GREGORIUS NEKSCHOT spectrum 6 Zaterdag 16 oktober 2010 Met enige tegenzin spreekt hij af, ergens in Neder land. Angstig als hij is dat zijn ware identiteit wordt onthuld en hij zijn leven niet meer zeker is. Gregorius Nekschot, car toonist, is elk moment op zijn hoede. „Het ■is mijn tweede natuur geworden, maar ik ben niet paranoïde." Toch een hoge prijs voor het maken van spot prenten. „Ik kan nog altijd gewoon over straat, maar ik moet wel oppassen. Dat was de af gelopen vijfjaar ook mijn grootste angst bij de aanklacht wegens belediging van moslims: als ik daadwerkelijk was ver volgd, zou mijn ware identiteit bekend worden. Geloof me, dan zou er de volgen de dag vrijwel zeker een man met een bijl in mijn huis hebben gestaan. Net als bij de Deense cartoonist Kurt Westergaard, wiens tekeningen de aanleiding vormden voor de beruchte cartoonrellen. Ik was pas nog bij Westergaard op bezoek en heb gezien hoe hij moet leven. De con stante angst dat iemand het op jouw leven heeft gemunt en alle bewaking waarmee hij elke minuut moet leven, is een ver schrikking. Hij kan niet eens meer een pak melk bij de supermarkt halen. Ook nu ein delijk zeker is dat ik het gevecht met justi tie heb gewonnen, kies ik heel bewust niet voor zo'n leven. Dus ik blijf anoniem." Dat is toch een naar leven? „Ik kom niet om van de honger, ik heb kle ren aan mijn lijf, ik drink nu een heerlijke koffie. Vergeleken met Westergaard leef ik in een oase." Gregorius Nekschot is cartoonist, voornamelijk op internet. Enkele moslimorganisaties klaagden hem vijf jaar geleden aan wegens belediging. Recent besloot justitie hem niet te vervolgen. Uit angst voor een aanslag verkiest hij nog altijd een leven in de anonimiteit. „Mijn spot kan uiterst venijnig zijn." door Dick Hofland Uw omgeving denkt daar vast anders over. „Of ik een partner heb, kinderen heb, van mijn tekeningen kan leven, uit wat voor gezin ik kom, daar zeg ik niets over. Wat ik wel kan zeggen, is dat ik het voor mijn omgeving vervelender vind dan voor mij zelf. Vrienden zeggen wel eens: 'kun je niet gaan figuurzagen of zoiets'." U zoekt liever de randen van de verdraag zaamheid op? „Dat klinkt te zwaar. Ik beledig niet, ik ben satiricus. Dat is nu eenmaal mijn persoon lijkheid. Een frisse, kritische geest. Ik regis treer en maak tekeningen waarmee ik za ken belachelijk wil maken. Ik wil zelf den ken, ik wil niets opgelegd krijgen. Ik geloof in het individu en de westerse democratie. Mensen of stromingen die deze waarden met voeten willen treden, zie ik als een groot gevaar. Religies en ideologieën zijn dat, ze onderdrukken mensen, leggen hun normen en waarden op aan het individu." De islam is zo'n groot gevaar? „Ik maak geen onderscheid, ik ben geen is- lamhater. Alle ideologieën en alle religies zijn een bedreiging voor het vrije individu. Het is van alle tijden en momenteel is de islam het belangrijkste thema. Het debat is echter volkomen gepolariseerd. Antidemo craten en fundamentalisten als Rene Da- nen en Abdul-Iabbar van de Ven gebrui ken de antidiscriminatiewet, die daar hele maal niet voor is bedoeld, om mensen als Geert Wilders en mij te laten vervolgen. Iedereen mag van mijn tekeningen vinden wat hij wil. Dat is een mening en die mag je hebben. Als ik een mening mag hebben, mag een moslim of een officier van justitie dat ook. Niets aan de hand. Mijn verboden cartoons zijn moedwillig verkeerd geïnter preteerd. Die Van de Ven is godsdienst waanzinnig en aantoonbaar antidemocra tisch. Het kabinet heeft mij laten arreste ren om de Nederlandse export te redden." Is het zo plat? „Nou en of De Deense export had wel de gelijk te lijden onder de cartoonrellen. Het kabinet-Balkenende vreesde voor ons land hetzelfde. Ik was overigens niet meer dan wisselgeld, hoor. In de tijd rond mijn arres tatie speelde de kwestie met de film Fitna. Voor het geval de moslimwereld door die film woedend op Nederland zou worden, hadden ze een proces tegen mij achter de hand. Daarmee had de regering dan kun nen laten zien dat Nederland echt wel op treedt als de islam onderwerp is van spot. Dat kabinet was een giftige cocktail waar het de vrijheid van meningsuiting betrof. Een christendemocratische partij die ons haar normen en waarden wilde opleggen, aangevuld met de religieuze scherpslijpers van de Christenunie en de sociaaldemocra ten, die nog altijd grote moeite hebben met kritiek op hun 'kindje', de multicultu rele samenleving. Dat alles bij elkaar moest wel tot problemen leiden voor de vrijheid van meningsuiting. Minister ITirsch Ballin van Justitie heeft er alles aan gedaan om mensen als Wilders en mij de mond of de pen te snoeren. Hij heeft rechtstreeks inge grepen in het vrije debat en is een gevaar voor de vrijheid en de democratie. Niet zo gek dat Rutte en Wilders die man er in het nieuwe kabinet onder geen enkele voor waarde bij willen hebben. Zij zien hem als de wurger van het vrije woord."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58