerste had. „Terwijl iederéén achter hem aan zat!" Waaraan dat te dan ken was? „Een redactie met een uitge breid netwerk. En een vaste kijkersgroep van een miljoen mensen. Gasten maken een bewuste afweging. Kijkcijfers tellen mee. Naar ons kijkt bovendien een breed publiek en we zitten vroeg op de avond." Opmerkelijk genoeg noemt ook Pauw Wftteman-eindredacteur Herman Meijer Ab Klink als zege in de dagelijkse gasten- jacht. „Wij hadden het eerste lange én het beste interview met hem." Actualiteitenrubrieken als Pauw Witteman (foto boven) en De wereld draait door (foto onder) proberen steeds de beste, leukste en meest spraakmakende gasten aan tafel te krijgen. Matthijs van Nieuwkerk (DWDD) zorgde voor spektakel met gast Pieter Storms en tafelheer Jort Kelder (foto midden), die elkaar flink in de haren vlogen. foto's GPD De toename van actualiteitenrubrieken en talkshows vergroot de behoefte aan gasten. Een legioen speciale gastenredac- teuren belt zich dag na dag de oren rood om de presentator van dienst van relevan te gesprekspartners te voorzien. Met na me in tijden van groot nieuws jaagt ieder een op iedereen die er toe doet. De gast mag het zeggen: hoge kijkcijfers, het vlot te, losse, het veilige of onvoorspelbare? Meijer: „Goede gasten krijgen is een sport. Pure topsport! Iedereen loert op el kaar, wie hebben zij? Wie willen wij? Wel lastig is, dat gasten soms wachten tot het allerlaatste moment met hun keuze." Nieuwsuur-baas Carel Kuyl beaamt dat er sprake is van 'een redelijk moordende concurrentie'. Toch wilde hij bij de opvol ger van Nova van meet af aan geen gas- tenredactie in huis. „Die zijn er al ge noeg. Wij zitten qua format tussen het oude Nova en het Acht uur journaal in, dicht op het nieuws. Met de lichte kanten van het leven hoeven we niets. Gasten weten wat ze aan ons hebben. Ze kunnen in de juiste nieuwscontext hun serieuze verhaal kwijt. Scherp ondervraagd én hel der. Daarvoor komen ze. Of niet. Ik hoef niet altijd iemand als eerste te hebben, ik heb meer met wat we zijn." Het gebeurt vaak dat een beoogde gast al door een ander programma is gevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85