121 noodlijdende dierentuinen Burgers' Zoo Dierenpark Emmen heeft het zwaar en ook Artis en Blijdorp kampen met financiële zorgen. Het zijn incidenten zeggen betrokkenen. „Dieren kijken is van alle tijden." vandaag uitgelicht Fokprogramma's zaterdag 16 oktober 2010 door Niek Opten Dierenpark Em men was lange tijd hét voorbeeld van een vooruit strevende dieren tuin. Geen dieren per soort in aparte hokken, maar zo veel mogelijk bij elkaar op wei den, ingedeeld naar het continent waar ze oorspronkelijk voorko men. Later kwamen daar trekpleis ters als de vlindertuin bij. Modern en vernieuwend wil Em men, dat bezoekers uit het hele land trekt, nog steeds zijn. Vastge groeid op de huidige plek moet over vijfjaar naast het stadscen trum een compleet nieuwe dieren tuin zijn verrezen. Kosten: meer dan 180 miljoen euro. Uitgerekend in het jaar dat Dieren park Emmen zijn 75-jarig bestaan viert, dreigt het op een faillisse ment af te stevenen. Vorig jaar werd een verlies geleden van 3 mil joen euro, dit jaar oplopend tot 5 miljoen. Het park moet fors reorga niseren en saneren, bleek deze week uit onderzoek door een ex tern bureau. Het park is volgens de onderzoekers onvoldoende met zijn tijd meegegaan. Exploitant Libéma van onder meer Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek heeft interesse in Dierenpark Em men. De directie van Libéma zegt deze week kort contact te hebben gehad met de dierentuin. „Emmen is een verhaal apart", zegt directeur Marielle van Agge- len van de Nederlandse Vereni ging van Dierentuinen (NVD). Er is veel energie in de nieuwbouw gaan zitten, waardoor er te weinig aandacht voor de huidige tuin is. Door de economische crisis is de afstand vanaf de Randstad naar Emmen ook groter geworden, op pert ze. Het gaat juist goed met de sector, benadrukt Van Aggelen. Dat geldt in ieder geval voor de leden van de NVD, de vijftien grootste zoo's. „We dachten vorig jaar flink min der bezoekers te trekken vanwege de economische crisis. De daling was slechts 1 procent." De totale bezoekersaantallen van de NVD-leden schommelen al lan ge tijd tussen jaarlijks de 10 en 11 miljoen. Een dalende of stijgende trend is niet waarneembaar, en dat geldt ook voor de meeste dieren tuinen afzonderlijk. Niet een crisis maar het weer blijft nog steeds het meest bepalend hoe succesvol een jaar wordt voor de dierentuinen. De koude winter en de eerst hete en daarna natte zomer hebben bezoekers wegge houden. Maar als de komende we ken tijdens de herfstvakantie het zonnetje lekker schijnt, dan kan al les weer anders worden. Emmen is niet de enige dierentuin die kampt met financiële zorgen. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam en Artis in Amsterdam ontvangen nu nog aanzienlijke gemeentelijke subsidies. Die worden de komen de jaren fors gekort. Blijdorp wordt het hardst getroffen. Als de gemeenteraad volgende maand ak koord gaat wordt in vijfjaar tijd de gemeentelijke bijdrage terugge bracht van 4,5 miljoen, 20 procent van de huidige begroting, tot 800.000 euro op jaarbasis. „Dat betekent voor ons de dood steek", zegt woordvoerder Jan Klapwijk. Hij kan zich niet voor stellen dat de Rotterdamse politiek instemt met dit plan. „We hebben de laatste tijd al veel bezuinigin gen doorgevoerd. We zijn een ge zond bedrijf, zijn de tweede dagat tractie van het land en draaien een goed jaar. Op de lange termijn zou den we misschien op eigen benen kunnen staan, maar wat hier staat is mede gebaseerd op de jaarlijkse subsidie van de gemeente." Boven dien leveren de dierentuinen in Amsterdam en Rotterdam tegen prestaties, zoals educatieve pro gramma's voor scholen en speciale kortingsacties. Nederland telt in totaal ruim vijf tig dierentuinen. De grote vier (Ar tis, Blijdorp, Burgers' en Emmen) trekken jaarlijks afzonderlijk meer dan 1 miljoen bezoekers. Dierenrijk in Nuenen steekt daar met 180.000 bezoekers in 2009 schril bij af Het onderscheidt zich van anderen door zich te richten op gezinnen met jonge kinderen. Dierentuinen verzorgen fokprogram ma's voor bedreigde diersoorten. Toch doorstaan ook die niet de toets der kritiek van voorvechters van dierenrechten. Bekijk het op zie: Uitgelicht op onze website Onder het motto 'Lekker beesten tussen de dieren' is er op veel plek ken langs de looproutes vermaak met een educatieve inslag voor de kleintjes. Dierenrijk is net als sa faripark Beekse Bergen onderdeel van Libéma. Toch zou Dierenrijk ook zonder grote investeerder kun nen bestaan, denkt woordvoerder Maurice Nieuwland. „Maar het gaat om grote bedragen. We doen het goed, maar je moet blijven investeren. Ons streven is elke twee jaar iets toe te voegen. Nieuwe dieren hebben de grootste aantrekkingskracht, maar een an dere route of een nieuwe speel plaats is ook goed." Een dierentuin die niet investeert, redt het niet. „Dat mensen hier na afloop tevreden vertrekken, is niet genoeg. Ze willen steeds iets nieuws. Daarom heeft Emmen het nu ook moeilijk. Het idee dat over een jaar of vijf de nieuwe dieren tuin klaar is, is niet voldoende." De zorgen in Emmen, Amsterdam en Rotterdam ten spijt, de toe komst ziet er rooskleurig uit voor de dierentuinen in ons land, zeg gen betrokkenen. „In de top-10 van dagattracties staan zeven die rentuinen", zegt Van Aggelen. „Dieren kijken is van alle tijden", vult Nieuwland aan. Aan de bedelstaf Van de vier grootste die rentuinen in ons land is Burgers' Zoo in Arnhem de enige zonder finan ciële zorgen. „Een die rentuin moet je runnen als elk ander bedrijf." T a, Henny Klaasse uit Epe is I wel eens in Dierenpark Em- I men geweest, vijftien jaar gele- I den. „Een heel mooi park, staat ook goed bekend. Maar het is wel anderhalf uur rijden," zegt ze. Dan is Burgers' Zoo een stuk dich terbij, vertelt Klaasse aan de rand van de grote speeltuin, terwijl ze haar kleindochter nog een stuk krentenbol geeft. „We hebben in Epe ook een dierentuin. Die is heel verzorgd, maar niet groot. En je betaalt er wel 13 euro entree. Dan gaan we liever hier naar toe." Het is op deze grijze doordeweek se dag rustig in de Arnhemse die rentuin. Komende week, de herfst vakantie, krioelt het hier van de mensen, hoopt directeur Alex van Hooff In tegenstelling tot zijn collega's in Emmen, Amsterdam en Rotter dam hoeft hij zich geen zorgen te maken over financiële tekorten. Van Hooffis de vierde generatie die aan het roer staat bij Burgers'. „We zijn een van de weinige fami liebedrijven in de dierentuinwe reld. Dat kan nadelen hebben, bij voorbeeld rond de opvolging, maar bij ons heeft het vooral voor delen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12