Villa, zwembad en vakantiehuis in het zuiden van Portugal wonen@wegener.nl 2. 3 11 18 0 |nf 024-3650509 iiïï I Zaterdag 16 oktober 2010 ÜN'-^s *'v 5. 's'. mi 1 ten wè aftegen de prestaties van een ouderwetse hark (merk Garde- na met verstelbare tanden) en een gemotoriseerde blazer van Stihl, de Br 500. Bij voorbaat al een 'oneerlij ke' test omdat de blazer van Stihl bijna 700 euro kost en vooral door professionals in de groenvoorzie ning wordt gebruikt. Het gaat er bij deze test dan ook vooral om of de aanschaf van een bladblazer über haupt zinvol is. Omdat het niet bijzonder aardig is alle rotzooi van mijn dakterras af te blazen naar de tuin van de bu ren, een verdieping lager, besluit ik de tuin van een kennis in Drenthe onder handen te nemen. Hoewel, tuin? Met 20 eiken op een opper vlakte van 30 bij 80 meter heeft het meer weg van een klein park. Ik begin op het terras. De Flymo is uitgerust met een zak die het even tueel opgezogen groen versnipperd moet opvangen. Die constructie maakt geen stevige indruk en moet tot twee keer toe opnieuw worden bevestigd. Anders dan de vorm doet vermoeden, ligt het apparaat wel goed in de hand en is het on danks het ielige schouderbandje ge makkelijk manoeuvreren. Wel zo handig wanneer je de blaadjes uit de hoekjes weg wilt hebben. Het terras is in een mum van tijd schoon, maar het gazon is een an der verhaal. Het is vochtig en de blaadjes plakken stevig aan elkaar en het gras vast. De Flymo heeft er moeite mee en moet behoorlijk dicht bij de grond worden gehou den om het gewenste resultaat te bereiken. Maar het werkt. De zuigoptie, die volgens de recla me zelfs in staat is lege blikjes op te zuigen, komt minder nuttig over. Het aantal verzamelde bladeren is al snel zó groot, dat je geen timmer mansoog nodig hebt om te zien dat dat nooit in één keer in de zak past. Ook de kracht valt tegen. Kort om: een nutteloze functie? Niet helemaal. Bladeren hebben de neiging in groten getale in de luw te tot rust te komen: per definitie bij hoeken en randen, zoals bijvoor beeld tegen het huis aan. Wie daar onnadenkend de blazer op zet, vindt zichzelf al snel terug in een sneeuwstorm van blad en andere rotzooi die niet alleen op je eigen hoofd maar ook op de kozijnen van de ramen terechtkomt. De zuigfunctie is daar een uitkomst. In een kwartier heb ik alsnog het gazon ter grootte van de gemiddel Naast bladblazers die op elektriciteit of benzine werken, zijn er ook blad blazers met een accu. Het grote voordeel van die apparaten is de grotere bewegingsvrijheid vanwege het ontbreken van een snoer. Nadeel is (vaak) het kleinere vermogen. Bovendien verliezen accu's naar verloop tijd "aan ca paciteit en is vervanging prijzig. Nikkel-metaal-hydride-accu's (Ni-MH) bie den beter prestaties dan de goedkopere nikkel-cadmiumvariant (Ni-Cd). Er zijn ook 'vrouwvriendelijke' bladblazers op de markt, die minder ge wicht in de schaal leggen en daardoor makkelijker te hanteren zijn. Zie www.kieskeurig.nl/bladblazer voor meer praktische informatie en testgegevens. de Nederlandse tuin schoon. Rest ons nog zo'n 60 vierkante meter. De Stihl Br 500 wordt opgestart. De motor wordt als een rugzak ge dragen en is verrassend licht. Ook het lawaai valt mee. Het verschil is direct merkbaar. De rest van de tuin is met een kwar tier helemaal schoongeblazen. Het lijkt niet uit te maken of het voch tig is. Bovendien wordt ook zwaar der tuinmateriaal als takken aan de kant geblazen. Wel is het wat lasti ger de uiteindelijke plek waar de bladen terechtkomen te bepalen. Maar wie een park als achtertuin heeft, hoeft zich daar eigenlijk ook niet druk over te maken. Overigens blijkt ook dat wie zijn ga zonnetje echt compleet bladvrij wil hebben, niet zonder hark kan. Beide apparaten laten zo her en der een paar blaadjes liggen. De hark is dan ook het enige apparaat dat een 100 procent-score haalt. Wel wordt dat zonder dat je eerst hebt geblazen, al snel een zware klus. Ook vanwege het vocht. Afgezien van het feit dat ik, met mijn mannelijke ego ('ik wil de grootste') en mijn zwak voor 'toys for boys', het liefst de Stihl wil heb ben, gebiedt de eerlijkheid te zeg gen dat de Flymo voor de gemiddel de 125 vierkante meter in Neder land ruim voldoende is. Het appa raat is uitstekend opgewassen te gen de taak. Zeker wanneer je wacht tot de bladeren zijn opge droogd, wordt het een fluitje van een cent. Ook is zijn prijs een stuk vriendelijker. En zolang de buur man niet zo gek is 700 euro uit te geven voor de Stihl, komt het met mijn ego ook wel goed. www.flymo.nl www.stihl.nl r>^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl foto PR Nederlanders weten het altijd beter. „Zoiets, maar vlak de Portugezen niet uit. Portugal is alleen niet zo'n doe-het-zelfland. Het is normaler een aannemer te bellen. Bouwma teriaal is even duur als in Neder land, lonen liggen veel lager. De wijze van bouwen is klassiek. Ne derlandse bouwers zijn innovatie ver. Een voorbeeld? Voor het dak van ons huis - een archetype van een langgerekte, witte monte (boer derij, red) met Nederlandse invloe den als flinke raampartijen - wilde ik Unidek-dakplaten. Veel lichter dan de betonnen methode die Por tugezen toepassen. We wilden het dak aan beide kanten laten doorlo pen, een grote overstek, om veran da's te maken. Met de Portugese methode hadden we op de hoeken en onder de randen om de drie meter kolommen moeten metse len: weg uitzicht! Nu niet. Aanne mer en architect zagen dat ook in." Wiro van Vilsteren en Margriet Nijhuis voor hun poolhouse. foto WvV Nederland toen we hoorden dat de oplevering van het gastenhuis niet werd gehaald. Nadat we wa ren aangekomen en we onze in trek moesten nemen in een cara van, viel het steeds meer op: het boterde niet tussen hoofd- en on deraannemers. Die laatsten kregen nauwelijks betaald, hoewel wij net jes de rekeningen voldeden. We zijn toen verdergegaan met onder aannemer Joaquim. Met hem kun wiE: Wiro van Vilsteren (gesprekspart ner, 49) en Margriet Nijhuis (46) beroep: eigenaren ontwerpbureau en vakantiewoning; wijnexporteurs (hob by) eerder: Rijen, Breda nü: Aldeia de Rouquenho, Portugal (sinds 2008) nen we lezen en schrijven. Dat res pect moesten we overigens wel ver dienen. Maar na stevige discussies over het plaatsen van een schuif deur kreeg hij door dat 'die Neder landers' toch wel handig waren." Jullie hebben 5 hectare, met daarop twee huizen, een zwembad, olijfbo men... Prijsje in de Staatsloterij? „Was het maar waar! Het is hard werken. Uit ervaring, ook met an dere bouwprojecten die we hier doen, weten we dat de grond in dit deel goedkoop is: 2,50 euro per vierkante meter. Voor agrarische grond. Maar bestuurders zien in, dat kleinschalig toerisme de regio uit de armoe trekt. Met een vakan tiehuis erop ben je 300.000 euro kwijt. Wij hebben geïnvesteerd in luxe extra's als vloerverwarming. Portugeze huizen hebben dat zel den. Ook is er een zwembad met poolhouse. De kust ligt op 60 kilo meter. Wat de inrichting betreft, hebben we veel zelf gemaakt. Als ontwerpbureau hebben we zo onze voorkeuren en contacten." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl De eigen villa met designmeubilair.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77