wonen- 1 Een eigen landgoed met Planten witwassen 3 m Villa voor hippe kippen Zaterdag 16 oktober 2010 wonen@wegener.riiS 024-3650509 z O m Er zijn in Nederland meer tamme oehoes dan wilde. De gróte uil wordt her en der gekweekt en de roofvo- gelshow is inmiddels een vast onderdeel van elke bra derie. Af en toe ontsnapt een oehoe. Dat is dan weer goed voor een bericht in de krant. Het gesol met tamme roofvo gels stuit mij tegen de borst, maar ik kan mijn eigen weer zin lastig verklaren. Want zelf sol ik met wilde planten. Vóór planten geldt hetzelfde als voor vogels: met tamme planten kun je doen wat je wilt, terwijl de meeste wilde planten beschermd zijn. Wie op Schiphol zijn koffer moet openmaken en wordt gesnapt met een zeldzame orchidee tussen zijn vuile onderbroeken staat een flinke boete te wachten. Heeft hij die orchidee aantoonbaar zelf in gevan genschap gekweekt, dan is er niets aan de hand. Het vervoer van, en de handel in veel planten- en diersoor ten is internationaal geregeld in het Cites-verdrag. Cites staat voor Convention on International Trade in Endange red Species of Wild Fauna and Flora. Vrij vertaald: het ver drag over handel in bedreigde dier- en plantensoorten. Ne derland is een handelsnatie en heeft dus vaak met het Ci tes-verdrag te maken. In het buitenland hebben u ij geen goede naam. Vanuit andere landen, vooral Engeland, worden we er regelmatig van beschuldigd planten wit te wassen. Dat witwassen gaat als volgt: je voert een partij cyclamenknollen in van een sport die in het land van her komst beschermd is. [c geeft die knollen in de papieren een andere naam; die van een soort die niet beschermd is. Je gaat ervan uit dat de douaneambtenaar geen bota- Cyclamen graeeum. nicus is en het verschil dus foto Romke van de Kaa niet ziet. De illegaal ingevoerde cyclamenknollen plant je in vader landse grond. Het volgende jaar rooi je ze op en verkoop je ze onder hun echte naam, nu als zelfgekweekte cyclamen. Je stopt ze in een krat met stempel 'Dutch Grown Bulbs' en exporteert ze naar Engeland. Maar in dat land zijn ze zó dol op wilde cyclamen, dat er een Cyclamen Society bestaat, een vereniging met zoveel expertise dat de leden aan de vorm van de knol het verschil herkennen tussen uit zaad ge kweekte en illegaal in het wild opgegraven cyclamen. Natuurlijk wordt er ook fraude gepleegd met andere plan ten. Berucht is een geval waarin een grote partij kerstrozen uit Oost-Europa werd witgewassen. Maar met bloembollen is fraude simpel, omdat die in droge toestand worden ver- handeld zodat je ze niet aan blad of bloemen herkent. Zelf ga ik niet vrijuit. Ik handel niet in illegale cyclamen, maar een paar jaar geleden heb ik tijdens een vakantie in Griekenland wel een knol van Cyclamen graeeum uitgegra ven. Dat is daar verboden. De plant overleefde de reis en bloeit nu in mijn tuin. Maar ik had natuurlijk een in Neder land legaal uit zaad opgekweekt exemplaar moeten kopen. Dit luxe kippenhok Nogg heeft de vórm van een ei en biedt on derdak aan maximaal vier - hip pe - kippen. Je zou er bijna een kip voor kopen... De Nogg is een kindje van meu belmaker Matthew Hayward en ontwerpster Nadia Turan. Het moderne ontwerp wordt met de hand gemaakt van duurzaam ge produceerd cederhout in combi natie met roestvrijstaal. Ceder hout isoleert uitstekend en is licht van gewicht. Ondanks de betonnen sokkel is het hok daar door eenvoudig te verplaatsen. Nog zo'n innovatie: het glazen dak, dat automatisch opent om te luchten. Ook heeft de Nogg een uitneembare bodemplaat. Makkelijk bij het schoonmaken. Dan de prijs. Reken op 1.700 eu ro, zeggen de ontwerpers. Bij vol doende bestellingen, begint de productie. Meer informatie op: www.nogg.co Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Aldeia de Rouquenho Lissabon Ferreira do Alentejo door Jan van Mullem Bijgekomen van het feest, de 100ste verjaardag van Portugal als republiek? Wiro van Vilsteren: „Ik heb geen optocht gezien. Verbaast me niet: het dichtstbijzijnde dorpje, Aldeia de Rouquenho, heeft zo'n veertig inwoners. Rust viert hier hoogtij." Klinkt anders dan de drukke Algarve. „Mijn vrouw Margriet en ik wonen wat noordelijker, in het armste en minst toeristische stukje Portugal. Vaar het overigens heel mooi is, beetje glooiend, heerlijk klimaat." Vinden schrijvers als Tessa de Loo en Cerrit Komrij ook. Wonen er al jaren. „Goed gezelschap. Maar ik moet eerlijk zeggen: voordat wij in 2004 voor Portugal kozen, twijfelden we over Italië. Ook prachtig; aantrekke lijk klimaat. Maar we waren huive rig voor maffta-achtige praktijken." Hoe zou je de periode tussen plan en emigratie, 2004-2008, typeren? „Spannend. We hadden beiden goede banen: Margriet bij de ge meente Breda, ik als ontwerpma- nager bij Gispen. Wat we inruil den voor onze keuze was een fijn huis in Rijen, waar we veel aan hebben geklust. Ook was er het af scheid van familie en vrienden. Contact is toch lastiger op afstand. Gelukkig hebben we ze al regelma tig gezien op 'O vale da Mudan^a', tijdens en na de bouw van onze woning en vakantiehuizen (één huis in eigendom, tweede in be heer, red.). Als gasten en om te hel pen klussen. We hebben veel werk zelf gedaan, maar hadden soms ook het idee in een aflevering van Ik vertrek te zijn beland. Om een lang verhaal kort te maken: onze hoofdaannemer, een Nederlander die in Portugal woont, kwam af spraken niet na. We waren nog in Als bezitter van een dak terras in het centrum van een middelgrote, Nederlandse stad heb ik helemaal geen last van blaadjes die op mijn gazon val len. Een bezem is meer dan genoeg om de bijna 30 vierkante meter schoon te houden. De aanschaf van een bladblazer is voor mij dan ook geen noodzaak. Maar goed, de gemiddelde tuin in Nederland meet bijna 125 vierkante meter en is daarmee dus vier keer zo groot als mijn dakterras. Bovendien blijkt uit onderzoek, te rug te vinden op www.groene- stad.nl (een kennisbank voor pro fessionals van het ministerie van Landbouw), dat we steeds minder tijd aan die tuin willen spenderen. Het liefst zitten we gericht op het zuiden in een betegelde tuin waar we zo weinig mogelijk aan willen en hoeven doen. Het verklaart de populariteit van de bladblazer. Im mers: met windkracht 10 is de tuin of het terras in een mum van tijd schoongeblazen. Ik besluit deze test simpel te hou den. De elektrische bladblazers die in de handel zijn, variëren in ver mogen tussen de 2.000 en 2.500 Het is weer herfst, de tijd dat bomen hun bladeren laten vallen. Prima om dat blad eventjes te laten liggen. Maar wie dat te lang doet, zit komende lente met kale plekken in zijn gazon. Eens testen hoe je die blaadjes het gemakkelijkst weg krijgt, door Cor-Peter Pasma Watt. Wie meer vermogen en blaaskracht wil, is aangewezen op duurdere, gemotoriseerde bladbla zers. Voor de test gebruiken we de elektrische GardenVac 2.500W Tur bo van Flymo. Die kan niet alleen blazen, maar is ook voorzien van een zuigsysteem met versnippe- raar. En dat voor nog geen 100 eu ro. De prestatie van de Flymo zet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76