De kleine keizers van China ii spectrum Zaterdag 16 oktober 2010 Of hoe je discussies voert in een vergade ring. Ik vind dat je moet opstaan als je baas met je praat. Dat is normale etiquette op kantoren hier. Maar deze twintigers blij ven gewoon zitten." „Vroeger thuis bij hun ouders, daarna op de universiteit met andere jongeren die enig kind zijn: ze konden alles maken en niemand die ze tegenhield. Maar op een kantoor kun je je niet meer zo gedragen. Daar moet je rekening houden met ande ren, om samen het werk gedaan te krij gen." Qin praat vaak over 'zij' die niet gewend zijn samen te werken. 'Zij' die denken dat alles om hen draait. Maar dan, na even na denken: „Zij, nee, wij weten niet uit ons zelf hoe je met anderen omgaat." Hij beseft dat hij, 32 jaar oud, bij de eerste egocentrische generatie hoort. „Eigenlijk was ik thuis ook best wel eens een kleine keizer. Mijn moeder deed alles wat ik haar vroeg. Omgekeerd vroeg ze mij nooit om eens de afwas te doen of zo. We waren niet rijk toen, maar als ik iets wilde en er was geld voor, dan kreeg ik het." Ondanks de successen die de overheid claimt, heeft het eenkindbeleid ook negatieve gevolgen voor de toekomst. De komende vijfjaar stijgt het aantal gepensioneerden in het land met 33 miljoen, tot 200 miljoen 60-plussers. In diezelfde tijd zal het aantal werkenden, die voor de pensioenen moeten betalen, met miljoenen per jaar dalen. Een ander negatief gevolg is het hoge abor tuscijfer. Als ze maar één kind mogen, krij gen veel mensen liever een zoon dan een dochter. Regelmatig worden zwanger schappen onderbroken als blijkt dat er een meisje op komst is. Dat gebeurt ook, soms onvrijwillig, als een vrouw tegen de regels in zwanger is van een tweede kind. Het aantal abortussen in China wordt geschat op 13 miljoen. Wie tegen de regels in toch een tweede kind krijgt, riskeert een boete van 100.000 yuan (11.000 euro) of 3 jaarsa larissen. Sommige groepen mogen overigens wel twee kinderen krijgen. Dit geldt voor alle etnische minderheden (8 procent van de bevolking). In sommige regio's mogen boeren ook een tweede kind, als het eerste kind een meisje is. Doordat er landelijk meer jongens dan meisjes worden geboren, groeit het man- nenoverschot gestaag. Tegenover elke 100 vrouwen staan nu 119 mannen. In 2020 zul len 24 miljoen mannen die mogelijk wil len trouwen, dat niet kunnen, simpelweg omdat er te weinig vrouwen zijn. Qin bladert door een rood boekje dat voor hem ligt. In de linkerbovenhoek van de tweede bladzijde zit een zwart-witfoto van hemzelf als peuter van bijna 3. Het is zijn 'enigkindcertificaat', waarmee de overheid hem tot enig nageslacht van zijn ouders bombardeerde, toen de eenkindpolitiek in 1980 van kracht werd. Zijn ouders konden met het rode boekje elke maand naar een loket om vijf yuan kinderbijslag op te halen, een zevende van het maandsalaris van zijn vader. Qin en zijn vrouw hebben zelf nu ook zo'n boekje met de naam van hun zoon erin. „Waardeloos." Qin schudt zijn hoofd en legt de rode boekjes opzij. „Volstrekt waar deloos. De eenkindpolitiek moet verdwij nen. Mensen in de grote steden willen niet eens meer veel kinderen: veel te duur." De belangrijkste reden om een punt achter het beleid te zetten, is volgens Qin dat er veel te weinig jongeren zijn en de groep ouderen almaar groeit. „Mijn zoon kan straks niet meer betalen voor al die gepen sioneerden. Ik hoop dat hij, tegen de tijd dat hij een gezin wil stichten, in Europa of Amerika woont. Dan heeft hij nergens last van." Dertig jaar geleden had het eenkindbeleid wel degelijk zin, beaamt Qin Jian. „Er wa ren destijds gewoon veel te veel mensen. Maar het doel, de bevolkingsgroei beper ken, is bereikt. Dat maakt het beleid achter haald. Overbodig. Stop er daarom mee." "reageren? spectrum@wegener.nl Eenkindpolitiek Foto links: De eenkindpolitiek van China is er volgens critici mede debet aan dat kinderen het volstrekt normaal vinden dat alles om hen draait. Foto boven: De eigenlijke wet die bepaalt hoeveel kinderen Chinezen mogen hebben, is voor 50 eurocent te koop in de boekhandels. foto's Remko Tanis/GPD In 1950 riep Mao Zedong, de oprichter van communis tisch China, alle moeders' van het land uit tot helden. 'Hoe meer kinderen, hoe groter de held. Een grote be volking is geweldig. Mensen zijn het kostbaarste van alles op aarde'. Het aantal Chinezen groei de daarna in 30 jaar met 78 procent, van 550 miljoen in 1950 tot 981 miljoen in 1980. Sinds 1980, de start van de eenkindpolitiek, is het aan tal Chinezen in dertig jaar gegroeid met 35 procent tot ruim 1,3 miljard nu. De overheid hoopt dat de groei in 2030 omslaat in een daling. Dan zullen er 1,65 miljard Chinezen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63