Een beetje zon, een mooi landschap en een scooter om de omgeving te verkennen. Meer had Boris Peters niet nodig voor een dagje ontspannen in Spa, het bekende kuurstadje in de Belgische Ardennen. m reizers@wegemie8'„nl iQ reizen 024-3650360 Zaterdag 16 oktober 2010 Dolce Vita in Spa Stop even bij het Casino voor een gokje of een hapje en drankje. foto's Boris Peters Aantrappen of schakelen is niet nodig. De knalro de Vespa scooter start door eenvoudigweg een knopje in te druk ken. Van de standaard af en rijden maar. Met een helm stevig op het hoofd gaat het in een rustig gange tje de straat uit. De rit begint vlak bij de ingang van de Thermen van Spa, die op een heuvel boven het centrum van het Belgische kuur oord liggen. Na een korte afdaling zien we in een bocht Spa liggen. Het casino en de voormalige thermen trekken direct de aandacht. Het was in Spa waar in 1774 het eerste casino werd geopend. Maar het zijn de bronnen met ijzer- en koolzuur houdend water die Spa al vanaf 1764, toen er een eerste badinrich ting werd gebouwd, de reputatie als kuuroord bezorgden. Welgestelden, adel en zelfs vorsten trokken naar Spa en bouwden er kasteeltjes. Onder hen de Duitse keizer Wilhelm II die hier in okto ber 1918 naartoe vluchtte en tijde lijk onderdak vond in het Duitse militaire hoofdkwartier. De Bel gische koningin Maria-Hendrika betrok in 1893 een villa in Spa waar ze tot haar dood in 1902 verbleef. In en rond Spa is een aantal bron nen waar het helende waternaar boven borrelt. Wij nemen bij het verlaten van Spa even gas terug en stoppen bij de Géronstère bron. De bron is uitgebouwd tot een mooi monumentje en vrij toegan kelijk. Het zwavelrijke water schijnt goed te zijn voor de lucht wegen. Vrouwen die zwanger wil len worden, doen er echter goed aan de vlakbij gelegen Sauvenière bron te bezoeken. Dit is de oudste bron van Spa. Het water zou de vruchtbaarheid van vrouwen be vorderen. Voor we verder rijden, pakken we vanonder het grote zadel van onze Vespa een jas. Rijdend met een vaartje van 40 a 50 kilometer per uur, voelt het vlug wat frisjes aan. Vrolijk snort de Vespa door het bos en begint vervolgens een afda ling met hellingen tot 10 procent. Zelfs daar komt de snelheid nooit Ver boven de 50 kilometer per uur, maar door de nodige bochten voelt het snel genoeg. In het plaats je Coo zorgt pretpark Plopsaland even voor wat drukte. Maar onze aandacht wordt opnieuw getrok ken door het water dat zich hier zo'n 15 meter naar beneden stort in een waterval. Na een drankje op een zonnig terras gaat de helm weer op en toeren we verder rich ting Stavelot. Ook bergop is geluk kig geen enkel probleem voor on ze Italiaanse tweewieler, zelfs wan- Voor het huren van een Vespa scooter is een rijbewijs B vereist. De scooters zijn geschikt voor een of twee personen. De Route des Arden nes kost 99 euro per persoon. Inbegrepen is de huur van een 50 cc Vespa, een verzekering en toegang tot de Thermen van Spa voor drie uur. Wanneer je met z'n tweeën rijdt, betaal je 75 euro per persoon. Er zijn ook andere arrangementen, zoals een rit inclusief picknickmand of een tour met overnachtingen. Betalen kan alleen contant. Een borg van 300 euro per Vespa is verplicht, bij een afkoopsom van 5 euro is de borg 150 euro. Meer info www.vesparoute.com of via 0032-474096166. neer de weg zo nu en dan vrij steil gaat. De route leidt langs een ski station dat er nu nog verlaten en wat troosteloos bij ligt. Het voelt inmiddels alsof we nooit anders gedaan hebben dan op on ze Vespa rijden en de rustige klei ne wegen geven alle gelegenheid van het afwisselende landschap te genieten. Koeien grazen rustig in de wei, op sommige plekken hangt het groen als een dak over de weg en vlakbij het dorp Xhof- fraix rijden we een kilometer of 5 langs de Hoge Venen, een prachtig wandel- en langlaufgebied. In het kleine, door dorpsbewoners drukbezochte, café Ardennais in Hockai drinken we nog een laatste glas voor we aan de laatste kilome ters terug naar Spa beginnen. Een maal daar aangekomen, merken we na het afstappen dat je zo'n hal ve dag met een Vespa rondtuffen toch wel enigszins in je lijf voelt. De ingang van de Thermen van Spa ligt op slechts 5 minuten lo pen van ons eindpunt. Na een douche laten we ons langzaam in het warme water zakken. Gewoon even niets doen en genieten van het prachtige bad. Een half uurtje later bubbelen we heerlijk buiten in de zon in een in het overdekte BELCIE infographic: maps4news.com zwembad ingebouwde whirlpool. Een paar meter voor ons en een meter of honderd lager ligt het cen trum van Spa, eenvoudig te berei ken met de funiculaire, de glazen lift op een omhooglopende rails. In de hamman zweten we de laat ste vermoeidheid eruit. Daarna is het tijd voor een verkwikkend, ijs koud stortbad en de sauna. Als af sluiter leggen we het lome lichaam te rusten in een ligstoel langs het - grote zwembad onder de glazen koepel..We voelen ons voldaan. - Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl Stavelot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73