301 zeeland Vertrouwen in overheid heeft knauw gekregen in ministersnorm Provinciebestuur verandert Peijs-norm Maandag geen treinen naar België NIEUWDORP Week van de Geschiedenis geopend op IPPY presenteert Grietjetraditioneel Zeeuwse sieraden, maar dan (heel) anders zaterdag 16 oktober 2010 MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur ziet ervan af de Peijs-norm in te voeren voor top inkomens bij instellingen die subsi die van de provincie Zeeland ont vangen. In plaats daarvan komt de ministersnorm. „Dat maakt in de praktijk niets uit", zegt gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, financiën), „een commissaris van de koningin en een minister verdienen evenveel." Van Beveren diende twee jaar gele den, toen hij nog Statenlid was, een motie in met de strekking dat een met gemeenschapsgeld gefi nancierde instelling alleen voor subsidie van de provincie in aan merking komt als de topbestuur der ervan niet meer verdient dan de commissaris van de koningin. De motie over wat in de wande- ling de Peijs-norm ging heten, kreeg algemene steun. De uitwerking ervan, zo bleek een jaar later, leverde enkele praktische problemen en juridische conse quenties op. Welke inkomensbe standdelen vallen onder de norm, voor welke instellingen gelden ze en hoe zit het met de beloning van ingehuurde krachten? Weer een jaar later is dan de aan passing van de algemene subsidie verordening van Zeeland klaar. Geen Peijs-norm meer maar een ministersnorm. Van Beveren: „Die wordt jaarlijks vastgesteld en het is dus handig om daarbij aan te slui ten." Voor dit jaar ligt deze norm op 188.000 euro. Verwerking van deze norm in de subsidieverordening maakt ook bij voorbaat een eind aan eventueel gekissebis over de vraag wat onder een met gemeenschapsgeld gefi nancierde instelling moet worden verstaan. Van Beveren: „Het is nu duidelijk: instellingen die hun me dewerkers boven de ministers norm belonen, krijgen niets. Dat geldt zowel voor de jaarlijkse bij drage van de provincie of een bij drage van pakweg 5000 euro." UTRECHT - Het treinverkeer vanuit Nederland naar België en Frank rijk is zondagavond en maandag de gehele dag flink ontregeld van wege een staking bij de Belgische spoorwegen. Dat hebben de NS gisteren bekendgemaakt. De staking in België begint zondag na 22.00 uur en houdt 24 uur aan. De NS raden mensen die tijdens deze periode naar België of Frank rijk willen reizen, aan een andere dag uit te zoeken. Op zondagavond rijdt één Thalys- trein naar Frankrijk niet verder, dan Brussel, terwijl twee interci ty's tussen Amsterdam en Brussel niet verdergaan dan Roosendaal. De dorpsraad van Nieuw- dorp vindt dat de provincie snel duidelijkheid moet ge ven over de uitstoot bij Thermphos en de maatrege len die volgen. door Nadia Berkelder Ze hadden zich liever be ziggehouden met de nieuwe lindenbomen in de spreekwoordelijke dorpsstraat. In plaats daarvan zijn de leden van de dorpsraad van Nieuwdorp door de uitstoot bij fosfaatproducent Thermphos bijna dioxine-experts geworden. Het begon een jaar of drie gele den, op het moment dat er een pluim van blauwe rook uit het Sloegebied kwam, zegt voorzitter Sjaak Labruijere. „De geur en de walm, die iedereen wel kent, was voor ons de aanleiding om aan de bel te trekken. We hadden ver wacht dat we goed geïnformeerd werden, dat we een breed spec trum aan informatie zouden krij gen, maar dat was niet zo. We kre gen alleen precies die informatie waar we om vroegen." De dorpsraad verwijt de provincie een lakse houding in de afgelopen jaren. Tegen de geuroverlast die de rookwolk veroorzaakte is nooit op getreden. Pas nadat de dorpsraad eiste dat er een meetnet werd aan gelegd om schadelijke stoffen in de omgeving te meten, kwam dat er ook, al is het een beperkt meetnet. „De provincie heeft steken laten vallen door de wijze van controle en handhaving", stelt het bestuur in de nieuwsbrief die afgelopen week in het dorp is verspreid. „Het vertrouwen in de overheid heeft een knauw gekregen." Labruijere vindt dat bewoners er op moeten kunnen vertrouwen dat de overheid bedrijven contro leert en burgers beschermt. „Wij roepen alleen: het is niet goed, ver ander dat. Natuurlijk is het ook ons probleem, maar wij doen het allemaal pro deo, dat dorpsraadje spelen. We willen best meeden ken over een oplossingsrichting, maar we gaan niet de oplossing be denken. We mogen er toch van uit gaan dat de mensen die er ver stand van hebben dat doen." Het heeft Labruijere en zijn dorps raadgenoten verbaasd dat er niet meer gegevens bekend zijn over de uitstoot in het Sloegebied. „In Rot terdam, in de Botlek, wordt uitge breid gemeten. Hier niet, terwijl we toch met een aantal basisin dustrieën zitten: Thermphos, maar ook Zalco en Total. Wij wil len graag dat zo'n meetsysteem aan de normen wordt gekoppeld. Als een bepaalde stof boven de norm komt, moet de productie worden stilgelegd. We begrijpen advertentie dat het moeilijk is aan te tonen dat een bepaalde stof van een bepaald bedrijf komt, maar dat is eerlijk ge zegd niet ons probleem." Zorgen over de gezondheid van de inwoners maken ze zich niet echt. „Vorig jaar is nog onderzoek ge daan naar dioxine in het milieu: de waarden zaten niet boven de normen. In onze dorpsraad zit een oud-huisarts en die heeft nooit af wijkende zaken geconstateerd. Na tuurlijk is dat natte-vingerwerk, maar ik heb wel vertrouwen in ie mand die dat dertig jaar gevolgd heeft." Doordat de overheid steken heeft laten vallen, heeft het imago van Nieuwdorp een deuk opgelopen, vindt de Dorpsraad. „We willen dat imago verbeteren, bijvoorbeeld door de aanleg van ommetjes, of een speelbos. Daar zoeken we geld voor. Dat kan wat ons betreft van het geld dat beschikbaar is gesteld voor de groengordel rond het Sloe. Geld van bedrijven? Liever niet: we willen niet het idee wekken dat we ons laten uitkopen." „We wachten nu op de uitslag van de metingen, half november. We hebben afgesproken met de provin cie dat ze uitleg geven in Nieuw dorp: kom maar met de meetresul taten. En dan hoop ik dat ze ook een keer helder zijn en het in Jip-en-Janneketaal uitleggen. Tot nu toe horen we van iedereen dat ze het niet goed weten. Wees nou gewoon eens keer duidelijk." NEELTJE JANS - Ze riepen het uit volle borst: Yell yell yell, de Wegwijzer wint wel! En dat klopte. Op het strand van themapark Neeltje Jans verzorg den twee Zeeuwse scholen de nationale opening van de Week van de Ge schiedenis (16 tot en met 24 oktober). De groepen acht van basisscholen de Vossenburch in Middelburg en de Wegwijzer in Serooskerke hielden een Zeeuwse sieraden zijn wijd en zijd bekend, dankzij een vormgeving die al eeuwenlang wordt gekoesterd door liefhebbers van verfijnd handwerk. IPPY, de Middelburgse sieradenspecialist met een eigenzinnige kijk op edelsmeden, baseerde er een nieuwe sieradenlijn op: Grietje. De welbekende Zeeuwse knoppen en krullen, bloed koralen en gitten vonden hun weg naar kettingen en oorbellen, armbanden en ringen, maar ook broches. De sieraden hebben elk een uniek ontwerp. Ze bestaan volledig uit nieuw gemaakte ornamenten of laten (delen van) reeds bestaande sieraden schitteren in een nieuwe, eigentijdse setting. Grietje wil ook inspireren: heb jij een juweel van een Zeeuws sieraad dat zelden of nooit het daglicht ziet omdat het niet erg draagbaar is? IPPY maakt naar Grietje is een hippe schoonheid, bestoven met een folkloristisch parfum. Ze heeft pit en is tegelijkertijd stijl vol. Grietje is de per fecte metgezel voor feesten en partijen, maar verhoogt ook de sfeer op alledaagse gelegenhe den. Ze heeft karakter en weet alle blikken op zich gericht. Ze is, kortom, bepaald anders dan anderen en toch heel vertrouwd. Grietje, dat is de nieuwste sie radenlijn van IPPY Juwelier Goudsmid. wens een modern ontwerp en vertaalt dit naar een blikvanger die je het liefst dag en nacht zou dragen. Op 15 oktober wordt Grietje officieel voorgesteld aan het publiek, tijdens een feestelijke bijeenkomt in IPPY Juwelier Goudsmid in hartje Middelburg. Ook jij bent van harte welkom! IPPY Juwelier Goudsmid Langeviele 52/54 Middelburg T: 0118 - 674102 www.grietje.info (site actief per 25 oktober)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 164