Grote opkomst bewijst 20 Vier alternatieven voor de toekomst Weer zichtbaar maken opgraving start dit najaar Jubilaris Rode Kruis gehuldigd In Balans dl! MmmB -kaarsen I Lange Delft 113 67 km te hard Broedsucces op vogeleiland Schouwse site in race voor 'site van het jaar' voor Brabant en Zeeland GREVEL1NGENCONFERENTJE Bestuurscommissie wil informeren, maar Presentatie van Bose home cinema systeem Racefietsshow bij garage Louwerse PZC zaterdag 16 oktober 2010 m» M - kandelaars - Workshops -kadöotjes Middelburg 0118-833203 RILLAND - Een 28-jarige automobi list uit Woensdrecht is donderdag zijn rijbewijs kwijtgeraakt nadat hij 67 kilometer per uur te hard had gereden. De man reed op de A58 richting Bergen op Zoom toen hij werd geklokt. De meting kwam uit op 187 km per uur. SEROOSKERKE (S) De in Serooskerke ontwikkelde si te www.video-4-download.nl is ge nomineerd voor de titel 'Website van het jaar 2010'. De internetpagi na strijdt in de categorie 'educatie'. Video-4-download maakt het vol gens de makers mogelijk om door middel van een op de site beschik bare applicatie instructievideo's van toonaangevende uitgevers te downloaden. Hiermee is het bestel len van dvd'tjes in het buitenland overbodig geworden. Dit levert een voordeel op in prijs, aldus de makers. Het gaat om instructie films op het gebied van gitaar- en drumtechnieken. Op 10 november verschijnt de zorgkrant WeGeNeR NieuwsMedia In Balans verschijnt bij BN DeStem, PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kansniet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076 -53122 77 door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het september vorig jaar aangelegde broedvogeleiland in de Su- zanna's en Kisters inlaag aan de Schouwse Zuidkust is een succes. Recente tellingen komen uit op 45 broedgevallen van kluten (foto), 152 van kok meeuwen, één van de zwartkopmeeuw, 78 van visdiefjes en één van de bontbekplevier. foto Ferry Siemensnna, Natuurmonumenten ZIERIKZEE Wie altijd al eens had willen luiste ren naar het geluid van een Bose home cinema systeem, kan van daag terecht bij Electro World Van der Heijden aan het Havenpark in Zierikzee. De demonstratie wordt tussen ïo.oo en 17.00 uur doorlo pend gegeven door een medewer ker van Bose. Tevens presenteert hij het gloednieuwe Lifestyle 235-systeem; volgens Bose het meest geavanceerde 2.1 systeem ooit. RENESSE De nieuwste modellen van race fietsfabrikant Pinarello zijn dit weekend te zien in Renesse tijdens een fietsshow. De organisatie van de show is in handen van Evertse Sport uit Zierikzee. Het nieuwste materiaal van het seizoen 2011 is te zien en de racefietsen van seizoen 2010 gaan in de uitverkoop. Tevens is er een voor Nederland uniek tijdritfiets. Dë fietshow wordt ge houden in Mercedesgarage Louwer se, aan de Hogezoom in Renesse. Dat een beperkte te rugkeer van eb en vloed in het Greve- lingenmeer wonde ren doet voor het on derwaterleven, staat als een paal boven water. Ook is inmiddels al duidelijk dat, als er een nieuwe ver binding komt tussen het meer en de Noordzee, er goede kansen lig gen om groene energie voor tien duizenden huishoudens op te wek ken met een getijdencentrale in de Brouwersdam. Wat de aanleg van een nieuwe ver binding met zee betekent voor de visserij, de natuur langs de oevers, de duikers, de recreatieonderne mers en andere belanghebbenden zijn, is echter nog niet duidelijk. Veel is nog afhankelijk van wat er uiteindelijk zal worden besloten. De commissie die zich buigt over deze vragen en dus over de toe komst van het Grevelingenmeer, is bijna halverwege. Begin dit jaar stelde inmiddels ex-staatssecretaris Tineke Huizinga de onderzoeks commissie in; eind volgend jaar moet er een uitgewerkt plan voor de voormalige zeearm bij het nieu we kabinet liggen. Om alle belanghebbenden te infor meren en om zich er van te verge wissen dat ze op het goede spoor zitten, belegt de commissie maan dag een Grevelingenconferentie. „We gaan veel nieuwe feiten pre senteren. De afgelopen tijd is er on derzoek gedaan, onder meer naar de waterkwaliteit van het meer en naar de mogelijkheden voor een getijdencentrale," zegt Pieter Maes- sen, woordvoerder van de Be stuurscommissie. „Daarnaast horen we graag wat de aanwezigen van de resultaten vin den. Tijdens de conferentie moet een kruisbestuiving plaatsvinden tussen de verschillende belangen. Als je dat niet doet, zal het nooit lukken om tot een plan te komen waar iedereen zich in kan vinden. Bovendien zou het vreselijk zijn om er na twee jaar achter te ko men dat de regio het idee heeft dat alles achter hun rug om is be sloten of, erger nog, ze het er hele maal niet mee eens zijn." Voor de conferentie, die plaats vindt bij restaurant Grevelingen op de Grevelingendam, hebben zich 130 mensen aangemeld. „Dat is echt boven verwachting veel", zegt Maessen. Nadat alle aanwezigen zijn bijge praat, splitsen ze zich op in groep jes om dieper in te gaan op één van de drie deelgebieden: getijden- energie; water en natuur of toeris me en recreatie. Daarna volgt een presentatie van de vier alternatie ven voor de toekomst (zie kader). Tot slot is er ruimte voor een ple naire discussie onderling en met de aanwezige bestuurders. Overigens is er op kleinere schaal voortdurend overleg met belang hebbenden. In klankbordgroepen worden onder meer de watersport sector, de toerisme- en recreatie branche en de energiewereld op de hoogte gehouden. Ook in Den Haag wordt de Greve lingen continu onder de aandacht gebracht: begin november schui ven de gedeputeerden aan bij de kersverse staatssecretaris Water, CDA'er Joop Atsma. Aan het eind van de Grevelingenconferentie van aanstaande maandag presenteert de bestuurscommissie - waarin vertegenwoor digers van gemeenten, provincies, water schappen en rijk zetelen - vier varianten. Van de Zeeuwse zijde van de Grevelingen, zullen onder ande ren wethouder Ad Verseput, gedeputeerde Frans Ha melink en waterschapsbestuurder Jaap de Jager verte genwoordigd zijn. De deelnemers aan de conferentie kunnen vervol gens met elkaar en met de bestuurders in discussie over de vier varianten. Het eerste alternatief is over zichtelijk: niets doen. Hierbij zijn geen investeringen nodig, maar het zuurstoftekort in de diepere delen van het meer zal hierdoor niet verdwijnen. De tweede optie voorziet in 'doorlaten' in de Brou wersdam en de Grevelingendam, die het meer aan de oostkant begrenst. Deze optie is relatief goedkoop, de kosten worden geschat op 160 miljoen euro. Bijko mend voordeel is dat overtollig rivierwater via het Grevelingenmeer op de Noordzee kan worden ge loosd. Alternatief nummer drie gaat uit van een getijdencen trale in de Brouwersdam. Afhankelijk van de gekozen techniek, kost de aanleg 300 tot 500 miljoen. Voor deel is wel dat een marktpartij, bijvoorbeeld energie bedrijf Delta, een bijdrage kan leveren. De vierde en laatste variant zal vooral de waterspor ters aanspreken. Hierbij komt er behalve een getijden centrale ook een schutsluis voor de scheepvaart in de Brouwersdam. Op de conferentie kan er volop gediscussieerd wor den over de alternatieven. Aan de hand van de op merkingen, werkt de commissie de opties verder uit. door Piet «leemans GOEDEREEDE - De bij opgravingen aan de Oude Oostdijk in Goede reede blootgelegde resten van een Romeinse handelsnederzetting worden weer zichtbaar gemaakt met behulp van 'programma Odys see'. Archeologen van Hazenberg Archeologie en de Universiteit van Leiden gaan er nog dit najaar mee aan de slag. Donderdag 21 oktober wordt in verenigingsgebouw Oost- dam in Goedereede een startbij eenkomst aan het project gewijd. Genoemd programma is bedoeld om vergeten opgravingen weer uit de depots te halen en beschikbaar te stellen aan wetenschap en pu bliek. Archeoloog Jan Trimpe Bur ger legde in 1958, 1959 en 1982 bij opgravingen in Goedereede de res ten van wat vermoedelijk een Ro meinse handelsnederzetting is bloot. Wat toen gevonden en be schreven is, werd ondergebracht in een depot. Zonde, vindt een aantal archeologen. Zij startten het Odyssee-project om de gemeente Goedereede de Romeinse vind plaats terug te geven. Het project laat de ontwikkeling van een han delsnederzetting in de Romeinse tijd (50-300 na Christus) zien. De. resultaten van het onderzoek wor den opgenomen in een weten schappelijke publicatie en een 'pu- blieksboek'. Daarnaast geven de ar cheologen eind 2011 in Goedere ede een lezing over de resultaten van het onderzoek. Ook actualise ren zij samen met de historische vereniging De Motte de Romeinse tentoonstelling in streekmuseum Goeree-Overflakkee. Het is de be doeling dat het project in de zo mer van 2011 wordt afgerond. ZIERIKZEE - Ineke den Haan-van der Schelde is woensdag gehuldigd vanwege haar 40-jarig jubileum, als vrijwilliger van het Rode Kruis. Als vrijwilliger stelde ze op de be wakingskamer van (toen nog) het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee patiënten gerust. Naast volwassenen droeg ze ook zorg voor kinderen. Ineke den Haan is een trouw bezoekster van de oefenavonden, is vaak actief als hulpverlener bij evenementen en nog steeds zeer actief als coördina tor van de bloedbankploeg. Uit handen van voorzitter van de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis Jos Schiicher kreeg Ineke den Haan de bij het 40-jarig jubi leum behorende oorkonde en het speciale insigne. Het Grevelingenmeer staat vol in de schijnwerpers. Begin 2011 bestaat het meer 40 jaar. Tegelijkertijd worden dit jaar grote beslissingen voor de toekomst gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 134