Bin ons de leste...? Neeltje Jans wwW.interieur-paauwe.nl zaterdag 16 oktober 2010 Op zoek naar een tandarts met weekenddienst? www.pzc.nl/weekenddiensten wedstrijd wie het snelst eer dam van zandzakken kon bouwen in de kleu ren van de nationale vlag. Valentijn Byvanck, directeur van het Nationaal Historisch Museum en oud-directeur van het Zeeuws Museum in Middel burg, hield een oogje in het zeil. De Wegwijzer won, met afstand. Wat hielp was dat de zandzakken met zaagsel waren gevuld. foto Rolf de Feijter door Frans van der Heijde Vandaehe een keertje wè in 't dialect mè het gaet dit keer meer over 't dialect. Een uutsterven- de zaak mensen. Een stuitje gelee zat ik in een his torische kaezematte in fort Ram- mekens te vertellen in mien Béé- kerks dialect. M'n luusteraers, aol mensen, die de natuur eêl ohe in d'r vaendel ebbe, spraeke hineên van aolen mi dialect on- derwiele dat er tóch mensen tus sen zaete, die in ieder geval geto- he waere in Meliskèreke of Zoete- lande. Ze verstoenge me nog wè aol, 't moest er nog biekom- me....l En een paer weken divö moeste d'r een stik af wat huus uut Walcherse durpen nè me luustere en die praote ook aol op z'n 'burgers'. Mè toen a'k vroeg of ze de meêster op schole zou- we verstae as'n zou zeie: „Julder bin vrie en mohe nè ruus!", toen was t'r hineên, die dat nie kon volge.J Ik voelde me, di in fort Ramme- kens, een bitje net as die natuur vrienden. Die maeke d'r eihen ook druk om een plantje of een beêstje, dat mee uutsterven oordt bedreigd. En zö bin ons noe ook bezig. Kiek, die mensen, die op die bijzondere plekke, vlak bie Ritthem, nè mien zaete te luusteren, waere aol nie mi zó 'piep', mè toch ook nie 'stok'. En die huus kwame aol uut echte Walcherse gezinnen. Het dialect hae verdwiene mensen, net as de klederdrachten. Ons bin de leste....! Nog even en ik lope rond mee een busse vó 't instan- douwen van onze dialecten...! Gelukkig bin d'r mensen, die toch bezig bluve mee dat 'platte praoten'. Mensen, die, vö noe en <C 'd'eêuwigheid', vertelle en schrie- ve. Di ore echt nog eêl wat din gen georganiseerd in 't dialect. Vandaehe komme d'r wi een oop mensen samen bie 't Nieu- wedurp, op de jaerlijkse dialec tendag, om di wi te genieten van verhalen in 't dialect en over 't dialect. Het bin di wè vee grieze en kaele 'koppen'...! En di luuste re ze nè een nieuw luusterboek mee 140 minuten verhalen, die uutgae van de 'hroöt Zeêuwse ge dachte', van Goeree tot Hulst. Je kan dus nooit mi afkomme mee 'ik kan 't zö slecht leze' wan j'ei mè te luusteren...! En volgende weke komt 'r wi een echt Zeêuws boekje uut. Het stae nie op de lieste mee boeken, wiruut het Zeêuwse boek van 't jaer gekoze moet ore, mè 't is wè aol in 't Zeêuws, het dialect van Jo Koeman, getohe in 'Iese' en 'Krabbendieke' en noe veruusd nè Oedjeskèreke. Op 24 oktober, om alf drie, oopt 'n z'n boekje te prisenteren in 't kerkje van Ellesdiek. Jo Koeman is een prachtig vertelier mee een hroöt gevoel vö humor. Ie eit er lang over naegedocht of'n z'n verhalen aol wè 'kwiet' wil, mè 't is t'r toch van gekomme en de 'Zeêuwse babbels' zien dus vol gende weke het licht in Elles diek. En omda Jo ook nog es diri gent is van misschien nie het bes te, mè zeker eên van de 'schoonste' koren, het klêderdrachtenkoor 'MooiZeêlandZingt' kan iedereên die komt, geniete van zang en een zeer speciale prisentatie van die groep. Nooit eerder vertoond, mee verrassen de gasten...! Je bin welkom! En morrege, 17 oktober, oordt er 's middegs, alf drie, in 't kerkje van Ellesdiek in t'Zeêuws 'gemediteerd' tien jaeren lang a diensten in 't dialect) en 's ae- vens, om alf achte, kao je nog in Zoetelande terecht vö zö'n meditatie. En 't kost hlad niks...! Me bin de leste misschien, mè me haen dan wè praotend, zin gend en schrievend 'ten onder'..! Misschien komme me wi boven ook...! Stop uw urijgeuallen spaarloon lieuer in een nieuwe bank, bed of mooie fauteuil. Momenteel krijgt u ook nog eens mooie kortingen tijdens onze najaarsacties. Dat loont! Neg20a neroa'ire 401318 Vraag onze adviseurs naar de voorwaarden van deze aanbiedingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33