langs Antwerpse spectrum 2 ÉR I Zaterdag 16 oktober 2010 Ter hoogte van Sint Andries en het Zuid wordt gekozen voor een grote open ruimte. De Kaaien moeten dok worden omgevormd tot een aantrekkelijke wandelpromenade. WBÊHÊBÊSÊ De Scheldekaaien in Antwerpen ondergaan de komende tien jaar stapsgewijs een complete metamorfose. Nu liggen ze er nog trooste loos bij en doen voornamelijk dienst als (gratis) parkeerterrein. Het stadsbestuur heeft samen met het Vlaams Gewest echter ambiti euze plannen gemaakt om de stad via de kades weer harmonieus te verbinden met de stroom. Maar het voornaamste doei is, om Ant werpen beter te beschermen tegen het wassende water. door Harold de Puysseleijr Honderd jaar geleden waren de kaaien het kloppend hart van de economische ontwikkeling van Antwerpen. De 'Kongoboten' met sinaasappels en sche pen met andere lading meerden er aan en af op de rede. Hun bemanningen zorgden voor leven in de brouwerij en welvaart bij de midden stand. Aan de Kaaien ligt de oorsprong van Antwerpen als wereld (haven) stad. Sinds de geleidelijke verhuizing van de ha venactiviteiten in het begin van de vorige eeuw naar het noorden van de stad liggen ze er echter haveloos en verlaten bij. De kades en de oude dokken zijn een nie mandsland geworden. Incidenteel doen ze nog dienst als aanlegplaats; voor de impo sante zeilschepen die meedoen aan de Tall Ships Race, en voor de al even indrukwek kende drijvende flatgebouwen van de Crui se Terminal. De herinrichting van de Scheldekaaien is op de eerste plaats ingegeven door de vei ligheid. De kaaien doen namelijk ook dienst als waterkering. Hoewel Antwerpen haar ontwikkeling te danken heeft aan de Schelde, vormt de ge- tijdenrivier soms ook een bedreiging. In uitzonderlijke omstandigheden kan spring tij ontstaan, met een reëel gevaar voor overstroming. Zo'n dertig jaar geleden zijn daar al maatre gelen voor bedacht in het kader van het Sigmaplan van het Vlaams Gewest. Toen werd de waterkeringsmuur gebouwd. Het geactualiseerde Sigmaplan is er onder andere op gericht de kaaien verder te ver hogen en versterken om toekomstig over stromingsrisico te beperken. Door de stijging van de zeewaterspiegel, de verdieping van de Schelde en de toene mende verstening van het landschap krijgt Antwerpen in de toekomst namelijk nog meer (regen)water te verstouwen. Nieuwe maatregelen moeten de stad daar tegen beschermen. Daarom worden de kaaien bijna een meter opgehoogd. De ver hoging van de huidige waterkeringsmuur zou de stad volledig van het water afsnij den en dat is niet de bedoeling. Zodoende is er volgens Philippe Teughels van de stad Antwerpen voor gekozen om ter hoogte van het cultureel-historische hart van de stad (Steenplein, Loodswezen) te werken met mobiele keringen; in de grond verzonken muren die alleen naar bo ven worden gezet als dat nodig is. Teughels is namens de stad Antwerpen programmaleider van het project Schelde kaaien. Hij zegt dat het stadsbestuur van meet af aan nauw samenwerkt met het. Vlaams Ge west om de Scheldeoevers aantrekkelijker te maken en beter te laten aansluiten bij de achterliggende stadswijken. In de toe komst moeten ze uitgroeien tot een popu laire wandelboulevard en een toeristische trekpleister van formaat, waar in sommige gedeelten allerlei bruisende activiteiten kunnen plaatsvinden. Van een tijdelijk strand in de zomer, tot een ijsbaan in de winter. Zo moet de band tussen de stad en de Schelde weer worden hersteld. De rasechte Antwerpenaar met ge voel voor taal heeft er al een nieuw werkwoord voor bedacht; hij gaat straks 'kaaieren' langs de Schelde. Bij archeologisch vooronderzoek aan de Sint Michielskaai zijn eerder dit jaar restan ten gevonden van het bastion dat daar be gin 1600 werd gebouwd na een aanval tij dens de Tachtigjarige Oorlog. Geprobeerd wordt die overblijfselen te in tegreren in de ondergrondse parkeergarage (1000 plaatsen) die op deze locatie is ge pland. Verder naar het noorden komt nog een tweede ondergrondse parking, die plaats biedt aan ruim 600 auto's, waarmee het totaal aantal parkeerplaatsen dat nu op de kaaien beschikbaar is vrijwel volledig wordt gecompenseerd. De kaaien strekken zich uit over 7 kilometer langs de Schelde jtpjlll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54