Handwerk uit oudere cultuur ul 19 Publieksprijs TRADITIE Zeeuws koken, vissen en pronken 'Mooie Anna' in Goes in première agenda 4 zaterdag 16 oktober 2010 Het weblog Cultura Zeelandica be richt over kunst en cultuur in Zee land. Kijk op: www.pzc.nl/blogs. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Sommige oude Zeeuwse gewoontes dreigen voorgoed vergeten te raken. Drie boeken over tradities. zmmm "ZEEUWSE door Nadia BerkeBder Wisseling van de wacht bij de ver kiezing van de PZC Publieksprijs voor het beste Zeeuwse boek van het afgelopen seizoen. Danker Jan Oreel en Jan Zwemer hebben met hun stripboek over de geschiede nis van Zeeland de eerste plaats overgenomen van Jachtclub Veere. 1. (-) Danker Jan Oreel Jan Zwe mer: Zeeland van Nehalennia tot Westerschelde (185 stemmen) 2. (1) Van zwartwit naar kleur. 50 jaar Jachtclub Veere (128) 3. (5) P.J. Minderhoud: Van de goudsmid (112) 4. (2) Benn Flore: Drie hoofden op een kussen (110) 5. (7) Anneriek van Heugten e.a.: Drijvend óp een dak (97) 6. (6) Leuntje Aarnoutse: Wiek! (88) 7. (3) Franca Treur: Dorsvloer vol confetti (83) 8. (4) Peter de Lijser e.a.: Kezanse kostelijkheden (62) 9. (8) Frank de Klerk e.a.: De oor log in stukken (42) 10. (9) Cees Steutel e.a.: Joods Vlis- f singen (39) Stemmen kan tot 5 november op www.pzc.nl/publieksprijs of Postbus 91, 4330 AB Middelburg. GOES - In De Mythe in Goes is don derdag 4 november de première van Mooie Anna van Theaterpro ductiehuis .Zeelandia. Marjolein Bierens schreef de tekst van deze eigentijdse muziektheatervoorstel ling. Wiek Hij mans is verantwoor delijk voor de muziek. Hij compo neerde voor het stuk een Zeeuwse fado. De titelrol wordt gespeeld door Ilse Uitterlinden onder regie 4 van Annechien Koerselman. Mooie Anna speelt tot en met 14 december in Zeeland, Amsterdam, Den Haag en Brussel. Q www.theaterzeelandia.nl Eind jaren zestig lag het al voor de hand: „In een tijd van toenemend toeristen verkeer is het voor iedere provincie van groot belang op dingen te kunnen wijzen die uniek zijn." J.P. de Regt, directeur Provinciale Zeeuwse VW vroeg in het voor woord van het boek Kezanse Kost restaurants hun menukaart aan te vullen met een traditio neel gerecht. Het is niet duidelijk of aan die op roep gehoor is gegeven. Kezanse Kost is opnieuw uitgegeven, als tan- demboek met Kezanse Kostelijkhedensamen is het een kluts van recepten, interviews en feite lijke stukken, die allemaal over eten en drinken gaan. Over de slacht, de kunst van het garnalen pellen, het oogsten, vissen en brood bakken. Met recepten van gerechten als Jan in de Zak, riest mi krent'n of boerenjongens. Het is wel opletten: tegenwoordig houden we er wat ande re normen op na: aardappels voor de hete blik sem anderhalf uur koken is écht uit grootmoe ders tijd. Piet Minderhoud is juwelier in Westkapelle en Arnemuiden en gespecialiseerd in Zeeuwse streeksieraden. Hij schreef een boek waarin hij de verschillende soorten uitvoerig documen teert. Bijzonder is het hoofdstuk over de voor- hoofdsnaald, een gebogen metalen sieraad - dat een beetje op een schoenlepel lijkt - dat in de in de muts werd gestoken en door vrouwen op het voorhoofd werd gedragen. Minderhoud laat in Van de Goudsmid verder verschillende vormen zien van onder meer de dopring, oorij zers, schortensloten en hemdknopen. Het boek bevat informatie over de manier waarop sieraden werden gedragen en over de sociale as pecten van de dracht. Wim Vreelce is de oudste visser van Domburg die nog zelf zijn netten maakt, of breit, in vis serstaal. Vroeger visten kustbewoners massaal met zelfgemaakte netten, maar dat is een tradi tie die langzaamaan verloren gaat. Vreeke heeft zijn boek gemaakt omdat hij het belangrijk vindt dat 'de elementaire kennis van handwerk uit een oudere cultuur blijft voortbestaan'. De Zeeuwse strandvisserij is een combinatie van handwerkboek, cultuurgeschiedenis en een fa- miliegeschiedenins. Vreeke geeft uitleg over knopen, over hulpmiddelen die nodig zijn om een net te breien en over de verschillende soor ten netten. Bovendien geeft hij tips voor het vissen zelf: hoe je het net moet gebruiken en dat je een riem om je middel moet doen als je een waad- pak draagt: er zijn vissers verdronken omdat hun pak volliep en ze niet meer boven konden komen. Nog maar een halve eeuw geleden was het bij ons in Domburg volstrekt normaal dat zonen van hun vaders leerden om fuiken te zetten en leeg te halen, schrijft Vreeke. Dat is al lang niet meer zo. Vroeger, als twee mannen aan het vis sen waren bij Domburg, riepen voorbijgangers: „Is 't al wat?" En ook dat hoor je nooit meer, concludeert Vreeke. „Het is stil geworden op het strand. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 16 OKTOBER Brouwershaven Hobbymarkt Grote Kerk, 10.00 uur. Burgh-Haamstede Herfstmarkt 10.00-16.00 uur. Goes Modelbouwers tonen hun werk. Ambachtscentrum, 10.00-16.30 uur. Middelburg Ruilbeurs Filatelistenvereniging. Winkelc. Dauwendaele, 9.00-16.00 uur. *Lezing Marjan Berk over Jacob Cats. Hofpleinkerk, 16.00 uur. *DertigPlusNacht Golf by the Sea ZEP, 21.00 uur. Serooskerke (S) Hobbymarkt met demonstraties. Dorpshuis, 10.00-16.00 uur. Westenschouwen Excursie paddenstoelen Boswachterij Westerschouwen, 13.30 uur Zierikzee Herfstmarkt van de Vrijzinnige gemeente Onder de Beuze, 9.00-16.00 uur. *Workshop Striptekenen D.J. Oreel Bibliotheek De Stolpe, 11.00-12.00 uur. ZONDAG 17 OKTOBER Middelburg Kinderworkshop In Perspectief - Zeeuws Museum, 13.00-14.30 uur. Vlissingen Vlissingse Zeedag met diverse activiteiten Muzeeum, 12.00 uur. Het mooiste van Sesamstraat, vandaag in Stadsschouwburg Middelburg *Volksmuziekmiddag. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. Zonnemaire Wereldmaaltijd Proeflokaal d' Ouwe Smisse, 13.30 uur. PODIUM ZATERDAG 16 OKTOBER Groede Festival van Z-Vlaanderen: Trio Bel Ayre Grote Kerk, 15.00 uur. *Festival van Z-Vlaanderen: The Gents Grote Kerk, 20.00 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Johnny Slipper, Zeeuwse rock 'n roll, ben efiet voor stichting Surplus in Oekraïne. Café-restaurant Oranjeboom, 21.30 uur. Hoek Popfestival Denoek Rock Dorpshuis, 21.00 uur. Hulst Mirthe Bron, Danny van Zuijlen, Janneke Rinzema met 'Liedjes van Louis Davids' Den Dullaert, 20.15 uur. Kloosterzande Concert gipsyduo La Manouche. Hof te Zandekerk, 20.00 uur. Kloetinge Theatervoorstelling Vlieg!, bedoeld om psychiatrie bespreekbaar te maken Emergis, 19.00 uur. Kruiningen Ernesto Marcellino en Wilfried Finkers Ons Dorpshuis, 20.00 uur. Middelburg Het mooiste van Sesamstraat Stadsschouwburg, 14.00 en 16.00 uur *Folkgroep Slan treedt op De Drukkerij, 15.00 uur. ^Benefietconcert Int. Kinderhulp Zeeuwse Concertzaal, 20.15 uur. *Optreden Mirko (COC Songfestival) COC café, 23.30 uur. Oostburg Vuile Huichelaar/'t Zal je kind maar wezen Ledeltheater, 20.15 uur. *Concert Natural Bom Rockers The Lane, 22.00 uur. Terneuzen Musical Zoma: Heerlijk Duurt Het Langst. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Cabaretduo Schudden Arsenaaltheater, 20.15 uur. *Arthur Adam en Maarten Swaan. De Piek, 21.30 uur. *Optreden van C.I.A. Concurrent, 22.00 uur. Wilhelminadorp Smartlappenavond Het Loze Vissertje, 21.00 uur. Zaamslag Rita Vereecke presenteert Vlaams cabaret Podium, 20.00 uur. ZONDAG 17 OKTOBER Sint Anna ter Muiden Barokconcert met harp en theorbe N.H. Kerk, 15.00 uur. Breskens Henk Dorrestijn treedt op De Bakkerij, 1*4.30 uur. Goes Concert als afsluiting van Brass Play-Inn Deltaschool, 16.00 uur. Groede Balkanmuziekmiddag. Lutherse kerk, Molenstraat, 15.00 uur. Middelburg Peutervoorstelling Frank Groothof Spiegeltheater, 14.00 en 16.00 uur. *Optreden 6-koppige coverband GLAM!, Schuttershof, 17.00 uur (zaal open). Terneuzen Festival van Z-Vlaanderen: Eef van Breen Porgy en Bess, 15.00 uur Veere Strijkkwartet En Accord Grote Kerk, 15.30 uur. Vlissingen De formatie Cara presenteert Ierse folk. Arsenaaltheater, 15.00 uur. Wm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19