13 kan broek zelf ophouden De grootste zaterdag 16 oktober 2010 foto Jack Folkers/HH beeld Mark Reijntjens Zo staat Burgers' praktisch in de achtertuin van het familiehuis. „Ik ben hier geboren en getogen, ik weet van jongs af aan wat zich hier afspeelt." Het maken van veel winst is niet de belangrijkste doelstelling van Van Hooff en wat overblijft, wordt bijna allemaal weer geïnves teerd in de 45 hectare grote dieren tuin. De Van Hooffs gaan er prat op dat ze zelf de broek moeten op houden. De laatste overheidssteun dateert uit 1986, een innovatiesub sidie voor het de§tijds opzienba rende overdekte oerwoud. „Een dierentuin moet je runnen als elk ander bedrijf', zegt Van 'Hooff „Dat betekent dat je moet blijven vernieuwen om de zaken op orde te houden." En dat doet Burgers', is ook Joop Bleeker uit Velp al vaak opgeval len. Hij noemt de ringstaartma- ki's, een nieuwe diersoort die sinds deze zomer in Arnhem valt te bewonderen. Naar schatting zo'n twaalf keer per jaar komt Bleeker naar deze dierentuin. Hij heeft een abonnement, samen met zijn echtgenote. „Ik vind het heel jammer dat Em- men zo erg in de problemen zit. Het is een mooi park. Maar ze pra ten daar al zo lang over nieuw bouw, er moet eens wat gebeu ren", zegt de Velpenaar, terwijl hij naar een varaan tuurt in het reptie lenhuis. Zijn nicht Willie Bleeker is het met hem eens. „Het is belangrijk voor kinderen om met de natuur in aanmerking te komen. Daar zijn dierentuinen heel geschikt voor." Ze is een paar dagen over uit Winschoten. Ooit bestierde ze in Oost-Groningen zelf een beschei den dierentuin, Klein Artis gehe ten. „Ik ben dol op dieren. Em- men is belangrijk voor het noor den, maar ik vind eerlijk gezegd Burgers' mooier opgezet." Een dierentuin runnen is ook een kwestie van goede marketing. Daarin doet Burgers' het niet slecht. Martin Schindler en Thomas Pe- cher uit Düsseldorf 150 kilometer van Arnhem vandaan, hebben nog nooit van Dierenpark Em- men, Artis of Diergaarde Blijdorp gehoord. „Bij ons in de regio is Burgers' goed bekend. Zo'n grote en ruim opgezette dierentuin is er niet in de buurt. Daarvoor willen wij wel een tijdje in de auto zit ten." De vijftien grootste dierentuinen in ons land hebben allemaal hun eigen achtergrond en specialisa tie. Diergaarde Blijdorp Rotterdam (1,56 miljoen bezoekers in 2009). Uit de hand gelopen hob by van twee spoorwegbeamb ten; in de oorlog wordt het park ernstig getroffen. Voor belang rijk deel afhankelijk van gemeen telijke subsidie. Burgers' Zoo Arnhem (1,52 mil joen). Opgericht in 1913 door Johan Burgers in 's-Heerenberg; verhuist tien jaar later naar huidi ge locatie in Arnhem vanwege de centrale ligging. Nog steeds familiebedrijf. Artis Amsterdam (1,2 miljoen). Oudste dierentuin van ons land (1838) met veel monumentale gebouwen, ontvangt ook ge meentelijke subsidie. Dierenpark Emmen (1,1 mil joen). Willem Oosting opende in 1935 in zijn eigen achtertuin het dierenpark. Ontwikkelde zich tot vernieuwend en vooruit strevend park. Ouwehands Dierenpark Rhe- nen (930.000). Begonnen als kip penfarm bestierd door sigarenfa brikant. Huidig eigenaar Marcel Boekhoorn investeert jaarlijks miljoenen in het park met forse groei bezoekersaantallen als ge volg. Safaripark Beekse Bergen (796.000). In 1968 begonnen met veertig leeuwen. Ruim opge zet park, waar je deels met je ei gen auto doorheen kunt rijden. Dolfinarium Harderwijk (750.000) Begonnen in 1955 als speeltuin. Eigenaar Frits den Her der had grote belangstelling voor zeezoogdieren. In 1969 werd De Koepel gebouwd, waar mee het grootste bassin werd overdekt. Dierenpark Amersfoort (735.000). In 1948 begonnen als grote kinderboerderij. Tegen woordig vooral in trek bij kinde ren, met Dinobos. GaiaPark Kerkrade Zoo (420.000). Modern park, ver noemd naar Griekse godin van de aarde; wil laten zien hoe alles met alles samenhangt op aarde. Apenheul Apeldoorn (364.000). Meer dan 200 apen lopen vrij tussen de bezoekers. Avifauna Alphen aan de Rijn (348.798). Eerste vogelpark ter wereld werd geopend in 1950. Latere eigenaar Van der Valk nam symbool van Avifauna, de toekan, over voor zijn restau rants. Zoo Pare Overloon (235.000). Geopend in 2000, maakt samen met andere kleinere dierentui nen onderdeel uit van Zodiac Zoos. Dierenrijk Nuenen (180.000). Jong park, vooral gericht op klei ne kinderen. Aqua Zoo Friesland (165.000). Voormalig Otterpark Leeuwar den, met veel waterdieren. Dierenpark Wissel Epe (155.000). Mini-dierentuin, van wege kleine oppervlakte en dito dieren. Heeft verhuisplannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13