buitenland l n Zandvliegen met parasiet belagen massa Afghanen China verzacht eenkindbeleid H m Proces Bouterse uitgesteld Wintersport toppers! Arke.nl Drank goedkoper dan water Rampfabriek in Hongarije draait weer Mugabe: in 2011 eind aan coalitie Moderne motor niet geflitst in Vlaanderen De Wever komt met compromis in België Honderdste dode door rabiës op Bali Politie ontdekt sporen van vermiste Mirco Beste winteraanbod inclusief skipas -fcüiSSi zaterdag 16 oktober 2010 gebruikt bij de drieëntachtigste uit reiking van de hoogste Amerikaanse filmonderscheidingen in maart vol gend jaar. foto Matt sayles/AP PARAMARIBO - Het proces tegen de voormalige dictator Desi Bouterse is gisteren voor het eerst hervat sinds hij in juli terugkwam aan de macht als gekozen president van Suriname. De rechter stelde het proces echter meteen weer uit om dat geen van de getuigen van de verdediging kwam opdagen. Desi Bouterse en elf anderen wor den beschuldigd van de moord in december r9S2 op vijftien politici, journalisten en andere tegenstan ders van zijn militaire dictatuur. Irwin Kanhai, advocaat van de ver dediging, zei dat geen van de ne gentien getuigen, onder wie voor malige regerings- en legermede- werkers die in Nederland wonen, in de gelegenheid waren om te ge tuigen. Ook Bouterse was niet aan wezig bij de hoorzitting. De aan klagers hebben hun bewijs al inge diend. Rechter Cynthia Val- stein-Montnor stelde het proces uit tot 19 november, maar waar schuwde de verdediging dat ze niet onbeperkt de mogelijkheid heeft om getuigen op te roepen. Bouterse heeft in het verleden 'po litieke verantwoordelijkheid' voor de zogenoemde decembermoor den genomen, maar ontkent er di rect bij betrokken te zijn geweest. Als president hoeft hij niet te getui gen. KOLONTAR De Hongaarse aluminiumfabriek waar eerder deze maand vervuild slib wegstroomde, is gisteren weer in gebruik genomen. Dat meldt de Hongaarse televisie zender TV2. De staat heeft de controle over de fabriek overgenomen. Door de ramp zijn negen mensen om het leven gekomen. HARARE De Zimbabwaanse president Ro bert Mugabe heeft voor volgend jaar verkiezingen aangekondigd. Ze moeten 'een eind maken5 aan de moeizame coalitie van zijn Za- nu-PF en de MDC van premier Mor gan Tsvangirai. Aan de machtsde ling komt in februari na twee jaar een einde meldde de Zimbabwaan se staatsradio gisteren. BRUSSEL Bezitters van een nieuwe motor fiets hoeven zich minder zorgen te maken over flitscontroles in Vlaan deren. De motoren bevatten wei nig ferrometaal en worden daar door niet opgemerkt door het mag netisch veld van de detectielussen. 1191 van de 1348 flitspalen langs de Vlaamse provinciale wegen wer ken met lusdetectie. BRUSSEL Voorzitter Bart de Wever van de Vlaamse N-VA legt de overige par tijen die onderhandelen over een nieuwe Belgische regering morgen een compromisvoorstel voor. Hij wil maandagmiddag een ant woord. De Wever werd vorige week benoemd tot 'verduidelijker5, nadat hij eerder de stekker uit de formatie had getrokken. BALI Een uitbraak van rabiës heeft op het Indonesische eiland Bali inmid dels aan honderd mensen het le ven gekost. Al bijna twee jaar maakt de ziekte slachtoffers op het vakantie-eiland en verschillende landen hebben reizigers gewaar schuwd zich te laten inenten en ver te blijven van de honden die op de witte stranden rondlopen. MÖNCHENGLADBACH De Duitse politie heeft nieuwe spo ren ontdekt van de 11-jarige Mirco uit Grefrath, die sinds 3 september vermist wordt. Agenten hebben langs een weg door hét bos tussen Grefrath en Wankum een kleding stuk gevonden van de jongen. Naar aanleiding van deze vondst ging de politie verder zoeken en vond bij de weg nog meer sporen. KABUL - Tienduizenden Afghanen zijn getroffen door een tropische ziekte die wordt overgebracht door zandvliegen. Dat zeiden me dewerkers van het Afghaanse mi nisterie van volksgezondheid giste ren. Cutane leishmaniasis is een parasi taire ziekte die wordt overgedra gen door vrouwelijke zandvliegen, een insect van slechts twee tot drie millimeter groot dat het bloed van mensen of dieren nodig heeft om haar eitjes uit te laten komen. Hoewel de ziekte met medicijnen te behandelen is en niet levensbe dreigend is, kunnen de zweren zeer ernstige littekens op de huid van het slachtoffer achterlaten. De ziekte bedreigt in Afghanistan zeker dertien miljoen mensen, al dus de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO), en veel arme besmet te Afghanen kunnen de relatief ho ge kosten van de medicijnen niet betalen. De meeste slachtoffers zijn vrou wen en kinderen, omdat zij vol gens de WHO 's avonds meestal binnenshuis zijn, waar zandvlie gen actief zijn. De Wereldgezondheidsorganisatie vermoedt dat het aantal geïnfec teerde Afghanen in werkelijkheid een stuk hoger is. Veel slachtoffers zouden zich scha men voor de verminking van de huid die door de ziekte ontstaat. Zeker als de wonden groter wor den, is er vaak sprake van sociale uitsluiting. Zandvliegen vermenigvuldigen zich van juni tot september en ge dijen het best onder onhygiëni sche omstandigheden, zoals in af val. Muskietennetten bieden bescher ming tegen de beten. SJANGHAI - China wil het eenkind- beleid versoepelen. Volgend jaar begint een proef in vijf provincies, waar echtparen dan twee kinde ren mogen krijgen. De negatieve effecten van de eenkindpolitiek worden te groot: de vergrijzing neemt sterk toe en het aantal wer kenden daalt. Het beleid is dertig jaar geleden in gevoerd om de bevolkingsgroei in te dammen. Toen is bepaald dat de regels in 2010 zouden worden heroverwogen. Peking meldde in september nog dertig jaar aan het beleid vast te zullen houden, maar gaat nu volgens staatsmedia experi menteren met een versoepeling. Volgens de overheid heeft het be leid de afgelopen dertig jaar 400 miljoen geboorten voorkomen, waardoor het land nu geen 1,7 maar 1,3 miljard inwoners telt. De autoriteiten zijn daar tevreden over, maar de negatieve effecten stapelen zich op. Doordat minder Chinezen worden geboren, wordt de vergrijzing een groeiend pro bleem. Het aantal gepensioneer den groeit de komende vijfjaar tot 200 miljoen mensen. In diezelfde periode zal het aantal werkenden sterk dalen. In vijf provincies met lage geboortecijfers mogen kop pels volgend jaar twee kinderen krijgen als een van de ouders enig WELLINGTON - Alcohol is goedko per dan water in Nieuw-Zeeland, toont een studie die gisteren is uit gekomen. Wijn kost er slechts 30 eurocent vergeleken met 32 cent voor een flesje water van een kwart liter. Melk is wel goedkoper dan de drank. De studie van de Otago University toont dat de prijs van wijn was gekelderd in de laatste jaren door een overvloed aan druiven. „Onze analyse sugge reert dat alcohol nu waarschijnlijk het goedkoopste pepmiddel is in Nieuw-Zeeland", aldus professor Nick Wilson, die hier erg bezorgd over is. „Uit wetenschappelijk on derzoek blijkt duidelijk dat goedko pe drank een factor is bij het coma- zuipen door jongeren en de toene mende gezondheidsschade door drankmisbruik in het algemeen." De onderzoekers pleiten voor ac cijns, minimumprijzen en reclame verboden op alcoholhoudende dranken, net als bij tabak. kind is. Nu mag dat alleen als bei de ouders enig kind zijn. Als het geboortecijfer stijgt, zonder dat een explosieve groei ontstaat, gaan de nieuwe regels mogelijk voor het hele land gaan gelden. China houdt volgende maand de tienjaarlijkse volkstelling. Om die zo goed mogelijk te laten kloppen, zijn de boetes voor het overtreden van de eenkindpolitiek tijdelijk verlaagd. Die kan oplopen tot drie jaarsalarissen. Wie tijdens de volks telling opbiecht meerdere kinde ren te hebben, betaalt de helft van dieboete. Spectrum: de kleine keizers van China F App. Residence Cybele*** Aankomst 15 januari A 8 dagen, logies O.b.v. 6 pers. Inclusief skipas Ofe App- z Aankomst 19 december 8 dagen, logies O.b.v. 4 pers. Inclusief skipas App. Solaria Aankomst 8 januari 8 dagen, logies O.b.v. 4 pers. Inclusief skipas App. Arbiskogelblick*** Aankomst 26 december 8 dagen, logie O.b.v. 6 pers. Inclusief skipas :..'GenDGmde.:pn4zen.7.i|n;.vanafprijzeri'pei'cefsooniO;b.v..:gi?noeiTKje1tjezetting,,e'ii otgetvvetvoep-/ Ga voor meer informatie naar Ai ke nl of uw Atie winkel Vraag naar de voorwaarden. Ga voor deze en alle andere aanbiedingen naar uw Arke winkel of naar Arke.nl wifkei» irknw-; I Dacht 't wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11