Bevelandse gemeenten werken nauw samen Zeeland grootste in 2010 samenwerking 21 De gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Be veland en Reimerswaal hebben de krachten gebundeld in het be stuurlijk Platform de Bevelan- den. De werkgroep Werken - de portefeuillehouders economische zaken en de bedrijvencontact- functionarissen van de vijf ge meenten - waren dinsdag 5 okto ber in het gemeentehuis van Ka pelle bijeen voor een plenaire ver gadering. door Henk van de Voorde GOES - Doelstelling van het samen werkingsverband is om van Noord en Zuid-Beveland een plek te maken waar het blijvend goed wonen, wer ken, recreëren en leven is. Onder het Platform ressorteren de werkgroepen Recreatie, Werken en Wonen. De werkgroep Werken vergadert on geveer tien keer per jaar over gemeen schappelijk (Bevelands) economisch beleid. Twee keer paar jaar schuiven de portefeuillehouders Economische Zaken van de vijf betrokken gemeen ten aan. Bij de gemeente Borsele is dat de burgemeester. Op de agenda van de oktober vergadering stond bij voorbeeld het onderwerp subsidie voor duurzaamheidsmaatregelen voor het bedrijfsleven. De bedoeling is dat de gemeenten deze in januari 2011 gaan invoeren. Verder kwamen aan de orde het per gemeente maken van een fonds om herstructurering van be drijventerreinen te financieren, de economische promotie van De Beve- landen (onder andere met het oog op de Contacta), een gemeenschappelijk onderhoudssysteem van de bedrijven terreinen om de kwaliteit zo constant mogelijk te houden en een gezamen lijk startersbeleid. Meerwaarde ,,Het klikt tussen de vijf gemeenten op de Bevelanden. We zijn dan ook met een gezamenlijke stand vertegen woordigd op de Contacta waar we ons als gebied presenteren. De samen werking zorgt voor een meerwaarde. We kunnen elkaar goed helpen en versterken. Goes biedt de regio alle stadse voorzieningen en die voorzie ningen hebben de bewoners van de omliggende gemeenten nodig om goed te kunnen functioneren. Goes heeft naast veel bedrijvigheid en werk gelegenheid, een uitgebreid winkelbe- De werkgroep Werken van het bestuurlijk Platform De Bevelanden. In het midden Loes Meeuwisse (wethouder EZ Goes), daaronder Janet Janssen Daalen (bedrijvencontactfunctionaris Noord-Beveland) en vervolgens met de wijzers van de klok mee: Piet van Dijke (bedrijvencontactfunctionaris Reimerswaal), Jaap Sinke (wethouder EZ Reimerswaal), Jon Ilerselman (wethouder EZ Kapelle), Piet de Putter (wethouder EZ Noord-Beveland), Cees Uitterhoeve, Cock van den Wijngaard en Martijn Priem (bedrijvencontaetfunetionarissen in respectievelijk Kapelle, Goes en Borsele). stand, alle vormen van voortgezet on derwijs en heel veel op het gebied van gezondheidszorg en cultuur", al dus Cock van den Wijngaard, relatie- manager (bedrijvencontactfunctiona ris) van de gemeente Goes. De Bevelanden zetten gezamenlijk in op duurzaamheid en kwaliteit. De Be velandse gemeenten hebben het voor nemen om vanaf I januari 2011 een uniforme werkwijze te hanteren voor het berekenen van de grondprijzen voor de bedrijventerreinen. Er gaat een voorstel naar de vijf Bevelandse colleges om in 2011 tevens een stimu leringsmaatregel 'Duurzaam Bouwen' in te voeren. Deze maatregel, die al enige tijd in werking is voor woning bouw in de gemeenten Goes en Noord-Beveland is aangepast voor nieuwbouw op de bedrijventerreinen op de Bevelanden. De stimulerings maatregel houdt in dat vanuit de grondprijs, gelden worden gegene reerd die weer worden ingezet voor een duurzaamheidssubsidie. Een vol gende stap is om een gezamenlijke on- Zeeland is de grootste groeier van 2010. De economische groei komt dit jaar op 2,0% uit. Vorig jaar werd de provincie hard ge troffen door de economische crisis. Het herstel van dit jaar is het ge volg van een forse vraagtoename uit het buitenland voor een beperkt aantal grote en kapitaalintensieve bedrijven. door Ron Gregoor GOES- Helaas, het feest is maar van korte duur. In 2011 vlakt de groei af en zal Zeeland de kleinste groeier zijn van Nederland, zo verwacht het ING Economisch Bureau. Het gevolg is dat pas in 2013 de omvang van de re gionale economie van het niveau van 2008 wordt bereikt. Dit -en meer- staat in de regiovisie Zeeland die het ING Economisch Bureau uitbrengt ter gelegenheid van het Ondernemers congres in Goes Structureel staat de economie van Zeeland er sterk voor, ondanks het feit dat in 2010 een be perkt aantal bedrijven in 2010 voor de economische groei zorgt. De drie belangrijkste redenen zijn de strategi sche ligging ten opzichte van de Ant werpse en Rotterdamse haven. Hier door blijft de regio een aantrekkelijke vestigingsplaats voor bedrijven. Daar komt bij dat de provincie Zeeland sa men met de gemeenten het vestigings klimaat en de concurrentiepositie ver- mmmmmmmmaimmimBammmiËBaiUtm der tracht te verbeteren met een inves teringsagenda gericht op versterking van de infrastructuur, verbreding van het industrieaanbod, uitbreiding van het leisure- en horeca-aanbod (ge richt op doelgroepen als gezinnen en 55-plussers), realisatie van 'partnerba- nen' en van een structurele verster king van de kenniseconomie en het scholingsaanbod. Ten tweede vestigen zich steeds meer actieve ouderen in de provincie of verwerven er een tweede woning. Dit levert extra inkomsten op. Bij voorbeeld voor de bouw, in de detail handel, recreatie en horeca en extra arbeidsplaatsen, met name in de ge zondheidszorg. Tenslotte trekt Zee land veel toeristen. Daar profiteren horeca, recreatie en detailhandel van. Niet alleen de Zeeuvyse kust en water recreatie, maar ook het cultureel erf goed trekt veel mensen naar de pro vincie. Tot 2015 kent Zeeuws- Vlaan deren een krimpende bevolking. Dit heeft zijn invloed op de woning- en arbeidsmarkt. De woningmarkt is extra ruim. Maar op dit moment is de werkloosheid en het aantal werkzoekenden zonder werk fors lager dan de rest van Neder land: op dit moment het laagste van heel Nederland (4,3%). Daar staat te genover dat het arbeidspotentieel groeit: de beroepsbevolking is de afge lopen 10 jaar met 11% toegenomen. Dit heeft een gunstig effect op de re gionale economie. derhoudsstrategie voor alle bedrijven terrein van de vijf betrokken gemeen ten te ontwikkelen. Aangenaam woonklimaat Regio De Bevelanden ligt in het hart van Zeeland en strekt zich uit over de voormalige eilanden Noord- en Zuid-Beveland. Het gebied is aan di verse zijden omsloten door water: de Oosterschelde, de t gebied is aan di verse zijden omsloten doör water: de Westerscheldever de voormalige eilan den Noord- en, Zuid-Beveland.egio omgWes terse helde, de Noordzee en het Veerse Meer. De Bevelanden hebben een aange naam woonklimaat. De mogelijkhe den variëren van stedelijk wonen in Goes tot wonen'in de vele pittoreske dorpen op Noord- en Zuid-Beve land. Van wonen in een van de nieuwbouwwijken zoals Zuidhoek in Kapelle, Over de Dijk in Heinkens- zand, Steehof in Yerseke en Mannee, Riethoek en Waterstad Goese Schans in Goes tot wonen in een van de vele karakteristieke historische panden in de regio. Het aantal inwoners van Re gio De Bevelanden stijgt en de prog nose is dat die groei nog doorzet. Om deze bevolkingsgroei op te vangen, worden er volop nieuwe huizen ge bouwd. De provincie Zeeland heeft, ter bescherming van het landelijk ge bied, hiervoor een aantal groeikernen aangewezen: de stad Goes, Heinkens- zand, 's-Gravenpolder en Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119