Ontwikkelingshulp, spectrum 8 Het nieuwe kabinet bezuinigt fors op ontwikkelingshulp, een 'linkse hobby' volgens PW-leider Geert Wilders. Hoe 'links' is hulp? In vrijwel alle westerse landen stijgen de uitgaven voor ontwikkelingshulp, ook onder conservatieve regeringen. 'Kindersterfte is in 35 jaar gehalveerd in arme landen' 'Waarom zouden wij meer geven dan de rest?' Zaterdag 16 oktober 2010 door Mirjam Vossen Paul Hoebink. foto GPD Arend Jan Boekestijn. foto ANP Het nieuwe kabinet zet het mes in de ontwikkelings hulp. Dit jaar geven we nog 4,7 miljard euro, over enkele jaren is dat 3,8 miljard. Ver rassend is deze bezuiniging niet, al gaat ze, afgeremd door het CDA, minder ver dan de WD en de PW hadden gewild. Voor Geert Wilders mocht de ontwikkelings hulp helemaal verdwijnen, de WD wilde de hulp halveren. Wat het kabinet-Rutte met de 3,8 miljard gaat doen, is in grote lij nen bekend. Er gaat meer ontwikkelings geld naar fret bedrijfsleven. Ook wil het nieuwe kabinet militaire vredesoperaties met hulpgelden betalen. Bovendien wordt de minister voor Ontwikkelingssamenwer king vervangen door een staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, die ook nog Eu ropa in zijn portefeuille heeft. Ontwikkelingshulp is in Nederland een po litieke kwestie. 'Links' en 'confessioneel' vinden dat we royaal moeten geven. 'Rechts' en 'populistisch' vinden dat het flink minder kan. Terwijl Rita Verdonk stelt dat het geld beter in Nederland kan worden besteed en Wilders de hulp stee vast bestempelt als 'linkse hobby', willen partijen als SP, GroenLinks en de PvdA geen cent bezuinigen. André Rouvoet van de Christenunie pleit er zelfs voor meer te geven. Het is niet vreemd dat de WD en PW sterk in de hulp willen snoeien. Van de 23 rijkste landen ter wereld is Nederland al ja ren een van de gulste gevers. De afgelopen 15 jaar gaven wij meer dan 0,8 procent van ons nationaal inkomen aan ontwikkelings hulp. Alleen Noorwegen, Zweden, Dene marken en Luxemburg schonken meer. „Maar het Europees gemiddelde ligt een stuk lager", zegt voormalig WD-Kamerlid Arend Jan Boekestijn. „En waarom zouden wij veel meer moeten geven dan de rest?" Er is nóg een verklaring waarom de hulp zo onder vuur ligt. Volgens prof. dr. Paul Hoebink, hoogleraar ontwikkelingssamen werking aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, heeft zich vooral binnen de WD een sterke stroming tegen ontwikke lingshulp gevormd. Deze werd ooit inge zet door Frits Bolkestein en vervolgens uit gewerkt door WD-Kamerleden als Ayaan Hirsi Ali en Arend Jan Boekestijn. „Terecht", zegt Boekestijn. „We hebben heel veel kapotgemaakt met onze hulp. Hulp heeft schade aangericht en corruptie bevorderd. Wanneer een westerse rege ring een Afrikaanse van geld voorziet, hoeft deze geen verantwoording meer aan haar eigen bevolking af te leggen. Zo be lemmert de hulp de democratische ontwik keling van landen." Het is precies dit verhaal dat in Nederland de ontwikkelingshulp in het defensief heeft gedwongen, vindt hoogleraar Hoe bink. „Wat Boekestijn en de WD verzwij gen is dat ontwikkelingshulp heel veel goeds heeft gebracht. In arme landen werd de afgelopen jaren grote vooruitgang ge boekt. Sinds de jaren vijftig is de levensver wachting met 20 jaar toegenomen. De kin dersterfte is in 35 jaar gehalveerd en de laat ste 25 jaar halveerde ook de armoede. Bo vendien is de hoeveelheid voedsel per in woner toegenomen, ondanks de sterke be volkingsgroei." Dat de PW en de WD zich zo tegen de hulp keren, is volgens Hoebink uniek. In vrijwel alle andere westerse landen is ont wikkelingshulp geen politiek thema meer. Vrijwel overal zijn links en rechts het met elkaar eens dat ontwikkelingshulp vanzelf sprekend en noodzakelijk is. In de Verenig de Staten en in West-Europa is niet één partij die de ontwikkelingshulp wil halve ren of afschaffen. Neem België. Zelfs het ultrarechtse Vlaams Belang is 'van oordeel dat ontwikkelingssa menwerking met noodlijdende volkeren noodzakelijk is', aldus de website van de partij. Of pak Oostenrijk. Bij de radicale FPÖ van wijlen Jörg Haider klinkt geen pleidooi tegen de hulp. En in Denemarken pleit zelfs de evenknie van de PW, de Dansk Folkeparti niet voor afschaffing van de hulp. Deze kleine gedoogpartij is welis waar kritisch, maar meent toch dat hulp noodzakelijk is. Met hulp kunnen volgens de Dansk Folkeparti overbevolking en vluchtelingenstromen worden ingedamd, kan kinderarbeid worden bestreden en de democratie gestimuleejd. Nog steeds ge ven de Denen 0,9 procent van hun natio nale inkomen aan ontwikkelingshulp. Niet alleen keert geen enkele politieke par tij zich tegen de hulp, opmerkelijker is dat vrijwel geen enkel land, ondanks de econo mische crisis, op ontwikkelingshulp bezui nigt. Zoals Engeland. Net als in Nederland wonnen dit voorjaar de conservatieven daar de verkiezingen. Ook de nieuwe rege ring van David Cameron kondigde een grootschalige bezuinigingsoperatie aan, maar de conservatieven sparen ontwikke lingssamenwerking. „We gaan niet bezui nigen over de mg van de armen", beloofde de nieuwe minister voor Ontwikkelingssa menwerking Andrew Mitchell. Engeland is zelfs van plan de uitgaven de komende jaren te laten stijgen. Het verschil tussen de WD en de Britse conservatieven is frappant. Net als de WD wijst ook de partij van David Cameron op problemen met ontwikkelingshulp, zoals het verdwijnen van geld door corruptie. Maar terwijl de WD het budget terug wil schroeven, werken de Britse conservatie ven aan meer transparantie en betere resul taten. De WD stelt dat ontwikkelingshulp vaak weggegooid geld is, minister Mitchell vindt dat 'goed ingezette hulp wonderen verricht'. Mitchell: „Ontwikkelingssamen werking is een van de beste investeringen die Engeland kan doen." België stond enkele jaren geleden nog be kend als een zuinige gever, die amper 0,4 procent van zijn nationale inkomen aan ontwikkelingshulp besteedde. Onder de li berale regeringen van Verhofstadt en de conservatieve regering van Leterme, werk te België aan een inhaalslag. Volgend jaar zal het land naar verwachting de interna tionaal afgesproken norm van 0,7 procent gaan halen. Het is breed bekend dat Ver hofstadt, momenteel de leider van de libe ralen in het Europese parlement, groot voorstander is van ontwikkelingshulp. Maar het zal velen verrassen dat hij daarin wordt gesteund door de NVA, de Vlaams Nationalistische Partij van Bart de Wever, die tijdens de afgelopen verkiezingen de grootste partij in Vlaanderen werd. Zijn de conservatieven in Denemarken, België en Engeland uitzonderingen? Aller minst, zegt professor Paul Hoebink. „Ook in Duitsland en de VS zijn de conservatie ven vóór ontwikkelingshulp. Niet alleen Obama is groot voorstander van ontwikke lingssamenwerking, ook George Bush was dat. Hij schold arme landen hun schulden kwijt, stak veel geld in een initiatief om economische groei in goed bestuurde lan den te bevorderen en verdubbelde het bud get voor ontwikkelingshulp." Ooit was dat anders, zegt Hoebink. Nog maar twintig jaar geleden maakten regerin gen met linkse en christen-democratische partijen veel meer geld vrij voor ontwikke lingshulp dan regeringen met rechtse en conservatieve partijen. Maar in Noord- en West-Europa en de Verenigde Staten is die tijd voorbij. Alleen in Zuid-Europa is de oude tweedeling nog zichtbaar. Arend Jan Boekestijn gelooft er niets van. „De verschillen tussen de WD en andere conservatieve partijen zijn helemaal niet zo groot. Bovendien zullen de meeste Eu ropese landen helemaal geen 0,7 procent van hun budget aan hulp gaan uitgeven, zoals ze nu beloven. Ik moet nog zien of de Britten werkelijk meer geld aan ontwik kelingssamenwerking gaan besteden. Ze gaan nieuwe, strenge evaluatiemethoden hanteren om te zien of de hulp wel effec tief genoeg is. Wanneer blijkt dat dit niet zo is, zullen ze er hun geld niet aan uitge ven." Boekestijns WD profileert zich scherp als criticaster van ontwikkelingshulp. Dat ver klaart volgens professor Hoebink voor een deel de uitzonderingspositie die Neder land vandaag de dag inneemt. Maar feit is ook dat de voorstanders van ontwikke lingshulp hun standpunten niet overtui gend over het voetlicht weten te brengen. Ook dat is anders in de rest van de wereld. In landen als Engeland en Amerika zijn links en rechts overtuigd dat hulp heeft bij gedragen aan economische groei en veilig heid, aan de afname van kindersterfte en het terugdringen van analfabetisme. In Ne derland werd dit verhaal de afgelopen ja ren maar amper gehoord. Het ziet ernaar- uit dat dit nog wel even zo zal blijven. gP| reageren? spectrum@wegener.nl Officiële ontwikkelingshulp in 2009 1,2 1,0 0,8 0,6 0,4 0,2 0,0 In procenten van het bruto nationaal product (concrete bedragen in miljoenen dollars) infographic: CRW bron: OESO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60